Siirto-oikeus ja pehmeät viheriöt loivat otolliset olosuhteet, mutta Lindellin 70 lyönnin kierros vaati taistelua takaysillä.
Royal Johannesburgin poikkeukselliset olosuhteet ja väylillä sallittu mailanmitan siirto-oikeus loivat erikoiset lähtökohdat Alfred Dunhill Championshipin avauskierrokselle. Oliver Lindell selvisi niistä kunnialla. Hän pelasi torstaina tuloksen 70 (-2), jonka hän onnistui parsimaan nousujohteisen takaysin ansiosta.
Lindellin päivä alkoi tahmeasti, ja hän pelasi etuysin yksi yli parin. Toisella kenttäpuoliskolla peli kuitenkin aukesi. Kolme birdietä nostivat suomalaisen tuloksen miinukselle ja pitivät hänet niukasti oletetun jatkorajan paremmalla puolella. Lindell jakaa avauspäivän jälkeen 61. sijaa.
Sateinen alkuviikko ja toistuvat ukkoskeskeytykset olivat tehneet kentästä pehmeän, ja pelaajilla oli väylillä käytössään harvinainen siirtosääntö Se helpotti tuloksentekoa, mutta nosti samalla väyläosumien merkitystä. Pehmeät griinit tarjosivat Lindellille mahdollisuuksia, ja suomalainen käytti ne takaysillä hyväkseen.
”Etuysi oli tuloksen puolesta karmeaa. Suurin ongelma on edelleen puttaaminen – täällä on vielä viime viikkoa vahvempi graini viheriöillä, pitkää eri suuntiin kasvavaa ruohoa. Takaysillä sain onneksi muutaman hyvän viisimetrisen upotuksen, mutta muuten jälleen kaikki (putit) ohi. Hajulla ollaan, mutta usein ne kierähtelevät ulos. Lopetus oli loistava, ja huomenna pääsee onneksi heti aamusta kentälle”, Lindell sanoi.
Väylältä on mukava leipoa asettelun jälkeen, kun siirtosääntö on voimassa.
Avausten tarkkuus jätti reilusti parantamisen varaa, ja hyvä rautapeli pelasti muuten haastavaa päivää. Lindell onnistui loihtimaan kuudesta väyläosumasta 14 griiniosumaa.
”Melko tyypillinen tilanne, että lyöminen tuntui hyvältä, mutta muutama väylältä ulos karannut avaus kostautui märällä kentällä. Raffista joutui monesti lyömään mutaista palloa, ja se tunnetusti lähtee mihin sattuu. Ongelmat alkavat heti, mikäli ei osu väylään. Väylältä on mukava leipoa asettelun jälkeen, kun siirtosääntö on voimassa. Väylällä 7 avaukseni osui puuhun ja kimposi veteen epäonnisesti. Pallo olisi kiertänyt väylälle, jos sen puun olisi väistänyt, mutta hyvän bogin sain tehtyä.”
🔝 Round one co-leader
🙌 Lowest round on the DP World Tour
✅ Tied lowest round shot at Royal JohannesburgA good days work for Eugenio Chacarra 💪#DunhillChampspic.twitter.com/fDgFTzCcPM
— DP World Tour (@DPWorldTour) December 11, 2025
Positiivisesti loppua kohden edennyt kierros nosti porvoolaisen itseluottamusta perjantaille.
”Usko on kova, että huomenna tulos paranee jo. Todella lähellä ollaan sitä, että lähtisi oikeasti kulkemaan, mutta vielä se odottaa itseään. Tyhmät virheet pitää jättää pois. Yhdeksännellä väylälläkin löin ainoaan paikkaan, johon helpolla väylällä ei saa missata: 90 metrin bunkkerilyönti myötätuuleen huonosta makuusta muuttaa äkkiä birdien bogiksi. Tilaa kun olisi ollut lyödä minne tahansa muualle.”
Lindell ja kahden ensimmäisen päivän pelikaverit, eteläafrikkalaiset Hennie Du Plessis ja Darren Fichardt lähtevät huomiselle kierrokselle kello 7.20.
Kovinta tahtia turnauksen ensimmäisellä kierroksella pitivät tuloksen 63 (-9) pelanneet Espanjan Eugenio Chacarra ja Etelä-Afrikan Christiaan Burke. Jälkimmäisen maanmiehet Brandon Stone ja Thriston Lawrence ovat lyönnin päässä kärkikaksikosta. Kilpailun voittoa puolustava Etelä-Afrikan Shaun Norris (-5) on jaetulla 13. sijalla.
Siirto-oikeuden helpottamasta tulostasosta kertoo paljon se, että tuloksen 69 pelanneet kilpailijat jakavat vasta 40. sijaa.
Alfred Dunhill Championship on palkintoarvoltaan 1,5 miljoonan euron kilpailu. Voittaja kuittaa potista noin 250 000 euroa. Royal Johannesburg toimii turnauksen kisa-areenana ensimmäistä kertaa. Kilpailu käytiin alkuun Houghton Golf Clubilla, kunnes Leopard Creek Country Club isännöi turnausta yhtä soittoa aina viime vuoteen saakka.
Lue seuraavaksi: Oliver Lindell paranteli sijoitustaan, Kristoffer Reitanin hermot pitivät huikeassa jännitysnäytelmässä


Mailan mitan siirtosääntöön (tuolloin talvisääntö) törmäsin vuonna 1981 Islannissa kun pelattiin Junioreiden joukkueiden EM-kilpailua. Siihen aikaan Islannissa ruohopeite gofkentällä ei ollut kovin tuuhea, eikä ruohoa löytynyt läheskään kaikista kohdista väyliltä.
Vielä villimpi siirtosääntö oli kerran Aulangolla, jossa talvisääntö oli ”trough the green”, eli koko pelialueella, paitsi esteissä ja viheriöllä. Siis myös raffissa sai siirtää palloa.
Nämä kilpailut eivät olleet DP WORLD TOUR -kilpailuja, mutta EGA:n ja SGL:n kilpailuja kuitenkin.