Kaikki suomalaiset ovat takaa-ajoasemassa avauskierroksen jälkeen. Kahden suomalaiskarsijan tilanne on kuitenkin toiveita herättävä.
Naisten Euroopan kiertueen viimeiset pelioikeudet kaudelle 2026 jaetaan tämän viikon lauantaina Marokon Marrakechissä. 155 finalistin joukosta kortin saavat sijoille 1–20 yltäneet karsijat. Alun perin viiden kierroksen mittaiseksi suunniteltu kisa typistettiin neljän kierroksen mittaiseksi huonon kelin johdosta, mutta ei urakka sanottavammin helpottunut.
Keskiviikon jälkeen kisan kärkitulos on viisi alle. Siihen pystyi seitsemän pelaajaa. Parhaasta suomalaistuloksesta -2 vastasi Katri Bakker. Hän pelasi Al Maaden -kentällä tuloksen 71. Elina Saksan tulos samalla kentällä oli 75 (+2).
Royal Golf Marrakechin puolella Emily Penttilä onnistui hyvin tehden tuloksen 71 (-1). Sanna Nuutisen kisa taas lähti käyntiin 74 (+2) kierroksella.
Bakker on kahdenkympin sakista lyönnin päässä, eikä Penttilänkään asetelma huono ole. Nuutisen ja Saksan tilanne on jo selkeästi haastavampi. Kisassa ei ole cutia, mutta huominen kertoo paljon siitä, miten realistiset mahdollisuudet suomalaisilla on yltää korttitaisteluun lauantaina, kun kisa huipentuu.
Lue seuraavaksi: Marokossa jaossa unelmia – LET:n karsintafinaali käynnistyi poikkeusoloissa

