Re: Vapaa droppi, millä mailalla mitataan pudotusalue? - Golfpiste.com

9.–16.8. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[17][27]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitSäännötVapaa droppi, millä mailalla mitataan pudotusalue?Re: Vapaa droppi, millä mailalla mitataan pudotusalue?

#287292 Ilmoita asiaton viesti
ts

Sibbe kirjoitti: (13.5.2010 7:25:57)
Kolme neljästä pelikaveristani (kaikki eri kansallisuuksia) muistavat vapaan dropin toimenpiteet seuraavasti:
– lähin vapauttava paikka mitataan mailalla, jota käytetään seuraavaan lyöntiin
– pudotusalue mitataan samalla mailalla

Tässähän Loordit ovat varsin järkevästi luottaneet siihen, että golfari ei koita hankkia asiatona hyötyä itselleen ja jättäneet tuohon käytettävän mailan kohdalle sanan ’should’, eli mittaaminen pitäisi suorittaa sillä mailalla, jolla aikoo seuraavan lyönnin lyödä. Tuolla sanamuodolla on siis näppärästi jätetty aukko sille, että pelaaja voi myös mailaa vaihtaa dropin jälkeen.

Pudotusalueen sen sijaan saa mitata millä tahansa mailalla, kuten näkee kisoissa selkeästi tehtävän. Yleensä jopa tuo ensimmäinen vaihe sivuutetaan kokonaan ja välittömästi kaivetaan draiveri esiin mittatyökaluksi.

Dec 20/2
The Rules require that a ball to be dropped must be dropped by the player himself. For the purpose of measuring, the player who is required to drop a ball may use any club he has selected for the round (Rule 4-4).