Tapio Pulkkasen peli ailahtelee, mutta taistelu Kenya Openissa jatkuu - Golfpiste.com

1.4.–8.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][7]
KilpailuaSuomalaista

1.4.–8.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][7]
KilpailuaSuomalaista
DP World Tour - Kilpagolf

Tapio Pulkkasen peli ailahtelee, mutta taistelu Kenya Openissa jatkuu

Tapio Pulkkanen otti kolmannen peräkkäisen jatkopaikan DP World Tourilla. Kuva: Getty Images

Oliver Lindellin rutistus ei riittänyt jatkokierroksille.

Mainiosti DP World Tourin Nairobin kilpailun aloittanut Tapio Pulkkanen ei ollut perjantaina avauspäivän kaltaisessa iskussa. Virheet olivat herkässä, ja myös birdiet loistivat poissaolollaan.

Pulkkanen oli kierrostaan sisääntulon puolivälissä kolme yli, eikä bogeihin ollut enää jatkopaikan kannalta varaa. Loppu oli kuitenkin torstain tapaan vahva: Pulkkanen päätti kierroksensa kahteen peräkkäiseen birdieen, jotka sinetöivät hänen peliensä jatkumisen viikonloppuna.

”Oli haastava iltapäivä. Griinit alkoivat ruskettua auringon paisteessa aika paljon, ja oli huomattavasti vaikeampi päästä lähelle reikää verrattuna eiliseen. Tänään myös tuuli kovempaa. Pysyin kärsivällisenä, vaikka bogeja tuli tasaiseen tahtiin kierroksen edetessä. Hyvä loppu ja jahtausasetelmat viikonloppuun”, Pulkkanen sanoi.

Tuloksen 72 pelannut Pulkkanen on 36 reiän jälkeen kokonaistilanteessa -2. Eroa kärkeen on 12 lyöntiä, mutta top-kymppiin 36. sijaa jakavalla pelaajalla on kohtuulliset neljä lyöntiä.

Oliver Lindelliltä (+2) vaadittiin toisella kierroksella kunnon onnistumista jatkopaikkaan. Hän pelasikin kuutosella alkavan tuloksen, 69, mutta matkaa karsintarajan paremmalle puolelle jäi kaksi lyöntiä.

Lindell soimasi torstaina puttipeliään, ja hän vaihtoi putteria toiselle kierrokselle. Tästä ei kuitenkaan ollut toivottavaa apua.

”Eipä se putterin vaihto auttanut yhtään, mutta lyöminen oli tänään parempaa kuin eilen. Minulla on ollut kovasti haasteita tämän ruoholaadun kanssa, koska en saa kiinni sen kasvusuunnasta, mikä vaikuttaa puttaamiseen. Tämän päivän lyömisellä olisi pitänyt pystyä puristamaan viikonlopulle, mutta takaysillä tuli taas useita kolmen putin griinejä.”

”Eilen olin koko turnauksen heikoin puttitilastossa, eikä tilanne varmasti tänään paljoa parantunut, joten kyllä se ongelma on griineillä”, Lindell sanoi.

Lindell aikoo osallistua ensi viikolla pelattavaan South African Open Championshipiin, mikäli hänelle vain paikka sinne aukeaa. Paikallisen Sunshine Tourin pelaajat ovat saamassa turnaukseen runsaasti paikkoja.

”Eilen päätin Etelä-Afrikkaan matkustamisesta, ja ihme on, jos en kisaan pääse. Tällä hetkellä olen kolmannella varasijalla, ja loput paikat pitäisi mennä hyvin ristiin, jotta jäisin ulos kilpailusta”, hän totesi.

Kenya Openin kärjessä jatkaa tänäänkin bogittoman kierroksen pelannut John Parry (-14). Ranskan Benjamin Hebert (-13) on Muthaiga Golf Clubin kentällä käytävässä turnauksessa lyönnin päässä englantilaisesta.

Lue seuraavaksi: Pulkkanen ruuvasi svingin kuntoon kesken kierroksen, ja tulosta alkoi syntyä

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (4 kpl)