25.6.–2.7. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[14][24]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Nordcenterissä tehokasta valmennustoimintaa

Timo Karvinen vetää Nordcenterin valmennustoimintaa jatkossa yhdessä avovaimonsa Riikka Hakkaraisen kanssa.

Timo Karvisen ja jatkossa myös Riikka Hakkaraisen johdolla vedettävään nuorisovalmennukseen toivotetaan tervetulleiksi myös juniorit seuran ulkopuolelta. Lokakuussa alkavan valmennusjakson aikana Nordcenterissä saa huippuopetusta peräti 19 ryhmää. Näistä seitsemän on eritasoisille lapsille ja nuorille. Loput 12 ryhmää kootaan aikuisista. Senioriryhmien lisäksi Karvinen ja Hakkarainen valmentavat kolmea eritasoista naisten ryhmää ja peräti viittä miesten ryhmää. Etenkin naisten ja miesten ympärivuotinen ja säännöllinen valmennus on Suomessa harvinaista. Suurimmassa osassa seuroista panostetaan junioreihin ja kilpapelaajiin, mutta aikuisten opetus jää pitkälti jäsenten omien yksityistuntien varaan. Seuran junioritoimikunnan puheenjohtaja Roger Kempen mukaan Nordcenter haluaa olla edelläkävijä sekä nuorisotoiminnassa että muussa valmennuksessa. Aktiivista junioritoimintaa on ollut seurassa jo reilut 10 vuotta, ja Kempen mukaan kehitys systemaattista ja pitkäjänteistä valmennusta kohti on ollut luonnollista. Timo Karvisen tultua seuran head proksi, valmennukselle saatiin kansainvälisestikin pätevä vetäjä. Oman peliuransa lopettanut, Karvisen avopuoliso Riikka Hakkarainen tuo Kempen mukaan myös paljon uutta valmennukseen. – Riikka tuo tietoa ennen kaikkea kilpaileville nuorillemme. Hänellä on ainutlaatuinen tausta kertoa nuorille pelitaktiikasta, kilpailuihin valmistautumisesta, kurinalaisuudesta ym.

Seura mukana kasvatuksessa

Lajivalmennuksen ja fyysisen harjoittelun lisäksi Nordcenterin valmennusohjelmassa on mm. puhekoulutusta. Kempen mukaan kyseessä on osa seuran yleistä kasvatuksellista tehtävää, joka kuuluu muutenkin perhekeskeiseen toimintaan. – Nordcenterin juniorit ovat kohteliaita ja hyvin kasvatettuja nuoria, ja haluamme myös seuran puolesta tukea kehitystä. Puhekoulutuksessa harjaannutetaan nuoria esiintymään ihmisryhmien edessä. Lisäksi he käyvät läpi perehdytyskoulutuksen, jossa kerrotaan Nordcenterin etiketistä, kentän, ry:n ja oy:n taustoista. Monipuolinen valmennustoiminta ei ole ilmaista. Esimerkkinä hintatasosta on nuorten tehoryhmän, eli huipulle tavoittelevien pelaajien omavastuu, joka on noin 1500 euroa vuodessa. Hintaan kuuluu eri osa-alueiden opetusta noin 15 tuntia viikossa. Fyysinen harjoittelu ja leirimaksut eivät kuulu hintaan. Vähemmän harjoittelevien kilpa- ja harrasteryhmien hinnat ovat alhaisemmat. Koko junioritoiminnan vuosibudjetti on noin 150 000. Tällä hetkellä Nordcenerin valmennustoiminnassa on aktiivisesti noin 70 junioria, joista 10-20 kiertää myös golfliiton kisoja. Varsinaisia huippupelaajia ei ole. Numeerisia tavoitteita ei tehostetulle valmennustoiminnalle vielä ole asetettu. Kempen mukaan projektille pitää antaa aikaa. – Golf on hyvin tekninen laji, eikä tuloksia voi heti odottaa, vaan vasta kun valmennustoiminta on pyörinyt joitain vuosia. Ensisijaisesti haemme toiminnalla laajuutta. Niinpä toivotamme maan parhaaseen valmennukseen nuoria myös seuran ulkopuolelta.

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje