-
JulkaisijaArtikkelit
-
Kun nyt näyttää siltä, että pelit ainakin Suomessa on kohta pelattu, pistän ajankuluksi tietokilpailun nimeltä HIDAS YSI. NOPEIMMIN oikean vastauksen kirjoittanut saa pisteen. Ensimmäisenä YHDEKSÄN pistettä saanut voittaa satumaisen pääpalkinnon, joka vähimmillään on minun (ja Mäkisuksen) kanssa kierros Kytäjällä lakisääteisine ehtoollisineen ja naukkuineen. KIERROS 1 meni jo (sääntökysymys) ja voittaja oli EnoAntsa, jolla siis plakkarissa 1 pistettä. KYSYMYS 2 kuuluu: Kuka on sanonut: ’Golf on peleistä humaanein. Sen puitteissa ihmisestä voi tulla uskomattoman melodraaman sankari, ratkiriemullisen komedian narri tai kohtuuttoman epäonnen soturi. Eikä tästä kaikesta selviäminen johda hautajaisiin tai mielisairaalaan’.
TV:stä alkoi Heikoin lenkki. Ethän se vain ole Sinä. Muista että kellonaika ratkaisee – ja tuo pisteen. Alussa kysymykset ovat suht. helppoja ja saattavat vaikeutua loppua kohden. Ja luntata saa tietysti vapaasti! Tsemppiä nyt.
Onkos Martti Ahtisaari mitään, vai onko jenkki?
Onkos Martti Ahtisaari mitään, vai onko jenkki?
Robert Tyre Jones, Jnr tai tunnetummin Bobby Jones
Joo, mitä ilm. jenkki pressu.
Kettu _ = 1 piste. Bobby Jones oikein.
Pian täältä pesee kolmas ja tosi veemäinen kyssäri.
RANKING: EnoAntsa—- 1p.
Kettu_ ——- 1p.
ihan uudentyyppinen kilpailu, jossa nopeimmin väärän vastauksen antanut saa pisteen, jos vastaus sattuu olemaan kysyjälle mieleinen.
Kiva juttu senior , mulla on jo voittokierros Kytäjällä . mutta mikä on nykyinen kysymys. Olenko hidas ?
Et ole ollenkaan hidas, mukaan ehtii vielämainiosti. Onhan muistettava, että saman kilpailijan pitää koota peräti 9 pistettä näin kovassa seurassa.
Tällä hetkellä ei siis ole vetämässä yhtään kysymystä ja (piakkoin) seuraavan järjestysnumero on vasta 3.
-
JulkaisijaArtikkelit
Esillä 10 viestiä, 1 - 10 (kaikkiaan 10)
Esillä 10 viestiä, 1 - 10 (kaikkiaan 10)

