Aihe: Putterin mitoitus - Golfpiste.com

31.3.–7.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[6][2]
KilpailuaSuomalaista

Putterin mitoitus

Etusivu Foorumit Yleistä Putterin mitoitus

Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Seuran mestiksen ja lähes 120:n putin masentamana; Onko kukaan arvon clubilaisista perehtynyt putterien mitoitukseen? Varren pituus, lavan paino, lie-kulma, grippi etc…etc…??? Teoriaa, faktoja, hyviä web saitteja, loitsuja ??? Kaikki käy…

    Itse pelaan semmoisella,mikä tuntuu hyvältä.ja tuleehan sitä putteria vähintään kerran kuussa viriteltyä…omistan tosin noin 5 halpisputteria,pelaan nyt semmoisella kummi-inserttivempeleellä,joka on 35.5′ pitkä ja siinä on kauhea kasa lyijyteippiä pohjassa.gripin olen vaihtanut sitten nettisivujen teon,eli se on alle euron hintainen ohut pro-t,koska tykkään pitää putterista sormilla kiinni,vaikka olenkin isokätinen.lisäksi se on niin kevyt,että lisää svingipainoa mukavasti.

    mielestäni hyvää/sopivaa putteria on helppo svingata,ei saa joutu tekemään mitään vempautuksia.

    Lue lisää: putterini

    Meikäläisen casessa putit lähti lavasta pomppien.

    Jatkoin putteria 2 tuumaa tehden siitä 37′:n, ja pistin vielä pari siivua lyijyä pohjaan, jakaen samalla painoa vielä vähän enemmän juureen päin. Nyt toimii, putit ei pompi ja varsinkin pituuskontrolli on pitemmällä putterilla hyvä.

    Mutta Tärkeintähän putatessa on itseluottamus.

    Joo itsellänikin pitäisi tuota GO:n scorpionia lyhennellä, kun nykyään on 36′ ja jos siitä pari tuumaa napsasis pois, mites voiko sen gripin vaan ottaa pois ja lyhentäs sitten näppituntumalla vai mitenkä menettelen?

    Mä puttasin pitkään niin että alempi käsi oli jo osittain gripin ohi varressa kiinni. Sain sitsen vinkin lyhentää putteria niin että kädet onkin keskellä grippiä. Two ballista lähti reilunkokoinen pätkä raakasti rautasahalla – nyt se soi kauniisti 🙂

    Putterin nykypituudesta saa kuvan seuraavasta tarinasta: kävin eräällä parkolmoskentällä ja huomasin että putteri oli jäänyt kotiin. Menin vuokraamaan putterin. Etsin aikani kunnes löysin sopivan pituisen. CM tytteli huomautti että olenko varma ettei vaan ole liian lyhyt se putteri. Minä sitten selitin ja otin stanssia jne. Tyttö katsoi ymmärtäväisenä. Menin puttikernille ja kokeilin keppiä – hyvin pelitti. Sitten kahville. Tutkin siinä sitten putterin lapaa ja pohjassa oli teksti: ’Junior’.

    =D

    Jonkin aikaan puttailin perusputterilla jossa kuminsertti.

    Sitten aloin kokeilemaan ja lopuksi putteriin tuli messinki insertti, lisää painoa ja lyheni.

    Tulos oli hyvä mutta mielestäni oli vielä parannettavaa joten tein työkalupronssista koko lavan. Lisää painoa, lue vakautta.

    2 kurvisen varren asemoin niin että että varren kuviteltu jatke lavassa on sweet potissa ja lavan lyöntipinta on 2-3° kulmassa. Insertti on nyt mahdollisimman liukas jotta hätiköidyt putit eivät karkaa liian pitkälle.

    Pitää muistaa että gripin asentamisella päätetään kenen puttiin putteri toimii linjassa.

    Ainoa osa alue joka on toiminut hyvin sen enempää miettimättä itse lyöntiä.

    JEP JEP!

    Maku asioita, mutta nopealle griinille kevyt ja lyhyt ja hitaalle painava ja pitkä.

    Loftit on useinmiten 4 astetta joten sen saa ranteilla tuplattua tai poistettua eli jos on kovin epätasaista niin yläjengaa, kun taas huippu griineillä ekassa ryhmässä voi putata ihan normaalisti.

    Huom kallistuksien vaikutukset pienenee/suurenee huomattavasti kierteen ja osuman johdosta.

    Mikäli putteri on liian raskas, rupeat aristelemaan eikä osuma ole terhakka, kokeile kevyempää tai alempaa kiinni. Voit myös pelissä kokeilla voiko putterillasi putata kärkkäreitä ne sopivat hyvin liukkaisiin alamäki putteihin.

    Mikäli puttisi pompottaa on pallosi todennäköisesti liian takana ja tulet liian jyrkässä kulmassa palloon, pidä Back swinngi rauhallisena, lyhyenä ja matalana. Noin justiin sitten vain haet osumaa ja kovuutta.

    Kovuudessa pitää muistaa että ihmisen lyhytmuisti

    on vain noin seitsemän sekuntia, sen jälkeen sinuun kovuus tuntuma on pyyhkiytynyt pois.

    Muista että kolme puttia tulee harvoin huonosta suuntaamisesta yleisin syy on nykäisy tai väärä voimakkuus.

    Nykäisy on alitajuntainen vaikeasti hallittavissa oleva refleksin omainen liike, jolla alitajuntasi yrittää korjata pelättyä useinmiten vääräksi todettua virhe arviota.

    Rauhoitu ja ole varma, keskittymällä täysin osumaan ja tempoon saat paljon nykäisyjä pois griineiltä.

    Terveisin paljon opiskellut EX: Huono puttaaja!

    Eikös tuollainen lyijyteippien liimailu mailaan ole säännöissä kiellettyä? Kisoja sellaisilla ei ainakaan sais pelata…?

    Kyllä lyijyteippiä saa laittaa myös putteriin, mutta tähtäystä auttamaan laitetut teipit ovat kiellettyjä. Jos haluat tähtäysapuja, niin ne on maalattava, piirrettävä tussilla tai laitettava muulla ’pysyvällä’ tavalla.

    Mä oon luullu, että edes mailan varteen ei saa laittaa teippiä. Eikös siitä joku ammattipelaaja joskus saanu pari rankkuakin??

    Ah, se onkin niin, että pelin aikana niitä teippejä ei saa laittaa tai ottaa pois. Eli mailan ominaisuuksia ei saa pelin aikana muuttaa…

    Eli kannattaa laittaa teipit tiukkaan, ettei ne putoa pelin aikana…

    Juuri niin. Jos katsot esim. Elsin draiveria, niin hänellä on varressa teippiä sekä ylä-, että alapäässä. Varressa teippiä käytetään harvemmin, mutta lavoissa se on hyvin yleistä.

    Osumasta, kierteestä ja breikin vaikutuksesta, miten mahtaa vaikuttaa loftin poistaminen ranteita eteenpäin painamalla? Tuntuu toimivan lyhyissä puteissa mutten tiedä miksi!

    PS. Mistä olet puttioppeja ammentanut? Oliko se

    Dave Peltz joka on kirjoittanut kokonaisen kirjan aiheesta.

Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)
Vastaa aiheeseen: Vastaus #370890 kohteessaPutterin mitoitus

Etusivu Foorumit Yleistä Putterin mitoitus