-
JulkaisijaArtikkelit
-
Kakko aloitti hienosti iikelillä eikä Ilosenkaan aloitus -2 kuudella ekalla ole lainkaan hassumpi. Uskaltaakohan tästä odottaa jo hienoa päivää…
Elähän kuule veikkonen vielä nuolaise… muutaman hyvän reiän jälkeen molemmat lisää hiukan riskikerrointa, koska ainoastaan voitto kelpaa. Ja sitten alkaa tapahtua.
No, toivotaan kuitenkin, että molemmat pelaisivat viikonloppuna!
Niinhän siinä kävikin että pokin ovan molemmat keränneet pikaisesti tuon viestin jälkeen, mutta toivotaan että peli menisi aurinkoisesti ja jännitys jatkuisi läpi viikonlopun.
Mikko on pelannut Italian Openissa tätä kirjoitettaessa 70 reikää ja tehnyt niillä 20 birkkua. ja mikä onkaan tulos taululla? Tasan par. Kuinka monta birkkua Mikon tyylillä pitää tehdä, jotta pääsisi kärkitaistoihin? Riittaisiköhän 36 eli birkku joka toisella reiällä?
Teemu Tyry on varmasti Suomen paras golfkilpailun selostaja, mutta yksi asia ihmetyttää: onkohan selostajalla siellä studiolla käytössään nettiyhteys ja Live Scoring -tuloslista?
Erityisesti ihmettelin tätä viime perjantaina, kun T. Tyry sanoi toistuvasti Mikon tilanteeksi kaksi alle siinä vaiheessa kun Mikko oli ollut jo reilusti yli puoli tuntia -4:ssä. Sitten kolmen bogin jälkeen alkoi olla hilkulla pääseekö Mikko jatkoon, kun tulos putosi hetkessä -1:een. Tämäkin jäi selostajalta huomaamatta, vaikka se näkyi kyllä Live Scoring -listalla ja aiheutti kotikatsomossa ylimääräisiä sydämentykytyksiä. Se oli sen hetken suurin jännitysmomentti, ei se mitä kentällä tapahtui.
Ellei selostajalla ole edessään Live Scoringia niin onko siihen joku erityinen syy? Vai eikö selostus tullutkaan perjantaina livenä?
Se, miten ’Live’ Live Scoring on, riippuu välityspalvelimen asetuksista. Kulujen säästämiseksi jotkut yhteydentarjoajat ohjaavat kaiken liikenteen automaattisesti oman välityspalvelimen kautta, jolloin viivettä syntyy, vaikka F5-nappia painaisi heti kun edellinen päivitys on valmistunut. Myös alkuperäinen palvelin saattaa suosia joidenkin palvelinten päivityksiä muiden kustannuksella.
Ainahan se Live Scoring on vähintään 15 minuuttia perässä, mutta kun selostaja näytti olevan lähes tunnin jäljessä siitä mitä netistä oli nähtävissä niin rupesi ihmetyttämään, että onko siellä ’kopissa’ nettiyhteyttä ollenkaan. Ja kun ei ollut ensimmäinen kerta kun tätä asiaa oli aihetta ihmetellä.
PP on aivan oikeassa. Mikään ei voi suorassa lähetyksessä ärsyttää enemmän kuin se, että pantataan suomalaisten pelitietoja. Ne voisi antaa tulla livenä vaikka joka reiän jälkeen. Jos suomalaiset ovat mukana kärkitaistoissa eli on mahdollisuus, että näkyvät ruudussakin, niin totta kai silloin voidaan hiukan odotellakin, että tuttu hahmo tulee kuvaan. Tästä ei kuitenkaan ole ollut pelkoa tänä vuonna, kun on jännitetty. pääseekö cutista läpi vai ei.
Teemu varmaan kommentoi tuota jahka kerkiää, mutta ainakin joskus taannoin Sami kertoi, että heillä ei ainakaan silloin ollut nettiyhteyttä käytettävissä selostamossa. Se selittäisi aika paljon. Toisaalta nykyään on monissa selostuksissa vaikuttanut, että netti on tai sitten on kyllä taustatyöt tehty paperimuotoon todella antaumuksella. Kiitokset samalla näistä selostukista. Osaamista on kiva kuunnella.
Olen joskus huomannut että vaikka urheilukanavan logon alla lukee -live-, niin silti kyseessä ei ole live-lähetys, vaan live scoringista löytyy reilusti tuoreempaa tietoa. Saattoi että perjantainakin se teksti oli ’unohtunut’ siihen….??
Kiitoksia palautteesta koskien Italian avoimia. Meillä on netti ja live scoring yleensä käytössä, oli perjantainakin.
Mikon tulosta ja scoringia en tainnut siinä vaiheessa seurata tarpeeksi intensiivisesti, menivät birdiet ohi huomaamatta ainakin selostuksessa.
Selostaessa on melkoisen monta rautaa tulessa, siinä osaa asioista ei huomaa. Sorry.
Onneksi Mikon bogeyputki ( 3kpl) päättyi birdieen eikä jatkunut neljännellä bogeylla joka olisi vienyt katsomoon.
Alkavalla viikolla on luvassa hieno kisa, British Masters. Toivottavasti Mikko rypistää itsensä 30:n joukkoon, pitäisin sitä upeana saavutuksena.
Teemu Tyry
Viimeisenä päivänä tuli valitettavasti päällekkäin Formula 1 -lähetys, jossa ainakin Suomi-pojan esityksiä sai ihailla jatkuvasti.
Ei tuohon Maamme -lauluun urheilukilpailuissa kyllästy koskaan.
Miljoona suomalaista ei voi olla väärässä valitessaan sunnuntaisin F1:n golfin sijasta.
Ja miljoona suomalaista on formulakisojen aikana golfkentällä! 😉
Joskus Häkkisen aikaan golfkentät oli tyhjillään kisojen aikana.
Joo, muistan Häkän kultavuosien aikana kun varattiin Hyvinkäältä lähtöaika kisan puolenvälin jälkeen, niin kenttä veti ihan eri tyyliin kuin esim. viime kesänä. Tunnustan että viime sunnuntaina katsoin F1-kisaa….
Mulla on Häkän ajoilta kokemuksia vain W-golfin kentästä, joka oli kerran miltei tyhjillään kauniina sunnuntai-iltapäivänä formulan aikaan…
-
JulkaisijaArtikkelit
Esillä 15 viestiä, 1 - 15 (kaikkiaan 15)
Esillä 15 viestiä, 1 - 15 (kaikkiaan 15)

