Lindell lähtee kauden ensimmäisen Rolex Series -kisan viikonloppuun kuudennelta sijalta - Golfpiste.com

20.1.–27.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[9][8]
KilpailuaSuomalaista

20.1.–27.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[9][8]
KilpailuaSuomalaista
DP World Tour - Kilpagolf

Lindell lähtee kauden ensimmäisen Rolex Series -kisan viikonloppuun kuudennelta sijalta

Oliver Lindellin rautapeli oli perjantaina mahtavalla tasolla. Kuva: Getty Images

Oliver Lindell paransi tulostaan avauskierrokseen nähden lyönnillä perjantaina Dubai Desert Classic -kilpailussa. Lindell tyylitteli toisen kierroksensa 69 lyönnillä (-3) ja siirtyi yhteistulokseen -5. Se riittää kisan puolivälissä jaettuun kuudenteen sijaan neljän muun pelaajan kanssa.

Kymppitiiltä liikkeelle perjantaina lähtenyt suomalainen viimeisteli päivän viidestä birdiestä ensimmäisen jo avausreiälleen. Toista birkkua ei jouduttu odottelemaan pitkään, vaan se syntyi jo Lindellin kolmannelle reiälle.

Erinomaisen tuloksen takana oli loistava lyöminen. Pari avausta lipsahti sivuun väylältä, mutta lähestymisissä Lindell oli perjantaina koko joukon parhaita, eikä hän missannut koko päivän aikana kuin kaksi viheriötä.

”Pelisuunnitelmaa on noudatettu ja griiniosumia on tullut reilusti. Tiiltä peli on ollut suhteellisen hyvää, ja etenkin putti on toiminut loistavasti, vaikka muutama tänään menikin ohi. Niitä lukuun ottamatta upotin jälleen kaikki, mitkä pitikin ja muutaman siihen päälle kauempaa”, kertoi Lindell tyytyväisenä.

Lähtökohta on, että peli pysyy kasassa vielä kaksi päivää.

”Jos et puttaa täällä hyvin, niin et kykene tekemään birdiejä par-viitoset pois lukien. Muutama avaus on sellainen, jotka eivät sovi omaan silmään, etenkin jos tuulensuunta on vasemmalta oikealle. Myöskin vasemmalle kääntyvät doglegit ovat vaikeita”, Lindell luonnehti.

Torstaihin nähden tuuli oli kisapaikalla hieman vähäisempää, mutta päivän mittaan viheriöt kovettuivat, ja tulostaso pysyi perjantainakin maltillisena.

”Takaysin aikana (kentän 1–9) griinit kovettuivat, joka nopeutti niitä merkittävästi. Se vaikeutti peliä huomattavasti, kun osa lipunpaikoista oli aivan käsittämättömissä paikoissa. Edelleen, jos seuraavat 27 reikää välttyy yhtä hyvin bogeilta, tulee se avaamaan sunnuntain takaysille mahdollisuudet. Mitään ei sinänsä tarvitse muuttaa. Lähtökohta on, että peli pysyy kasassa vielä kaksi päivää”, porvoolainen suunnitteli.

Lauantaina kilpailussa siirrytään kahden hengen peliryhmiin. Lindell starttaa lauantain kierrokselleen Suomen aikaa kello 10.10. ja seurakseen hän saa länsinaapuri Mikael Lindbergin.

Nopea pelirytmi on Lindellin mieleen, joten tilanne helpottuu kahteen ensimmäiseen kierrokseen verrattuna, joiden aikana tuomarit ovat joutuneet kellottamaan Lindellin ryhmää pelikavereiden hitaan pelitahdin vuoksi.

Kilpailun kärkeen nousi Patrick Reed tuloksella -9. Muut kisan isoista nimistä eivät ole löytäneet parasta peliään kauden alkumetreillä ja muun muassa Rory McIlroy, Viktor Hovland ja Tommy Fleetwood ovat kaukana Lindellin takana tuloslistalla.

Lue seuraavaksi: Oliver Lindell jatkoi Dubaissa siitä, mihin viime viikolla jäi

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje