Re: Tiger diskataan? - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista
#208591 Ilmoita asiaton viesti

ts kirjoitti: (14.4.2013 16:28:12)

Sorsa kirjoitti: (14.4.2013 16:23:11)
Tämä sääntökohta on kyllä hieman huolestuttava ja mahdollisesti täysin pelin hengen tuhoava… eli riko sääntöjä niin paljon, kuin pystyt, kunhan et jää kiinni? Aina voi kuitenkin sanoa, ettei tiennyt perustavanlaatuisimpiakaan sääntöjä.

34-1b/1
Omission of Penalty Stroke When Score Returned

Q.In stroke play, a competitor returned an incorrect score for a hole due to failure to include a penalty stroke. After the competition closed the error was discovered. Does Rule 34-1b allow imposition of a disqualification penalty for a breach of Rule 6-6d?

A.As stated in Rule 34-1b, the Committee should impose a penalty of disqualification if the competitor knew, before the competition closed, that he had incurred the penalty but intentionally or unintentionally failed to add the penalty to his score, but not if the competitor did not know he had incurred the penalty.

Tuo kohta ei kata tilannetta jossa pelaajan olisi pitänyt tietää saamastaan rangaistuksesta ja tuntea säännöt. Sääntö 6 antaa siihen selkeän pohjan.

Esimerkkinä kyseisestä tapauksesta voisi olla esim sellainen, että pelaaja jättää bäginsä dog legin kulmaan puiden taakse ja osuu siihen pallollaan. Pallo kuitnekin päätyy esim 30m päähän bägistä, eikä pelaajalla ole aavistustakaan tuosta osumasta. Jos tällaisessa tapauksessa joku kortin jättämisen jälkeen asiasta kertoo, ei pelaaja ole sitä tiennyt eikä hänen olisi pitänytkään tietää, eli silloin sovelletaan tuota sääntöä. Sääntöjen tuntemattomuus siis ei vapauta, vaan se että koko tapahtuneesta asiasta ei ole tietoa.

Toivottavasti tämä on näin, eikä sitä voida irroottaa tuosta kontekstista vapauttamaan sääntöjen tuntemisesta.