Tapio Pulkkanen iski mainion tulossarjan, mutta kunnon tykitys jäi puuttumaan - Golfpiste.com

4.8.–11.8. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[16][9]
KilpailuaSuomalaista

4.8.–11.8. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[16][9]
KilpailuaSuomalaista
Hotel Planner Tour - Kilpagolf

Tapio Pulkkanen iski mainion tulossarjan, mutta kunnon tykitys jäi puuttumaan

Tapio Pulkkanen säilytti vielä paikkansa Road to Mallorca -listan top 10:ssä. Kuva: Getty Images

Pulkkanen kerää tasaiseen tahtiin pisteitä. Yksi kunnon potti antaisi kuitenkin lisää tilaa hengittää.

Tapio Pulkkanen noudatti tuttua kaavaa Kelson seudulla Skotlannissa jatkuneessa kilpailussa. Hän pelasi Scottish Challengen finaalikierroksella tuloksen 69 ja nousi jaetulle 27. sijalle.

Sunnuntain käsikirjoitus oli pitkälti edellispäivän kaltainen. Hän oli kierrostaan 14 reiän jälkeen neljä alle, mutta kirjasi loppuun vielä kaksi bogia. Ne söivät sijoitusta parikymmentä pykälää.

”Aika samanlaista oli vähän joka päivä. Tuntui että pari kolme lyöntiä tuli liikaa siihen nähden miltä peli tuntui. Kyllä se Skotlannin tuuli oli taas aika painavan tuntuinen ja lähestymisiä oli haastava saada lähelle”, Pulkkanen sanoi.

Pulkkanen oli yksi turnauksen kuudesta pelaajasta, joiden kaikki kierrostulokset alkoivat kuutosella. Hänet erotti kisan kärkiviisikosta kuitenkin se, että absoluuttinen huippukierros jäi puuttumaan.

Suomalainen on koonnut voittoisan Tanskan kilpailun jälkeen tasaiseen tahtiin ranking-pisteitä. Ei kuitenkaan niin paljon, että paikka 15 parhaan joukossa ja samalla DP World Tourin kortti olisi kiveen hakattu.

Pulkkanen putosi rankingissa kolme sijaa, kymmenenneksi. Pudotus johtuu siitä, että hänen takanaan olleet Christofer Blomstrand, Adam Wallin ja Pedro Figueiredo keräsivät viikonvaihteessa muhkeat pistepotit. Turnauksia on vielä paljon jäljellä, joten Pulkkanen kaipaisi loppukesän ja alkusyksyn kisoista pari kovempaa sijoitusta voidakseen hengittää vapaammin.

”Kaikki pisteet ovat kotiinpäin”, Pulkkanen mietti lyhyesti tilannettaan.

Ruotsalaiset nappasivat Scottish Challengessa kaksoisvoiton. Christofer Blomstrand (-19) otti toisen ykkössijansa haastajakiertueella ja viikonlopun kovimman tuloksen, 62, pamauttanut Adam Wallin (-17) kiri toiseksi.

Pulkkanen ei ole mukana ensi viikolla Irlannissa pelattavassa HotelPlanner Tourin turnauksessa, vaan kilpailee seuraavan kerran 20.–23. elokuuta Vierumäki Finnish Challengessa.

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (3 kpl)