Aihe: Pressure mat tai balance mat - Golfpiste.com

2.12.–9.12. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[5][2]
KilpailuaSuomalaista

Pressure mat tai balance mat

Etusivu Foorumit Yleistä Pressure mat tai balance mat

Esillä 9 viestiä, 1 - 9 (kaikkiaan 9)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Hei!

    Monille meistä golfareista painonsiirto­matto (engl. pressure mat tai balance mat) harjoittelu- ja analyysiväline on tuttu ainakin YouTubesta.
    Kysymys kuuluu, onko tietoa kuka golfvalmentaja Suomessa käyttää opetuksessa kyseistä apuvälinettä?

    Todella hyvä kysymys. Tässä taas yksi kongreettinen esimerkki suomigolffin tilasta. Maailmalla on käytetty valmennuksessa kyseista dataa yli 10 vuotta ja suomessa ei taida löytyä edes yhtään mattoa. Jos matto löytyy, niin en usko, että löytyy yhtään valmentajaa, joka osaisi esim. mitata onko kyseessä rotaatio vai vertikaali pelaaja.

    Season golfissa oli ainakin ennen vanhemman sukupolven 2D matto, Akatemian aikaan hankittu eli aikaa sitten. Oli ainakin pari vuotta sitten ainoa suomessa.

    Nykyllä ollut jo lähes 10v. tähän tarkoitukseen tehty matto.

    Tarkoitetaanko tässä tuhansien eurojen pressure/force plate esim swing catalyst vai satasten painonsiirto linkkuja jotka voi tehdä vaikka itsekin?

    mielellään otetetaan ne yhteystiedot vastaan mistä suomessa löytyy Swing Catalyst tai smart2move matto? Kiitos jo etukäteen.

    Seosonissa on vanhemman sukupolven Smart2Move.
    Olivat ainakin taannoin ainoat Suomessa.

    Jos etsii nimenomaan paine- tai voimalevyyn perustuvaa analyysia, varma valinta näyttäisi olevan Season Golf Espoossa. Heidän kannattaa todennäköisesti ottaa suoraan yhteyttä ja kysyä, ketkä heidän valmentajistaan ovat erikoistuneet Smart2Move-datan hyödyntämiseen.
    https://seasongolf.fi/golfopetus-valilehdilla/

    GK1

    Jarkko Tanniselta löytyy boditrak, Espoon Nihtisillasta!

Esillä 9 viestiä, 1 - 9 (kaikkiaan 9)
Vastaa aiheeseen: Pressure mat tai balance mat

Etusivu Foorumit Yleistä Pressure mat tai balance mat