Re: Mailan pään nopeus ja lyönnin pituus? - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Mailan pään nopeus ja lyönnin pituus?›Re: Mailan pään nopeus ja lyönnin pituus?

#209247 Ilmoita asiaton viesti
ts

ruupe kirjoitti: (3.3.2013 16:18:26)

Q8 kirjoitti: (3.3.2013 16:03:43)

ruupe kirjoitti: (3.3.2013 15:39:37)
Oletin vahingossa että jokainen käsittäisi minun tarkoittavan oikean ranteen kulmaan, kun ts. painotti sitä aikaisemmassa viestissä. Ja vielä tarkennuksena että oikealta lyövän pelaajan oikeata rannetta. Ihan vaan ettei kellekään tulisi tarvetta takeltua siihen.

Mulla oikea(kin) ranne taipuu useampaan suuntaan. Tosin luulen ymmärtäväni mitä tarkoitat rannekulmalla, mutta varmahan ei voi olla, kun et sitä tarkasti ole sanonut.

Olen aina olettanut, että golfareille on itsestäänselvyys, mitä rannekulmalla tarkoitetaan, eli ranteen taipumista kämmenselän seuuntaa.

Mutta eihän sillä sitä tarkoiteta vaan pääsääntöisesti enemmänkin radiaali / ulnaarideviaation suuntaista kulmaa.

Juuri sen takia pitää käyttää oikeita määritelmiä että suunnat ovat selkeät, eikä olettaa muiden ajattelevan samoin.