18.6.–25.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[17][22]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

HGK:n vuokrasopimus herättää tunteita ja mielipiteitä

Roope Kakko on HGK: kautta aikojen parhaimpia kasvatteja.Kuva Juha Törmälä.

HGK on ollut vuokralla Talissa jo vuodesta1932. Kesän juhlissa pukeuduttiin 30-luvun tyyliinHelsingin Golfklubin kaupungilta anoma halpakorkoinen laina kiinteistöjen remontointia varten nousi viikolla uutisotsikoihin. Valtuusto myönsi lainan, mutta hyväksymällään ponnella velvoittaa kaupunginhallituksen ja liikuntaviraston huolehtimaan siitä, että uuteen vuokrasopimukseen sisällytetään konkreettisia toimenpiteitä ”entistä laajemman harrastajajoukon pelaamisen mahdollistamiseksi”. Nykyinen sopimus umpeutuu vuoden 2009 päättyessä. Pontta ehdotti valtuutettu Arto Bryggare (sd), moninkertainen arvokisamitalisti aitajuoksussa ja urheilun suurkuluttaja. Ponsi meni valtuustossa selkein äänin läpi. Se mitä tämä ponsi käytännössä tarkoittaa ja mihin se johtaa on jäänyt vielä hivenen epäselväksi. Helsingin valtamediat uutisoivat aiheesta mm. seuraavasti: ”Helsingin päättäjät haluavat Talin golfkentälle lisää pelaajia” ( Helsingin Sanomat 1.2.2008) ”Elitistisessä maineessa oleva Talin golfkenttä joutunee ensi vuoden jälkeen avaamaan ovia entistä enemmän muillekin kuin Helsingin Golfklubin jäsenille”. (Iltasanomien nettisivut 31.1.2008) Golfpisteen keskustelupalstalla aihetta on käsitelty ahkerasti, kolumnisti/blogistimme Lassi Tilander sai aiheesta myös kirjoitukselleen otsikon ja tapansa mukaan vahvan lassimaisen mielipiteen. HGK:n maksama vuosivuokra 55 hehtaarin maa-alueesta on huomattavasti edullisempi kuin muilla kaupungin mailla olevilla golfkentillä Vuosaarella sekä Paloheinällä. Vastaavasti HGK on huolehtinut aluuella olevien kiinteistöjen kunnostuksesta. Nostopaineita uuden sopimuskauden ajan vuokralle on melkoisesti. -Laina-anomus herätti valtuustossa melkoista hämminkiä ja paljon tunteenomaista keskustelua. Minä pidän golfia loistavana liikuntana ja urheilumuotona. Olen seurannut peliä ja pelaajia jo 70-luvulta välillä hyvinkin tarkkaan, uskon tietäväni taustoista vuokrasopimuksenkin osalta keskimääräistä enemmän, kertoo Arto Bryggare. Arto Bryggare on urheilun suurkuluttaja joka seuraa erittäin tarkasti myös golfia.-Pontta ehdotin lajin eteenpäinviemiseksi, en suinkaan asiaa vastustaen.Harmittaa valtavasti se, että tästäkin asiasta on kirjoitettu niin paljon asian vierestä, annettu väärää infoa ja mielikuvia, Bryggare kertoo vaikuttimistaan. -On tärkeää, että Talin alueen vuokrasopimusta tehtäessä käydään perusteellinen keskustelu siitä, miten kenttää, harjoitusalueita ja kiinteistöjä voitaisiin käyttää nykyistä tehokkaammin. Kaupungin mailla Luukissa sijaitsevalla kentällä (SHG:n isännöimä) on kaikille avoin pelipäivä ja se on ollut tuhansille ihmisille impulssi lajin aloittamiseksi, Bryggare muistuttaa. -Talin osallakin systeemistä jossa joinain päivinä kenttää voisivat kiertää tietyn tason saavuttaneet kuntalaiset pitää pystyä neuvottelemaan. Jos tämä asia ylenkatsotaan ja sitä pidetään haihatteluna, voi koko vuokrasopimuksen teko olla vaarassa. Ei tässä siitä ole kysymys että Taliin pitäisi aloittelijoita kylmiltään viedä pelaamaan, muitakin malleja varmasti löytyy, hän jatkaa” HGK:n toiminta ja jäsenpolitiikka olivat esillä syksyllä Yleisradion ykköskanavan ajankohtaisohjelmassa. Selvää on, että valtuuston sinällään pienen lainapäätöksen, mutta varsinkin poliittisesti räjähdysherkän ponnen hyväksymisen myötä media tulee seuraamaan ja raportoimaan vuokrasopimusneuvotteluiden edistymisestä.

N&#228,k&#246,kulma: K&#228,ytt&#246,astetta on syyt&#228, nostaa

On se ilmoja pidellyt. Keskustelut ja kirjoittelut aiheesta HGK ovat aina arka asia, seura herättää tunteita. Ihmisillä jotka eivät koskaan ole olleet Talissa tai edes pelaa tuntevat käsitteen ”HGK:n jono”. Jolleivat tunne, ovat ainakin muodostaneet Suomen vanhimmasta golfseurasta jonkinlaisen mielipiteen. Allekirjoittanut ón ollut HGK:n jäsen vuodesta 1971. Jäsenkunta ja seuran toimintamallit ovat tulleet varsin tutuiksi. Maailman turuilla, enimmäkseen Suomessa olen kyllästymiseen asti saanut puolustella HGK:n toimintaa tai toimimattomuutta. Ei Talissakaan paikalleen ole jumiuduttu. Se on täydellnen harhakuva että seurassa olisi vain nokka pystyssä kulkevia eläkeläisiä. Monenkirjavaa porukkaa kaikista yhteiskuntaluokista. Selvää on , että perinteikkäässä seurassa myös vanhempien pelaajien osuus on tavallista suurempi. HGK:ssa kenttään on panostettu viimevuosina suuria summia ja voimavaroja. Samoin seuran toimintaan, erityisesti junioriasia on pyritty ottamaan vakavasti vaikka moneen muuhun lajiin verrattuna siinä ollaan myös HGK:ssa alkutaipaleella. Perimmäinen haaste ja ongelma on seuran ulkoinen imago sekä kentän käyttöaste. Talin jäsenjono on muodostunut käsitteeksi, samoin valitettavasti se, että vieraspelaajat eivät koe läheskään aina olevansa tervetulleita. Jono on periaatteessa purettu, johtokunta valitsee sopivaksi katsomansa henkilöt jäseniksi. Käytännössä hakemuksia on arkistossa edelleen toistatuhatta, vanhimmat 80-luvun lopulta. Tietynlainen avoimmuus jäsenpolitiikasta tiedottamisessa olisi voinut katkoa siivet aiheettomilta huhuilta. Nyt kaupunkilegendoja ”hyväveli” politiikasta on turhan paljon liikkeellä. HGK:ssa on noin 1400 jäsentä. Yhdellä mittarilla seura on kärjessä, Suomen ”laiskimpiin” kuuluvia kentänkiertäjiä, ainakin omalla kentällään. Erittäin ahkerasti pelaavia on tietty ydinporukka, ”normaalimäärän” pelaavia toinen mokoma, mutta sadoittain myös niitä joilla pelikierrosten määrä on välillä 0-5. Maksunsa he kuitenkin maksavat tunnollisesti . HGK on brändi johon nimensä yhdistäminen ( jäsenyys) on monille oman kilven kiillottamista, tämäkin on ihmiselämässä täysin inhimillinen ja hyväksyttävä piirre. Henkilökohtaisesti olen vuosikymmeniä ääneen sekä hiljaa mielessäni ihmetellyt sitä, miksi käyttöaste on alhainen. Oleellinen vertailu lukuhan on TODELLISTEN pelattujen kierrosten määrä, ei jäsenluku joka sinällään on korkea. ”Jäsenmäärä pitäisi tuplata tai nykyiset vaihtaa uusiin” on slogan jota käytän HGK:sta puhuessani jatkuvasti. Ilman minkäänlaista katkeruuden häivää tai oman edun tavoittelua. Vaikka numeroiden valossa HGK on normaaliluvuissa tai lähellä käyriä pelaajamäärissä, käytännössä kentällä on varsinkin iltaisin ja viikonloppuisin, hyvinäkin aikoina tilaa. Väitteet siitä, että kenttä on täynnä eikä enempää mahdu tuntuvat erään kuuluisan, loistavasti golfia pelaavan valtionpäämiehen tietotoimiston aikaansaannoksilta. Provosoin tarkoituksella nyt hieman. Taliin mahtuisi mainiosti 300 uutta jäsentä jotka pelaisivat keskimäärin 25 kierrosta kotikentällään. Aivan, 7500 kierrosta. Vaikuttaa paljolta, varsinkin niiden mielestä jotka ovat tottuneet siihen, että omalle kentälle pitää aina päästä hetmiten sinne ajaessaan. Harva haluaa luopua tai edes keskustella siitä, että saavutuista eduista pitäisi luopua. Väljällä kentällä pelaaminen on yksi päällimäisistä toiveista kaikilla golfareilla. Niin Arto Bryggare kuin Lassi Tilanderkin kuuluvat hyviin henkilökohtaisiin ystäviini. Kyseisessä asiassa heidän näkökantansa ovat kaukana toisistaan. Oikeastaan keskustelua koko asiasta, HGK:n uudesta vuokrasopimuksesta ja keskiviikkona hyväksytyn ponnen sisälöstä ei ole edes käynnistetty kuin kulisseissa. On vaan ammuttu ilmaan ja ”spekuloitu”. Jossain vaiheessa tulee väkisinkin varsinaisten neuvottelujen paikka. Hyvä niin. Se on sekä vuokranantajan että vuokralaisen etu. AB:n leimaaminen golfin vastustajaksi on puusilmäisista näkökulmista pahimpia teilauksia. Mies palaa urheilulle ja golfista hänellä tosiaankin on hyvin laajat tiedot, suorat mielipiteet joita toki joskus voisi esittää diplomaattisemminkin. Samat toiveet diplomatian lisäämisestä voi huoleti lähettää myös Lassille. Ennen Dubain kisaa AB totesi ykskantaan. -Woodsista näkee että hänelllä on ylivertainen luotto lähipeliinsä, se tuo mahtavan valtin peliin.Tällä avulla ja luonteenlujuudella Tiger on kivikova kaudella 2008, hän julisti. Sunnuntain osalta ”nappitieto”, Woods puttasi viimeisellä yhdeksiköllä kymmenen kertaa. Väärin veikattu. En ole AB:n tukiporukoissa poliittisesti. Kuuntelen kuitenkin isolla korvalla silloin kun urheilussa vahvasti koko elämänsä vaikuttanut mestari puhuu. Myös Talin asiassa jossa hän edustaa vuokranantajaa. Kenttämestari Esa Laaksonen oli kesällä 2007 syystäkin ylpeä viheriöiden kunnosta. Remontti maksoi paljon mutta muutos parempaan on todella suuri.Minullakaan ei ole selkeää mielipidettä siihen miten HGK:n ja kaupungin vuokrasopimus saataisiin kattavammaksi ja helsinkiläisiä suoranaisesti hyödyttäväksi. Mahdollisuuksia on kymmenittäin. Osallistun mielelläni ideointiin, HGK:n kohdalla hieman seisahtunut vesi pitäisi saada kiertämään. Toimivia kunnallisia kenttiä ei Suomessa ole, epäilen tuleeko niitä koskaan. Uudet projektit rakentuvat enimmäkseen yrittäjäpohjalta, ”laaja omistajakunta” on erittäin vaikea hallinoida, on todennut mm. eräs maamme pitkäaikaisimmista golfvaikuttajista. USA:ssa on sadoittain Public kenttiä joista monet ovat erittäinkin arvostettuja, kuten tuleva US Open areena Torrey Pines San Diegossa. Ja mikä on kuntalaisen etu alueella? Paikallinen asukas maksaa pelimaksustaan vain neljäosan siitä mitä ulkopuolelta tuleva. Siinä yksi sovellettava mallinpoikanen Helsinkiin. Veronsa pääkaupunkiin maksava saisikin Talissa joihinkin aikoihin viikosta greenfeensä huomattavasti edullisempaan hintaan. Paljonko Helsingissä asuu pelaajia jotka ovat jäseninä golfseurassa kotikuntansa ulkopuolella ja omaavat hyväksyttävän tasoituksen?. Arvio liikkuu lähempänä kymmentä kuin viittätuhatta. AB:n ponsi on sikäli hyvä avaus asiaan, että nyt varmasti tapahtuu, demokratian toimivuus vaatii sitä ja media seuraa vuorenvarmasti sitä miten asiassa edetään. Yksi suoranainen toive minulla on, ja sen uskon toteutuvan. Talin kentällä ja harjoitusalueilla pelataan tulevina kausina entistä enemmän,käyttöastetta on syytä nostaa tavalla tai toisella. TEEMU TYRY

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje