Sheraton Rome Parco de’ Medici – Pro Joel Virtanen / Rooma, Italia / 22.–29.10.2025 - Golfpiste.com

17.6.–24.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[13][16]
KilpailuaSuomalaista
Eurooppa - Italia - Rooma Pelimatka - Ryhmämatka

Sheraton Rome Parco de' Medici - Pro Joel Virtanen / Rooma, Italia / 22.–29.10.2025

Rentoa luksusta Rooman porteilla
Sheraton Rome Parco de’ Medici yhdistää rauhan, golfin ja tyylikkään majoituksen vain lyhyen matkan päässä Rooman historiallisesta sydämestä. Nauti hotelliresortin monipuolisista palveluista, herkullisesta ruoasta ja mukavista huoneista – täydellinen tukikohta niin kaupunkilomalle kuin rentoutumiselle.

Matkan sisältö:

  • Finnairin suorat reittilennot Helsinki – Rooma – Helsinki sis. käsimatkatavaran 8 kg ja matkalaukun ruumaan 23 kg
  • Majoitus 7 vrk Sheraton Rome Parco de’ Medici**** kahden hengen huoneessa
  • Aamiaiset ja 3 x päivällinen
  • 5 x green fee kolmelle eri kentälle; 2 x Parco de’ Medici, 2 x Parco di Roma, 1 x Olgiata
  • Etukäteen varatut tiiajat
  • Lentokenttä- ja golfkuljetukset kohteessa
  • Pro Joel Virtasen matkapalvelut ja golfopetusta

Golfkentät

Golf Club Parco de’ Medici on historialliselle maa-alueelle taidolla rakennettu golfkenttä. Kentällä on 27 reikää, joita voidaan pelata eri yhdistelminä. Alueen Paavin linna ja muinaiset muurit tuovat renessanssin ajan tunnelmaa nykypäivään.

Vehreän luonnon ympäröimä kenttä, jossa kevyesti kumpuileva maasto ja useat lammikot tuovat peliin vaihtelua, tarjoaa silti rennon lomagolfkokemuksen. Kentän yhteydessä löytyy myös hyvät harjoitusalueet – driving range, putti- ja chippialueet.

Olgiata Golf Club sijaitsee muutaman kilometrin päässä Roomasta pohjoiseen, rauhallisessa Olgiatan asuinkompleksissa. Kenttä tarjoaa klassisen pelikokemuksen puiden ympäröimänä. Olgiatassa on kaksi samantyyppistä kenttää; 18-reikäinen West ja 9-reikäinen East. West -kenttä on kentistä haastavampi, sillä kumpuilevat väylät, strategisesti sijoitetut bunkkerit ja vesiesteet tulevat esiin useammalla reiällä. East -kenttä on leveämpi ja hieman helpompi.

Olgiata Golf Club on isännöinyt monia tärkeitä kansainvälisiä turnauksia kuten World Cup ja Italian Open, ja kenttää onkin yksi Rooman alueen hienoimmista ja arvostetuimmista.

Golf Club Parco di Roman suunnittelu on moderni, viheriöt suuria ja rinteet jyrkkiä. Kentältä on upeat näkymät ympäröivälle maaseudulle ja kauniille arkeologisille kohteille. Väylät kulkevat viljeltyjen peltojen keskellä ja Välimeren pensaikkoalueiden sydämessä. Golf Club Parco di Roma tarjoaa erittäin monipuolisen pelikokemuksen, jossa jotkut reiät sisältävät melko haastavia valkohiekkaisia bunkkereita. Yli 6 000 metriä pitkä kentällä lisähaastetta peliin tuo myös ajoittainen tuuli.