Aihe: Taas puhutaan Talista - Golfpiste.com

5.5.–12.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][8]
KilpailuaSuomalaista

Taas puhutaan Talista

Etusivu Foorumit Yleistä Taas puhutaan Talista

Esillä 25 viestiä, 1 - 25 (kaikkiaan 50)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • KL

    Hesarissa oli tänään 20.4. laaja juttu Talin kentästä ja Liikuntaviraston kannasta Bryggaren Hgin kaupunginvaltuustossa esittämään ponteen, jota kannatti yli 80% valtuutetuista. Viraston kanta on, ettei Talin käyttörajoituksiin tule tehdä muutoksia ja syynä on turvallisuus. Viraston mielestä alueella kulkee niin paljon muuta kansaa kuin golffareita, että aloitteleva vieraspelaaja on turvallisuusriski. Sen sijaan händärillä 54 pelaava Talin jäsen ei sitä ole, koska hänet on perehdytetty kentän erikoispiirteisin ja hän tuntee vaaranpaikat. Jassoo. Siis talilainen viisnelonen on turvallisempi pelaaja kuin händärillä 36 pelaava vieraspelaaja, koska talilainen tietää missä kentän osassa ei saa lyödä vinoon. Hohhoijaa… Tähän Liikuntaviraston kantaan tuskin on mitenkään vaikuttanut muuan Anssi Rauramo, joka on Talin ainaisjäsen ja Hgin Kaupungin liikuntajohtaja. Ei missään nimessä! Lisäksi hän ei katso olevansa jäävi esittelemään viraston näkemystä liikuntalautakunnalle. No ei tietenkään! Eihän Suvi-tyttökään ollut mitenkään jäävi vaikuttaessaan lainan myöntämiseen kotikentälleen, mutta jostain kumman syystä piti heti mennä eroamaan ministerin pallilta. Hassua. Teemu Tyryn kommentti Talin ruuhkaisuuteen oli mielenkiintoinen ja voin uskoa, että Teemua katsotaan tästä lähin Talissa enemmän kuin kieroon. Teemun mielestä Tali on selvästi alikapasiteetilla toimiva kenttä ja jäsenistöä pitäisi joko vaihtaa tai tuplata. Hyvä Teemu! Virasto muuten perustelee käyttöasteen laajentamista myös sillä perusteella, että Talissa on valtakunnallisesti katsottuna keskimääräiset pelitasovaatimukset ja kierrosmäärät. Siis täh?? Millä muulla kentällä vieraspelaajilta vaaditaan niin alhaiset tasurit kuin Talissa? Ja kierrosmääriä pitäisi kaiketi verrata pk-seudun kenttiin eikä koko Suomeen. Jokohan Tilander taas kohta tuulettaa….?

    En tiedä, tuulettaako Tilander, mutta hänen muutaman kuukauden (vai meniköhän jo vuosi?) kolumninsa GP:ssä kannattaisi julkaista uudelleen. Se on nyt ajankohtainen. Lassihan paljon selväsanaisemmin kertoi Talin ’suhteiden hoidosta’ kaupunkiin kuin mitä KL edellä antaa ymmärtää Rauramosta. Systeemi siis toimii, sanovat kaupunginvaltuuston ponnet mitä tahansa.
    Tarkoittaako esitys sitä, että myös Luukista poistuu kaupungin vaatima vapaa maanantai turvallisuussyistä. Sielläkin kenttää kiertää vierestä ulkoilijoiden reitistö. Ja kiertävät kentällä eksyneet suunnistajatkin toisinaan..
    En ole kuulunut täällä yleiseen T. Tyryn selostaja-ihailijakerhoon, mutta nyt on pakko nostaa Teemulle hattua. Tuo kannanotto edellyttää siviilirohkeutta, vaikka lausunnon takana onkin vankat tilastotiedot. Liikuntaviraston koko maan kenttien keskimääräinen käyttöastevertailu on läpinäkyvyydessään vähintäänkin kömpelö.

    Mielestäni pöyristyttävintä tässä Tali-casessa on se, että liikuntavirasto on jo vuosien ajan maksanut ja maksaa vuoteen 2036 saakka Talin alueesta sisäistä vuokraa kiinteistövirastolle 511.000 euroa vuodessa. Samalla liikuntavirasto esittää Talin alueen vuokraksi HGK:lle vain 57.000 euroa vuodessa vuoteen 2034 saakka. Helsingin veronmaksajat tukevat siten (helsinkiläisten ja espoolaisten) HGK:n jäsenten harrastusta vuosittain 454.000 eurolla! Olen vakuuttunut siitä, että Helsingin veronmaksajilla olisi oman kaupungin asukkaiden keskuudessa huomattavasti perustellummin liikuntatuen tarpeessa olevia tuettavia kuin HGK:n jäsenet.

    Tähän saakka veronmaksajien tuki HGK:n golfareille on ollut vieläkin suurempi, 504.000 euroa joka vuosi. Härskiä meininkiä ja sama meno jatkuu.

    Vielä sen verran lisäystä, että ellei Helsingin kaupunki ”halua” periä HGK:lta käypää vuokraa Talin alueesta, kaupungin pitäisi myydä se HGK:lle käypään hintaan. Silloin kellään ei olisi mitään nokan koputtamista veronmaksajien rahojen väärinkäytöstä.

    Reilu peli olisi kuitenkin se, että arvokas alue pidetään kaupungin omistuksessa, mutta siitä perittävä vuokra on ehdotettua huomattavasti lähempänä käypää vuokraa.

    Hesari on selkeästi aktiivinen Talin asiassa, onhan konsernilla ja sen johdolla ollut sormensa pelissä HGK:n perustamisesta asti. Lauantaina oli ilmakuvaa mahdollisten tulvien alle jäävistä reiístä, sunnuntain ’katsaus’, HGK:n tilanteeseen, tuskin jää viimeiseksi kannanotoksi.

    Olen pelannut muutaman kerran kentällä jäsenen vieraana, kohtuulliseen 25 euron hintaan. Se on hyvä tarjous, ’normaali’ 60 euroa on jo melkoisen jäätävä ja osasyy siihen ettei kauppa käy. Monet tuttuni ovat kylläkin olleet epätietoisia siitä, että Taliin pääsee varsin helposti vieraana. Hinnan kautta kyllä jäsenen kanssa pelaaminen on lähes must.

    Oman kokemukseni mukaan Talissa on hyvin väljää, iltaisin ruuhkahuipun taituttu lähes tyhjää, tätä olen lenkeilläni usein ihmetellyt. Mutta jos jäsenet ovat valmiita maksamaan jäsenmaksuina tavallista enemmän, on homma fair. Ellei kaupungin punikkipuoli sitten vaadi ’jokamiehenoikeuksia’ Luukin malliin myös Taliin. Voi tulla vielä mielenkiintoisia vääntöjä valtuustossa asiaa päätettäessä.

    Pelasin aamulla Ringsidessa, kenttä oli lähes täynnä aamusta iltaan neljän hengen ryhmissä. Talissa vastaavasti netti-info kertoo sitä, että kello 9-16 välisistä ajoista aurinkoisena sunnuntaipäivänä kahdeksan aikaa 56:sta oli täynnä, kaikkiin muihin 48:aan olisi mahtunut 1-4 henkilöä pelaamaan. Haloo !!!

    Kenttä on kieltämättä vähän pliisu monen tuoreemman rinnalla,mutta griinit keskimäärin hyvässä kunnossa. Toivottavasti pelaajamäärät kasvavat. Nousu lähtee kyllä mahdollisista uusista pelaajista ja vieraista, Talin perusjäsenistön pelaaminen vain vähenee kun iäkkäitä ihmisiä on selkeästi enemmän kuin muilla kentillä.

    KL

    KL kirjoitti: (20.4.2008 12:52:23)
    Virasto muuten perustelee käyttöasteen laajentamista myös sillä perusteella, että Talissa on valtakunnallisesti katsottuna keskimääräiset pelitasovaatimukset ja kierrosmäärät. Siis täh?? Millä muulla kentällä vieraspelaajilta vaaditaan niin alhaiset tasurit kuin Talissa? Ja kierrosmääriä pitäisi kaiketi verrata pk-seudun kenttiin eikä koko Suomeen.

    Piti tietenkin kirjoittamani ’Virasto muuten vastustaa käyttöasteen laajentamista….’.

    Kaupungin subventoiman kentän tulisi olla kaikkien liikunnan harrastajien käytössä:

    1) Maanantain tulisi olla Pay and play päivä
    2) Vieraspelimaksun tulisi olla sama kaikille – ei alennusta klubilaisten vieraille
    3) Sunnuntaisin kentän tulisi olla yleinen puisto, jolloin kaikki kaupunkilaiset voisivat nauttia luonnosta. Tämä on käytäntö myös St. Andrewn Old Coursella. Näin kaikki – ei ainoastaan golffarit – voisivat nauttia upeasta puistosta.

    ” Reilu peli olisi kuitenkin se, että arvokas alue pidetään kaupungin omistuksessa, mutta siitä perittävä vuokra on ehdotettua huomattavasti lähempänä käypää vuokraa.”

    Venu kirjoitti: (20.4.2008 14:58:27)
    Kaupungin subventoiman kentän tulisi olla kaikkien liikunnan harrastajien käytössä:

    1) Maanantain tulisi olla Pay and play päivä
    2) Vieraspelimaksun tulisi olla sama kaikille – ei alennusta klubilaisten vieraille
    3) Sunnuntaisin kentän tulisi olla yleinen puisto, jolloin kaikki kaupunkilaiset voisivat nauttia luonnosta. Näin kaikki – ei ainoastaan golffarit – voisivat nauttia upeasta puistosta.

    Talin golfkenttä vuokra ym ’episodi’ on aika vaikeaa niellä, kun on kyse julkisesta eli helsingin veronmaksajien omaisuudesta. Täytyy sanoa, että aika ’luovaa’ on liikuntaviraston kommentoida talin pelikierrosmääriä kun viraston johtaja on talin ainaisjäsen.

    Vaihtoehto 1 on pay and play kenttä (sunnuntaisin ulkoilumahdollisuus) kuten nim Venu kirjoittaa. Lisää ajatuksia on helppo lisätä… (GC – SGL kortin omaaville)

    Vaihtoehto 2 on Julkinen tarjouskilpailu Golfkentän vuokraamisesta, jolloin kentän hallinointi ei ehkä olisikaan nykyinen HGK vaan esim. yritys joka maksaa kentän maasta käypää vuokraa Helsingin kaupungille? Kustannusvastaavuus ?

    Talingolfkentän aluetta ei KANNATA myydä missään tapauksessa vaan kaavoittaa sitten mielummin toiseen tarkoitukseen, jolloin tilanteesta syntyvät tulot ohjautuvat oikeaan osoitteeseen eli Helsingin kaupungin veronmaksajien taskuun.

    Kiitokset Teemu Tyrylle siviilirohkeudesta ja uusista ajatuksista asian suhteen.

    Kaikki taitavat olla samaa mielta Talin golfkentan arvosta yhtena Suomen golfin vanhimmista kentista. Jos kentta olisi avoin kaikille Helsinkilaisille first come first served periaatteella, tuskinpa asiasta paljon keskusteltaisiin, ei ainakaan golfareiden kesken. Toisin sanoen HGKn johto haluaa pitaa Talin nykyisessa kaytossa, kun taas ne jotka eivat kuulu HGKoon haluaisivat avata kentan kaikille kaupunkilaisille. Kuinkahan kavisi, jos kaupunki vaatisi, etta HGK kehittaa uuden, julkisen kentan kaupunkilaisten kayttoon. Ties vaikka kaupunki antaisi hankkeen kayttoon palan eramaata joka siirrettiin Sipoosta Helsinkiin.

    Kaikki taitavat olla samaa mielta Talin golfkentan arvosta yhtena Suomen golfin vanhimmista kentista. Jos kentta olisi avoin kaikille Helsinkilaisille first come first served periaatteella, tuskinpa asiasta paljon keskusteltaisiin, ei ainakaan golfareiden kesken. Toisin sanoen HGKn johto haluaa pitaa Talin nykyisessa kaytossa, kun taas ne jotka eivat kuulu HGKoon haluaisivat avata kentan kaikille kaupunkilaisille. Kuinkahan kavisi, jos kaupunki vaatisi, etta HGK kehittaa uuden, julkisen kentan kaupunkilaisten kayttoon. Ties vaikka kaupunki antaisi hankkeen kayttoon palan eramaata joka siirrettiin Sipoosta Helsinkiin.

    alien kirjoitti: (21.4.2008 1:30:05)
    Toisin sanoen HGKn johto haluaa pitaa Talin nykyisessa kaytossa, kun taas ne jotka eivat kuulu HGKoon haluaisivat avata kentan kaikille kaupunkilaisille.

    Tällaiset vaatimukset perustuvat yksinomaan siihen, että nyt Helsingin veronmaksajia vedätetään. Ellei näin tehtäisi vaan toimittaisiin reilusti ja oikeudenmukaisesti, kaikilta tällaisilta vaatimuksilta putoaisi pohja pois.

    Kun liikuntavirasto maksaa alueesta sisäistä vuokraa 511.000 euroa ja saa HGK:lta 57.000 euroa, on liikuntaviraston määrärahoista joka vuosi pois erotus eli 454.000 euroa. Ilman vuokratukea HGK:lle liikuntavirastolla olisi tämä summa vuosittain käytettävissä liikuntatukeen oikeille tarvitsijoille (joita HGK:n jäsenet eivät millään mittapuulla ole). Nyt hyväosaisille siirretään yhteisiä verorahoja, mikä on pois huonompiosaisilta. Ellei sellainen ole härskiä meininkiä niin mikä sitten?

    Periaatteessa olen samaa mielta. Talin kentalla on arvonsa yhtena Suomen ensimmaisista, joten olisi ehka paikallaa pitaa alue golfareiden kaytossa. Jos liikuntavirasto on sita mielta, etta pieni ryhma tarvitsee Talin kayttoonsa liikunta-alueena i.e. golfkenttana, nain olkoon. Koska virasto palvelee kaikkia Helsinkilaisia heidan pitaisi tarjota samanlaista tukea muidenkin kaupunkilaisten samanlaiselle liikunnan harrastukselle. Ties vaikka moinen tuki auttaisi suomalaista kilpagolfia.

    r

    Niin, mikä nyt on liikuntavirasto ? Nythän vasta liikuntalautakunta alkaa käsittelemään asiaa. Olisiko asiaa käsitellyt tähän asti lähinnä Anssi Rauramo ? En siis väitä, vaan kysyn ja senkin tarpeettomasti koska asian käsittely siis vasta alkaa.

    Muuten olen sitä mieltä, että musta maanantai – tai joku muu päivä – sinne on saatava jolloin kaikki kuntalaiset pääsevät pelaamaan olivat sitten jossain jäseninä tai eivät. Jos tästä aiheutuu turvallisuusuhka niin voihan muun liikkumisen kentällä kieltää maanantaisin tai pystyttää vaarakohtiin kylttejä: ’ Varo maanantaisin palloa oikealta !’.

    Sisäisen vuokran maksu ei sinällään ole poissa veronmaksajien rahoista, summa jää edelleen kaupungin sisälle, ei siis veronmaksajilta. Jostainhan sen kiinteistövirastonkin on rahaa saatava, olkookin ns. akuankkarahaa.

    Kyllä Talia tullaan muuttamaan tavalla tai toisella, kiitos muutospaineiden. Mutta ei mikään radikaalinen päätös.

    Ratkaisu Talin paljon kateutta ja pahaa verta aiheuttaneeseen ongelmaan on yksinkertainen. Myydaan tai tehdaan leasing sopimus (esim. 50 v) Talin maista. Ehtona etta alue pitaa sailyttaa nykyisessa kaytossaan. Eniten tarjoavalle.
    Luultavasti jokin kalliita kenttia rahoittanut ja rakentanut taho kiinnostuu. Satsaavat kunnolla rahaa esim klubitaloon ja itse kenttaakin. Osakkeiden hinnat noussevat todella korkeiksi, mutta varmaan ottajia loytyy, ilmastonmuutoksen edetessa kohta voidaan pelata ympari vuoden Helsingissa.
    Saadaan piste vuosittaiselle valitukselle veronmaksajien rahojen tuhlaamisesta ja kateelliset voivat aidosti olla kateellisia niille joilla on rahaa pelata golfia kunnon puitteissa.

    Helsingin kaupungin tulisi maksaa HGK:lle korvausta siitä, että se ylläpitää ja hoitaa omilla kustannuksillaan kaunista puistoaluetta keskellä kaupunkia. Sopiva vuosittainen korvaus tuosta alueen ylläpidosta voisi olla esim. 350.000 €, joka korvaus sidottaisiin indeksiin. Nyt kaupunki kehtaa vielä periä vuokraa tuosta alueesta, jota ei edes voi sulkea ulkopuolisilta koirankusettajilta ja muilta tallaajilta.

    r

    Chip Greenside kirjoitti: (21.4.2008 11:34:10)
    Helsingin kaupungin tulisi maksaa HGK:lle korvausta siitä, että se ylläpitää ja hoitaa omilla kustannuksillaan kaunista puistoaluetta keskellä kaupunkia. Sopiva vuosittainen korvaus tuosta alueen ylläpidosta voisi olla esim. 350.000 €, joka korvaus sidottaisiin indeksiin. Nyt kaupunki kehtaa vielä periä vuokraa tuosta alueesta, jota ei edes voi sulkea ulkopuolisilta koirankusettajilta ja muilta tallaajilta.

    HGK voisikin tosiaan tehdä uhkavaatimuksen, että jos tähän ei suostuta niin he lopettavat toimintansa.

    tos

    r kirjoitti: (21.4.2008 12:56:53)
    HGK voisikin tosiaan tehdä uhkavaatimuksen, että jos tähän ei suostuta niin he lopettavat toimintansa.

    Me kaikki odotamme kärsimättöminä…

    KL kirjoitti: (20.4.2008 12:52:23)

    Teemu Tyryn kommentti Talin ruuhkaisuuteen oli mielenkiintoinen ja voin uskoa, että Teemua katsotaan tästä lähin Talissa enemmän kuin kieroon. Teemun mielestä Tali on selvästi alikapasiteetilla toimiva kenttä ja jäsenistöä pitäisi joko vaihtaa tai tuplata. Hyvä Teemu!

    Luin itse kanssa ko. jutun Hesarista. Täytyy kyllä Teemu Tyrylle hattua nostaa. Vaatii aikamoista pokkaa ja selkärankaa lausua näin mitä Teemu itse sanoi. Tälläinen kertoo miehestä aika paljon. Ainakin omissa silmissäni TT:n osakkeet nousivat tosi paljon.

    Btw… avoin kysymys Teemulle. Koska alat selostaa Viasatille Golfia ihka suomen kielellä? Tanskan yms. kieliset lähetykset alkaa jo tympimään.

    Näyttäisi siltä, että nämä Talin ympärillä pyörivät hyeenat ovat jälleen haistaneet verta eivätkä kiihkossaan ymmärrä, mistä asiassa on todellisuudessa kysymys.

    Talin golfkenttä on Helsingin kaupungin omistama ja liikuntaviraston vastuulle kuuluva liikuntapaikka, joka on avoin kaikille golfin harrastajille asuinpaikasta riippumatta. Liikuntapaikan on rakentanut ja sitä ylläpitää omalla kustannuksellaan Helsingin Golfklubi niminen yhdistys. Yhdistyksen jäsenillä on pelioikeus kentällä tavanomaista vastiketta vastaan (725 euroa sisältäen jäsen- ja pelimaksun). Muille golfin harrastajille kenttä on avoin vastaavilla periaatteilla ja edellytyksillä kuin mikä tahansa Golfliiton jäsenseuran kenttä.

    HGK:lta seuraavalta vuokrakaudelta perittävä vuokra määräytyy vastaavin perustein kuin Paloheinän ja Vuosaaren kenttien vuokra. Jostain syystä liikuntavirasto itse maksaa kiinteistövirastolle huomattavasti korkeampaa ns. sisäistä vuokraa. Tämä on tietenkin rahan siirtoa kaupungin taskusta toiseen. Samanlaista sisäistä vuokraa liikuntavirasto maksaa kaikista kaupungin omistamista liikuntapaikoista. Vuonna 2006 liikuntavirasto maksoi sisäisiä vuokria n. 18,5 miljoonaa euroa, eli Talin kentän n. 0,5 miljoonan euron osuus on alle 3 % koko liikuntaviraston sisäisen vuokranmaksun potista. Itse en ymmärrä, mitä epäreiluutta tai epäoikeudenmukaisuutta tähän sisältyy.

    Tietenkin voi keskustella siitä, onko Talin tasoitusvaatimus tai gf-maksut järkevällä tasolla. Tosiasia on, että molemmat ovat linjassa pääkaupunkiseudun muiden kenttien kanssa. Jos kenttä tosiaan on vajaakäytössä, kannattaisi käyttöasteen parantamiseksi harkita vastaavaa spotti-hinnoittelua kuin esim. Kullossa tai ottaa seuraan lisää jäseniä TT:n ehdottamalla tavalla.

    HGK:n ja sen jäsenten suurin ongelma on se, että yli 1.400 jäsenen jäsenluettelossa on muutama aatelissukuinen tai muuten enempiosainen. Tämän pienen vähemmistön aiheuttama kateus ja luokkaviha näyttää ikävästi uhkaavan koko kentän olemassaoloa.

    725 EUR tuntuisi olevan vähän alakanttiin kun ottaa huomioon, että kyse on Helsingin keskustan välittömässä läheisyydessä olevasta maa-alueesta.

    Ylempänä laskettiin että veronmaksajat subventoivat 1400 jäsentä 454000 EUR vuosittain. Jos tuo katettaisiin vastikkeilla niin siitähän saadaan näppärästi 454000/1400 = n 325 EUR lisää tuohon vastikkeeseen, siis yht 1050 EUR/a vastiketta per jäsen, mikä olisi varmaan oikea suuruusluokka. Subventoinnille on vaikea keksiä pitäviä perusteita.

    Itse olin myös yllättynyt kuinka alhaista hintaa maksaa Talin poppoo kolopallokentästään vuokrana…tosin kaikkia asoita ei voi rahassa mitata.

    Vuokra on jäänyt sotia edeltävälle tasolle. : )

    Teemu Tyryn oli hyvä mainita asiasta kun ainakin aikoinaan asui Talin naapurissa kuten minäkin.

    Mulle oli yllätys, että kaikki ei kuulukkaan jonoon vaan siitä pääsee ohi kun on 2 suosittelijaa ?

    double-eagle kirjoitti: (21.4.2008 15:22:16)
    … Mulle oli yllätys, että kaikki ei kuulukkaan jonoon vaan siitä pääsee ohi kun on 2 suosittelijaa ?

    HGK’n säännöt sanovat näin:

    Helsingin golfklubin sääntöjen 3 § mukaan yhdistyksen jäseneksi pääsee henkilö, jonka yhdistyksen johtokunta kirjallisen hakemuksen perusteella jäseneksi hyväksyy. Hakemukseen on liitettävä yhdistyksen kahden jäsenen suositus. Toisen suosittelijoista tulee olla aktiivi seniorijäsen eli yli 21 vuotta täyttänyt. Jäseneksi hyväksytyn suosittelijoiden velvollisuus on perehdyttää uusi jäsen golfpelin etikettiin ja sen sääntöihin.

    Eli sinne jonoon pääsemiseksi tarvitaan ne kaksi suosittelijaa. Jonossa ohitteluun ei liene säännöissä mitään erityistä kohtaa.

    Olen taas kerran(!) Diletantin kanssa samaa mieltä ja ihmettelen, mistä tämä kateus ja typeryys oikein kumpuaa. Mistähän nämä puistoalueen käyvän vuokran arviot ovat peräisin? Samalla perusteella voisi kilpailuttaa muutkin puistot ja niiden hoidon. Mistähän löytyisi sellainen yhdistys, joka ottaisi vastatakseen jonkun toisen puiston hoidosta, ostaisi tarvittavat koneet, palkkaisi henkilökunnan ja maksaisi siitä vielä kaupungille täällä vaaditut n. 500.000 euroa.

Esillä 25 viestiä, 1 - 25 (kaikkiaan 50)
Vastaa aiheeseen: Vastaus #405871 kohteessaTaas puhutaan Talista

Etusivu Foorumit Yleistä Taas puhutaan Talista