Tapio Pulkkanen nousi tuloslistalla kuin raketti: ”Tuntuu hyvältä ottaa niskalenkki tällaisestä klassikkokentästä” - Golfpiste.com

9.12.–16.12. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][6]
KilpailuaSuomalaista

9.12.–16.12. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][6]
KilpailuaSuomalaista
DP World Tour - Kilpagolf

Tapio Pulkkanen nousi tuloslistalla kuin raketti: "Tuntuu hyvältä ottaa niskalenkki tällaisestä klassikkokentästä"

Tapio Pulkkanen pelasi perjantaina yhden vuoden parhaista kierroksistaan. Kuva: Getty Images

Pulkkanen vaihtoi vaisun avauksen tylyyn vastaiskuun ja nousi Melbournessa top 30:een.

Tapio Pulkkanen (-2) esitti mainion nousun Melbournessa jatkuneen DP World Tourin kilpailun toisella kierroksella. Hän pelasi Australian Openissa tuloksen 66 ja on kiivennyt jaetulle 28. sijalle.

Pulkkanen teki perjantaina kuusi birdieä ja kirjasi yhden bogin. Paras vaihe osui kierroksen puolivälin tietämille, kun hän iski reikien 9–14 aikana neljä birdieä. Sijalla 105 avauspäivän jälkeen ollut Kymen Golfin mies jakoi Royal Melbournen kentällä vuoden toiseksi kovinta tulostaan.

”Tuntuu hyvältä ottaa niskalenkki tällaisestä klassikkokentästä. Tänään oli aika paljon miedompi tuuli. Hyvää lyömistä ja puttaamista koko päivän. Kenttä alkaa heräämään eloon kun griinit kovettuvat ja nopeutuvat, niin on hienoa päästä testaamaan sitä viikonloppuna”, Pulkkanen kertoi.

Kilpailun ylivoimaisen voittajasuosikin, Pohjois-Irlannin Rory McIlroyn (-2) rinnalle nousseella Pulkkasella on seitsemättä sijaa jakaviin pelaajiin matkaa neljä lyöntiä. Kärki painelee kolme lyöntiä kauempana.

Pulkkanen pelaa lauantain kierroksella career grand slamin tänä vuonna saavuttaneen McIlroyn sekä Englannin James Morrisonin kanssa. Heidän lähtöaikansa on kello 0.39 Suomen aikaa.

Perinteisen Australian Openin ykköspaikkaa jakavat Tanskan Rasmus Neergaard-Petersen ja Portugalin Daniel Rodrigues (-9). Australian Min Woo Lee (-8) on kolmantena. Isäntämaan Adam Scott ja Cam Smith sekä Meksikon Carlos Ortiz (-7) jakavat neljättä sijaa.

Kilpailussa riittää tavoiteltavaa, sillä kolme parasta, joilla ei ennestään osallistumisoikeutta ole, saavat paikan heinäkuussa Royal Birkdalessa pelattavaan The Openiin.

Uutista täydennetty 5.12.2025 klo 8.25. Lisätty Tapio Pulkkasen kommentit.
Uutista muutettu 5.12.2025 klo 9.37. Päivitetty kärjen tilannetta.

Lue seuraavaksi: "Olin kierroksen alussa huono", sanoo Tapio Pulkkanen, joka otti Australiassa torjuntavoiton

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (8 kpl)