Aihe: tasoituksen laskeminen käytännössä - Golfpiste.com

19.5.–26.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][15]
KilpailuaSuomalaista

tasoituksen laskeminen käytännössä

Etusivu Foorumit Yleistä tasoituksen laskeminen käytännössä

Esillä 14 viestiä, 1 - 14 (kaikkiaan 14)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Jos tasoitustaan laskee vieraskentällä, niin miten pitäisi ’oikeasti’ menetellä? Meneekö homma jotenkin näin: 1. Ilmoitetaan vieraskentän caddiemasterille että kierroksesta jätetään kortti (pitäisikö tästä saada leima tuloskorttiin jo valmiiksi tms.?) 2. Kierroksen jälkeen otetaan oma ja merkkaajan kortti talteen. 3. Kortit lähetetään omalle kotiseuralle. (kelpaako faksi?) Käytännössä musta tuntuu että useimmat vaan lähettävät pelkästään oman kortin omalle kotiseuralleen, eli 1. ja 2. vaihe jäävät väliin. Onko asialla oikeastaan merkitystä kun tasoitus kuitenkin on vain itseään varten?

    Jos tasoitus on vain ’itseään’ varten asialla ei välttämättä ole merkitystä, mutta annas olla kun osallistut kilpailuihin ja pelaat väärällä tasoituksella 50 pistettä.

    KM

    Itse ainakin teen niin, että sovitaan pelikaverin kanssa, että pelaan tasoituskierroksen ja kierroksen jälkeen hän allekirjoittaa kortin. Eli kohta 1 jää väliin.

    Minun seurassani ainakin faksi käy.

    Mielestäni homma menee noin. Tosin et mielestäni tarvitse merkkarin korttia, omaan korttiin vaan molempien allekirjoitukset.

    Faksin pitäisi kelvata, omassa seurassa ainakin faksin hyväksyvät.

    Turha on vaivata vieraskentän caddieta rekisteröinti-ilmoituksilla, hänellä on varmaan tärkeämpää puuhaa. En heti keksi mitä hänelle kuuluisi jonkin vieraspelaajan tasoituskierrokset?

    Pelikaverin kanssa ’rekisteröidymme’ vaihtamalla kortit ennen kierrosta. Oikaisemme kierroksen aikana merkkaria, jos huti, tuplakosketus tai duffi on jäänyt laskematta. Kilpailujen kautta riittävä määrä kortteja kulkeutuu tasoitustoimikunnalle, joten kaikkia nostavia kortteja emme jätä, laskevat kyllä.

    Itse asiassa en merkkauta korttiini kauden aikana kuin laskevat muutokset. Seuravan kauden alussa kortissa on oikea ’virallinen lukema’. Kohta pohdimme (taas) pitääkö tasoituksen kuvata potentiaalia vai keskimääräistä pelitasoa?

    Mielestäni tasoitusmääräyksien sääntö, että tasoitus voi nousta vain max 2 pointsia lähtöluvustaan kauden aikana viittaa ensimmäiseen vaihtoehtoon. Oma tasoitus on raja-alueella, jossa 0,1-0,2:n nousu antaisi slopeen yhden lyönnin lisää usealla pelaamallani kentällä. Siltikään en viitsi nostavia kortteja harjoituskierroksilta jättää.

    Nimetön

    1. Ilmoita merkkarille, että aiot pelata tasoituskierroksen, jolloin hän voi valvoa, että noudatat sääntöjä.

    2. Tarkistakaa ja allekirjoittakaa sinun korttisi (merkkarin ei välttämättä tarvitse pelata tasoituskierrosta).

    3. Kysy seuraltasi, mikä siellä on toimintaohje korttien toimittamisesta.

    Vastaan samoin kuin lähes kaikki muutkin tähän mennessä.

    1) CM ei liene kiinnostunut vieraspelaajien tasoituskierroksista, tieto _tuskin_ menee CM:lta kotiseuraasi. Käytännössä riittää kun sopii merkkaajan kanssa ennen ensimmäistä avausta pelaavansa tasoituskierroksen.

    2) Kierroksen jälkeen allekirjoitettu kortti talteen. Sen voi vaikka tasoitussäännösten vastaisesti repiä heti kun merkkarin silmä välttää 🙂

    3) Kortti kotiseuraan, meillä kelpaa ainaskin skannattu ja sähköpostitse välitetty kortti (minä olen haitek-miehiä, minä en faksia käytä).

    Kannattaa muistaa, että viime kädessä pelaaja on aina vastuussa tasoituksensa oikeellisuudesta. Jos laskevaa korttia ei ole toimitettu tasoitustoimikunnalle tai päivitetty caddien toimesta, esim. kilpailussa oikea tasoitus ei ole korttiin merkitty, vaan se tuleva. Kilpailija on aina velvollinen ilmoittamaan kilpailutoimikunnalle todellisen tasoituksensa.

    Kyllä kilpailussa korttiin merkittyä tasoitusta käytetään jos se on oikein. Miten kilpailussa tulevan tasoituksen voi ilmoittaa kilpailutasoitukseksi – olemalla selvännäkijäkö?

    Menikö saivartelun puolelle?

    Kortin tekemisessä käytäntönä tuo jo aikaisemmin mainittu, eli sovi merkkarin kanssa, noudata sääntöjä ja palauta molempien allekirjoituksella varustettu kortti.

    Muuten tasoitushan ei nimenomaan ole itseään varten, vaan muita varten. Se mahdollistaa nämä leikkimieliset tasoituskilpailut, joissa verrataan kuka pelailee omaan tasoonsa nähden parhaiten.

    Jos et tuollaisista kilpailuista ole kiinnostunut, etkä käy kentillä mitkä vaativat jonkin tasoituksen, niin silloinhan et tasoitusta tarvitse. Vertaat vain kuinka pärjäät kentän PARia vasten, ei siihen tasoitusta tarvita.

    Tasoitusta tarvitsee lähinnä siihen (ellei kilpailut kiinnosta), että pääsee kavereiden kanssa samaan ryhmään pelaamaan. Joillain kentillä on ryhmän max. tasoitus 90.

    Kiitos kaikille vastanneille.

    Jos osallistut tasoituskisaan niin hyväksy samalla, että joku pelaa 45-55p. Sitä tapahtuu jatkossakin, joko jemmarin toimesta tai oikeasti kehittyvän aloittelijan toimesta. Ei kannata ainakaan närkästyä, jos et pärjää kesän huippupisteilläsi (39p). Se kehittyvä aloittelija on vielä aidosti onnellinen suorituksestaan ja niin pitää ollakin.

    Toivottavasti tämä aloittelija myös muistaa omat isot pisteensä uransa alkutaipaleelta ja ei närkästy uuden aloittelijan putsatessa palkintopöydän. Ottakaa rennosti niissä tasoituskisoissa!

    Selvyydeksi: En vastusta tasoituskisoja. Ne on ihan kivoja. En kuitenkaan ymmärrä sitä ainaista naputusta aiheen ympärillä.

    Sanomattakin selvää, että paras peluri kunakin päivänä katsotaan ilman tasoituksia. Se on sitten ihan eri asia.

    Ilmaisin itseni (tapani mukaan) varmaan epäselvästi. Tarkoitin tilannetta, että olet esim. kilpailua edeltävänä päivänä pelannut alentavan kierroksen, jonka vaikutusta ei ole vielä kirjattu korttiisi.

    Harvinaista, mutta täysin mahdollista. Muistan hyvin yhden tilanteen, missä kilpailija diskattiin em. syystä, kun ei ollut ilmoittanut kilpailutasoitukseen vaikuttanutta kierrosta.

    Muistan oman ensimmäisen kauden kun vielä olin himoharjoittelija. Pelasin kesän aikana varmaan 15 kierrosta mutta vietin lähes päivittäin aikaani lähipeliharjoittelualueella ja par 3-kentällä. Tasoitus putosi 54:stä alle 20:een. Paras pistebogey tulos kilpailussa oli 51. Kaverit ovat kyllä pitäneet huolen siitä, että tasoistus on oikealla tasolla. Eipä uskaltaisi naamansa näyttää ykköstiillä kun vedoista sovitaan, ellei tasoitus olisi kohdallaan.

Esillä 14 viestiä, 1 - 14 (kaikkiaan 14)
Vastaa aiheeseen: Vastaus #377883 kohteessatasoituksen laskeminen käytännössä

Etusivu Foorumit Yleistä tasoituksen laskeminen käytännössä