Etusivu›Foorumit›Säännöt›Bägistä ja mailoista›Re: Caddie + auto = Autocaddie ?
golf2000 kirjoitti: (24.8.2010 9:50:55)
KL kirjoitti: (23.8.2010 19:52:54)
Mitä jos caddie kulkisi autolla, johon perinteisesti mahtuu 2 bägiä? Pelaajien kulkeminen autolla voi olla kilpailussa kyseenalaista, mutta mailapoikaa rajoitus tuskin koskee. Caddie pääsisi helpolla, voisi myös käväistä autollaan tarvittaessa forecaddienä ja kaikki olisivat pirun tyytyväisiä! Niin minä tekisin.Sääntökirjasta ei mielestäni löydy pykälää, joka kieltää auton käytön. Jos autoa ei ole kilpailusäännöissä kielletty, eikun kurvailemaan.
Golfliiton yleiset kilpailusäännöt näyttäis jättävän kyllä tulkintaa, josko caddie saisi ajaa autolla. Asettuisin KL:n kannalle liiton kilpailusääntöjen tulkinnassa: ’6. Kilpailussa täyden kierroksen aikana kaikkien pelaajien tulee kulkea jalkaisin, ellei kilpailutoimikunta anna lupaa käyttää golfautoa tai jotain muuta kilpailutoimikunnan hyväksymää kuljetusta.’
Totta, säännöt eivät asiaan ota kantaa, mutta suffelikisoissakin yleinen käytäntö on sellainen, etteivät pelaajat saa autoa käyttää muutoin kuin toimikunnan erityisluvalla. Tähän on ihan tasapuolisuuden lisäksi käytännönkin syy, autot loppuvat nopeasti kesken klubilla kuin klubilla eikä silloin enää voida puhua tasapuolisista olosuhteista.
Caddien osalta sen paremmin säännöt kuin yleiset kilpailumääräyksetkään eivät sano auton käytöstä mitään. Pelaajan pelisuorituksen kannaltahan on yhdentekevää millainen henkilö ja minkälaisin (sääntöjen mukaisin) lisävarustein pelaajan mukana kulkee mailoja ja muuta roinaa ronttaamassa. Se ei nopeuta pelaajan peliä eikä kevennä hänen kuormaansa, jonka siis caddie kantaa. Säännöthän muuten sallivat pelaajalle vaikka kuinka monta lisähenkilöä caddien lisäksi kuskaamaan kaikkea muuta sälää paitsi mailoja, kuten ruokaa, juomaa, lämpimiä vaatteita, golfkirjallisuutta, puolison ja lasten valokuvia, sateenvarjoja, aurinkovarjoja, päivän sanomalehteä, kylmälaukkuja, jne. Kyllä nämäkin henkilöt voivat golfautolla kulkea, ellei kentällä ole moista toimintaa estäviä erityisiä määräyksiä.