Sami Välimäki nousi hurjalla esityksellä European Mastersin voittotaisteluun - Golfpiste.com

6.1.–13.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[4][2]
KilpailuaSuomalaista

6.1.–13.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[4][2]
KilpailuaSuomalaista
DP World Tour - Kilpagolf

Sami Välimäki nousi hurjalla esityksellä European Mastersin voittotaisteluun

Sami Välimäki oli timanttisessa vedossa lauantaina. Kuva: Getty Images

Välimäki takoi kesken jääneellä kolmannella kierroksella peräti yhdeksän birdieä.

Sami Välimäki (-15) oli elementissään Sveitsissä pelattavan DP World Tourin kilpailun kolmantena päivänä. Hän oli kierrostaan 15 reiän jälkeen kahdeksan alle, kunnes pimeys laskeutui Golf Club Crans-sur-Sierren kentän ylle. Upeasti pelannut tamperelainen lähti yöpuulle jaetulta toiselta sijalta.

Välimäen päivä käynnistyi nihkeästi, mutta hän iski neljänneltä reiältä lähtien kuin hurmiossa kuusi peräkkäistä birdieä. Pienen hengähdystauon jälkeen Välimäki laittoi uudelleen ison vaihteen päälle, ja päättti pelinsä lauantain osalta kolmen birdien suoraan.

Hän löi palloa vakuuttavasti ja laittoi putit birdie-paikoista sisään. Crans Montanassa nähtiin lauantaina kenties kauden parasta Välimäkeä.

”Oli kyllä superlyömistä ja putteri kuuma. Eipä siinä oikein muuta sanottavaa ole”, hän kertoi.

Välimäki jakoi kilpailun puolivälissä kymmenettä sijaa, mutta on noussut nyt akuuttiin voittotaisteluun. Eroa European Mastersin kärjessä olevaan ja kolme reikää vähemmän pelanneeseen Etelä-Afrikan Thriston Lawrenceen (-17) on kaksi lyöntiä. Välimäen kanssa toista sijaa jakaa turnauksen suurimpiin ennakkosuosikkeihin kuuluva Englannin Matt Fitzpatrick.

USA:ssa vakituisesti pelaava Välimäki on mukana Crans Montanan turnauksessa saadakseen DP World Tourin vaadittavan osallistumiskiintiön täyteen. Iso onnistuminen Sveitsissä voisi tuoda hänelle DPWT:n pelioikeuden ensi kaudeksi. Hän matkustaa viikon kuluttua Yhdysvaltoihin, jossa käynnistyy 11. syyskuuta PGA Tourin Fall Series. Välimäki ei toistaiseksi ole kertonut pelaavansa kiertueen muita koitoksia tällä kaudella.

Lindellin voimat koetuksella

Välimäen kanssa 36 reiän jälkeen tasatilanteessa ollut Oliver Lindell (-8) teki viiden birdien ohella neljä bogia, ja hän putosi jaetulle 26. tilalle.

”Kyllä tässä alkaa olla aivan loppu. Olen ollut jokaisena kisapäivänä kentällä aamukuudesta iltakahdeksaan saakka. Ei ole ihan tasan mennyt kilpailun toisen fieldin kanssa”, 31 reikää lauantaina urakoinut Lindell sanoi.

”Päivän toisella kierroksella lyönnit lähtivät vähän mihin sattuu. Itselläni eivät vain paukut riittäneet enää siinä vaiheessa. Muutaman hyvän birdien sain loppuun, ja toivon, että huomenna saisin painettua tuloksen alhaiseksi, että jäisi tästä kilpailusta kuitenkin hyvä maku suuhun.”

Lindell jatkaa kierrostaan sunnuntaiaamuna kentän 18. reiältä.

Tapio Pulkkanen ei selviytynyt jatkoon. Hän pelasi toisella kierroksella toistamiseen tuloksen 71, ja jäi viisi lyöntiä karsintarajan väärälle puolelle. Karsiutuminen oli hänelle kolmas peräkkäinen.

”Haastava kilpailu oli jälleen. Tiiltä olin tokalla kierroksella jopa aika hyvin pelissä, mutta lähestymiset jäivät liian kauas, että olisin saanut birdiejä riittävästi tehtyä. Putterikaan ei kovin lämmin ollut”, Pulkkanen sanoi.

Pulkkasta saattaa odottaa väliviikko, sillä hän on Irish Openiin seitsemännellä varasijalla. Hyvät neuvot olisivat Pulkkaselle nyt kullankalliita.

”Kyllä se varmaan isoin juttu olisi, että saisi momentumin kääntymään ja itseluottamusta korkeammalle”, hän pohdiskeli.

Avauspäivän sumuisen sään viivästyttämän European Mastersin kolmatta kierrosta jatketaan sunnuntaina kello 7.50 paikallista aikaa.

Lue seuraavaksi: Pitkä perjantai ei painanut – Sami Välimäki tuplakierroksella kärkikahinoihin

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (8 kpl)