Yli puolet ruotsalaisista menetti DPWT:n pelioikeuden kuluvan kauden päätteeksi.
Ruotsalaispelaajilla on takanaan vaikea kausi DP World Tourilla. Kaudella 2026 kiertueella pelasi 12 ruotsalaista, mutta heistä vain neljä – Mikael Lindberg, Ludvig Åberg, Joakim Lagergren ja Marcus Kinhult – sijoittui Race to Dubai -rankingissa sadan parhaan joukkoon ja varmisti vahvan pelioikeuden ensi kaudeksi.
Kinhult joutui taistelemaan pelioikeutensa puolesta aivan kalkkiviivoille asti. Hän onnistui tavoitteessaan, mutta Sebastian Söderbergille kävi toisin. Kauden viimeisessä kilpailussa Koreassa karsiutunut Söderberg jäi rankingissa sijalle 103.
Söderbergin tilanne ei kuitenkaan ole aivan lohduton. Sijoille 101–110 päätyneet pelaajat saavat rajoitetun pelioikeuden, jolla kilpailuihin pääsee mukaan suhteellisen hyvin. Söderberg hakee silti vahvempaa pelioikeutta karsinnoista.
Neljän sadan parhaan joukkoon sijoittuneen pelaajan lisäksi Alex Noren on jo varmistanut pelioikeutensa kaudelle 2027. Sen takaavat hänen viime vuonna ottamansa voitot British Mastersissa ja Rolex Seriesiin kuuluvassa BMW PGA Championshipissä.
Norenin päähuomio on kuitenkin ollut PGA Tourilla, jonka Fed Ex Cup-rankingissa hän sijoittui 36:nneksi.
Kaikkiaan seitsemän ruotsalaispelaajaa jäi käytännössä ilman vahvaa pelioikeutta DP World Tourille. Heidän on haettava korttia karsinnoista, joiden toinen vaihe käynnistyy jo kuluvan viikon torstaina.

Alex Noren, 44, pelaa vuodesta toiseen huipputasolla. Kuva: Getty Images
Myös PGA Tourilla ruotsalaisten tilanne on tukala. Sekä Pontus Nyholm että Henrik Norlander ovat vaarassa menettää pelioikeutensa, elleivät otteet kohene Fall Seriesin jäljellä olevissa kilpailuissa. Jesper Svensson on kiinni viimeisessä jaossa olevassa kortissa, joten hänenkin tilanteensa on kaikkea muuta kuin turvallinen.
Pelioikeutensa ovat jo varmistaneet Åberg ja Noren.
Ruotsalaisten vaikeudet kertovat osaltaan siitä, kuinka kovaa kilpailu pääkiertueiden pelipaikoista nykyisin on. Hugo Townsend, Tobias Jonsson ja Albin Bergström nousivat DP World Tourille viime kauden päätteeksi haastajakiertueen kivikovan rankingin kautta. Siitä huolimatta heidän visiittinsä pääkiertueella näyttää jäävän vain yhden kauden mittaiseksi.
Haastajakiertueen puolelta pääkiertueelle ovat ruotsalaisista nousemassa Christofer Blomstrand ja Adam Wallin.
Ruotsi käy Tanskan kanssa tiukkaa kilpailua Pohjoismaiden vahvimman golfmaan asemasta. Tanskalaisista neljä säilytti DP World Tourin pelioikeutensa, ja lisäksi kaksi pelaajaa on nousemassa pääkiertueelle haastajakiertueelta.
Norjassa tilanne on eurokiertueilla selvästi vaatimattomampi. Vain yksi vuonomaan pelaaja säilytti DP World Tourin pelioikeutensa, eikä haastajakiertueelta ole tällä kertaa tulossa uusia norjalaisnousijoita.
Lue seuraavaksi: DP World Tourin armoton korttiraja niitti tuttuja nimiä, viimeinen pelioikeus ratkesi huimaan kiriin


Tällä viikolla alkavat karsintaturnauksen toinen vaihe. Sinne pääsivät mukaan 21 ruotsalaista, 11 tanskalaista, 5 norjalaista, 4 suomalaista ja 3 islantilaista.
Tuo karutont’ on kertomaa, se ota vastaan isänmaa
Norjalaisia on kuitenkin PGA Tourilla kolme ja kaksi heistä sijoittui tänä vuonna rahalistan top-25:een, Ventura toki vielä taistelee kortistaan syksyn putoamiskarsinnoissa. Mielenkiintoisesti norjalaisten tie jenkkikiertueelle on kulkenut USA:n yliopistogolfin kautta. Reitan kyllä kävi kääntymässä DPWT:llä ennen PGA Tourin paikan avautumista.
USAn Yliopistogolfin nyt luulisi olevan luontevin tie muutenkin lopulta aina PGA tai LPGA tourille. Tietääkö joku täällä kuinka moni ruotsalainen, tanskalainen ja norjalainen päätour-pelaaja on käynyt jenkkilän yliopistogolf polun? Suomalaisista naisista ainakin Matilda ja Sanna ovat näin tehneet, taisi Minnikin(?). Vaikeahan päätoureille on joka tapauksessa nousta.