Re: Matalampaa kaarta – ranteet ja release - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Matalampaa kaarta – ranteet ja release›Re: Matalampaa kaarta – ranteet ja release

#235176 Ilmoita asiaton viesti
Nimetön

pannaas uusiks

ts kirjoitti: (19.9.2007 9:46:13)
Alottelijan osaltahan isoin juttu on saada kytekttyä pois nuo vaiston ohjaamat asiat ja pystyä korvaamaan ne jollain toisilla.

Mitenkähän ne suomalaiset pelaajat löivät palloa jo vuonna 2004 yli 250 m. Muistelisin, että niihin aikoihin kun aloin tänne foorumille kirjoittamaan, oltiin vielä sitä mieltä ettei swingissä tarvita voimaa juurikaan ja termi voimantuottokin oli aika ihmeellinen. Olisko se vaisto kuitenkin ollut vähän viisaampi. Eli oikeaan liikkeeseen kannattaa tiettyyn rajaan ohjata. Se nopeuttaa oppimista. Voimantuottoon ja swingin tarkempaan geometriaan liittyvien ohjeiden anto kannattaa jättää ’vaistolle’ ja henkilöille, joilla on riittävä tietopohja siihen.