-
JulkaisijaArtikkelit
-
Tämä kuuluisi sekä sääntö- että välineosiolle, joten tehdään kompromissi. Miten käy pitkien putterien? Kuinka paljon forumin lukijoilla on ollut käytössä pitkiä puttereita, ja mitä ajatuksia oheinen linkki antaa heille ja muillekin?
Ei ole ollut vielä käytössä. Harkitsen kyllä hankintaa, sillä omassa pelissä normiputterilla puttiliike tuntuu vaikealta ja puttikeskiarvo on heikohko muuhun peliin nähden. Jos kielto tulee saattaa jäädä hankkimatta.
Mielipiteeni on se että pitkiä puttereita ei tulisi enää jälkikäteen kieltää. Pitkä putteri sopii joillekin paremmin kuin toisille. Sama se on hybridien kanssa. Eivät kaikki halua hybridiä bägiin. Kun E-Korean Yang voitti majorin monta hybridiä bägissä ei niitä kuitenkaan kielletty.
Mä olen pelannut golfia nyt palttiarallaa 10 vuotta, ja tunnen ainoastaan yhden kaverin joka on kokeillut pitkää putteria kentällä asti. Hänkin siirtyi takas lyhyeen muutaman viikon kokeilun jälkeen. En edes muista koska olisin viimeeksi nähnyt pitkän putterin kentällä, kisoissa tai hupirundilla. Viime vuonna en ainakaan nähnyt yhtään, ja pelasin kuitenkin reilut 50 rundia…
Enpä muista minäkään nähneeni livenä pitkää putteria. Vaikka omat pelit jäi olemattomiin viime kaudella, toimin kuitenkin startterina suffelikisoista Nordic Leaguen kilpailuun. Välinefriikkinä kurkistan aina pelaajan bagiin. Melko konservatiivista kalustoa oli kilpapelaajilla.
Muistan Montyn sanoneen pitkistä puttereista, että se on laillinen tapa petkuttaa.
Itse en ole koskaan 34 – tuumaista pitempää kokeillut. Ei tarvitse. Puttaamiseni vanhalla 2-Ballilla on suorastaan taianomaista.
Saakohan sitä enää putata draiverilla tai spoonilla pitkien puttereiden kiellon jälkeen;)?
Johtaja XXL kirjoitti: (28.11.2012 9:18:47)
Muistan Montyn sanoneen pitkistä puttereista, että se on laillinen tapa petkuttaa.
samalla perusteella voitaneen sanoa että kaikki hickorygolfin jälkeinen kehitys on petkuhuiputusta.
Mailan ankkurointikielto kehoon on helppo kiertää erityisesti jos pelaa rintakehään asti ulottuvalla ns. broomstick putterilla. Siitä kun pitää kiinni mailan päästä siten että vie peukalon mailan pään yli voi ankkuroida kehoon oman peukalonsa jolloin maila ei ankkuroidu kehoon.
Jos käden ankkuroiminenkin kehoon kielletään, niin miten swingaavat täydessä ja puttiswingissä ihmiset, jotka ankkuroivat käsivartensa kylkiin tai rintakehään vakauden saamiseksi?
Itse menen heti kauppaan ostamaan kyseisen välineen kun ne kielletään ja hinnat tippuvat. Kieltäminen tarkoittaa että niistä on todistetusti hyötyä pelituloksen alentamisessa.
JuKo kirjoitti: (28.11.2012 10:00:20)
Johtaja XXL kirjoitti: (28.11.2012 9:18:47)
Muistan Montyn sanoneen pitkistä puttereista, että se on laillinen tapa petkuttaa.
samalla perusteella voitaneen sanoa että kaikki hickorygolfin jälkeinen kehitys on petkuhuiputusta.
Enpä uskalla arvata, mitä mieltä Monty on tästä historiallisesta kehityksestä.
goflow kirjoitti: (28.11.2012 10:11:20)
Mailan ankkurointikielto kehoon on helppo kiertää erityisesti jos pelaa rintakehään asti ulottuvalla ns. broomstick putterilla. Siitä kun pitää kiinni mailan päästä siten että vie peukalon mailan pään yli voi ankkuroida kehoon oman peukalonsa jolloin maila ei ankkuroidu kehoon.Jos käden ankkuroiminenkin kehoon kielletään, niin miten swingaavat täydessä ja puttiswingissä ihmiset, jotka ankkuroivat käsivartensa kylkiin tai rintakehään vakauden saamiseksi?
Hyvä kysymys ja tämän parissa RBt ovatkin painineet jo pitkään. Olisi ollut helppoa laittaa putterille maksimipituus, mutta silloin pelaaja olisi voinut putata polvillaan edelleen ankkuroiden putterinsa pään vartaloon. Toisaalta draiverilla puttaaminen olisi ollut edelleen sallittua. Näistä ja ilmeisesti muutamista muistakin syistä yrittävät kuumeisesti miettiä oikeaa sanamuotoa tuohon kieltoon.
Nyt se ankkurointikielto sitten tulee. Itse en ole tainnut koskaan pelata pitkän putterin omaavan pelaajan kanssa, taitaa olla suhteessa suositumpaa tuolla ammattilaispiireissä. Mitenköhän esim. Herr Langer tähän suhtautuu, taisi olla aika pahoja yipsejä lyhyellä putterilla, tosin onhan hän jo senior tourin miehiä..
Rauski kirjoitti: (28.11.2012 9:30:52)
Saakohan sitä enää putata draiverilla tai spoonilla pitkien puttereiden kiellon jälkeen;)?Saa… eikä pitkiä puttereita muutoksen toteutuessa edes aiota kieltää.
Niistä kielletään vain kiinnittäminen kehoon. Keho on muu kuin käsivarret ja kädet.
Mitä tulee tämän ankkuroinnin kiellon kiertämiseen, niin kyllä nämä mahdollisuudet on aika hyvin huomioitu, ja samalla tehty kielletyiksi… Tai teknisesti… eihän ne kiellettyjä ole. Ne vain maksaa vähän enemmän.
Aiheesta artikkeli sisältäen videon sekä linkin esitykseen, jossa selvennetään mikä on sallittua ja mikä kiellettyä
Bogikone kirjoitti: (28.11.2012 19:46:51)
Rauski kirjoitti: (28.11.2012 9:30:52)
Saakohan sitä enää putata draiverilla tai spoonilla pitkien puttereiden kiellon jälkeen;)?Saa… eikä pitkiä puttereita muutoksen toteutuessa edes aiota kieltää.
Niistä kielletään vain kiinnittäminen kehoon. Keho on muu kuin käsivarret ja kädet.
Mitä tulee tämän ankkuroinnin kiellon kiertämiseen, niin kyllä nämä mahdollisuudet on aika hyvin huomioitu, ja samalla tehty kielletyiksi… Tai teknisesti… eihän ne kiellettyjä ole. Ne vain maksaa vähän enemmän.
Kiitti tiedosta, ei koske muutenkaan mua, onneksi polviputtereita ei olla kieltämässä.
Pitkän putterin käyttö loppuu kun järki voittaa tunteen.
Tavallinen ja pelaajan mitoille sopivasti säädetty putteri on paras työkalu pallon liikuttamiseen viheriöllä. Tottakai pitää opetella myös puttitekniikan perusasiat kuten kaikessa muussakin pelaamisessa. Sitten vain riittävästi harjoittelua (siis puttaamista ja greenien lukemista) erilaisilla greeneillä. Kaikkein parasta harjoitusta saa nopeilla sekä mahdollisimman monipuolisia kallistuksia ja korkeusvaihteluja omaavilla viheriöillä. Äärimmäisen tärkeää olisi harjoitella puttaamista oikealla tavalla. Pelaajan tulisi harjoitella siten että joka ainoa viheriöllä tehty harjoitusputti kasvattaa yhtä paljon taitoa kuin henkistä vahvuutta. Valitettavasti suurin osa pelaajista ei osaa harjoitella oikealla tavalla. Harjoitteluajasta jopa puolet kannattaisi käyttää puttaamiseen.
Käytännössä ei ole mitään syytä miksi pitäisi käyttää pitkää putteria. Kysymys on pelaajan kohdalla vain henkisestä epävarmuudesta tai jopa heikkoudesta. On täydellisen turhaa itsensä pettämistä hakea ratkaisua osaamisen puutteeseen välineitä vaihtamalla. Ikävä kyllä henkisesti epävarma pelaaja on varsin helppo saada kuvittelemaan että hankkimalla ’helpomman putterin’, puttaamisen taito paranee.
Pitkävartinen putteri on itseasiassa kauppiaiden ja välinevalmistajien tarjoama ratkaisu heikon itsetunnon omaavalle pelaajalle. Kyseisen välineen alkuperäinen ja ainoa tarkoitus on tuoda rahaa kauppiaille. Nimittäin, putterit ovat yleensä kaikkein pitkäikäisimpiä mailoja golfarin bägissä. Se on ymmärrettävästi huono juttu mailatehtaiden ja kauppiaiden näkökulmasta.
Ymmärrän toki että joku voi alkuunsa jopa hieman parantaa puttaamistaan pitkällä putterilla. Käytännössä se johtuu vain siitä että yleensä pelaaja, hankittuaan uuden ’riukuputterin’, harjoittelee sillä tavallista enemmän. Ja, tottakai harjoittelu auttaa kehittymään. Mutta, todennäköisesti hän parantaisi puttitaitoaan huomattavasti enemmän ja pysyvämmin, harjoittelemalla sen vanhan ja tutun putterinsa kanssa.
Mutta, tehkööt jokainen itsensä onnelliseksi omalla tavallaan.
Petsari ei vissiin koskaan ole törmännyt yipsiin 😉
Kyllä se monen mielen synkistää, joka on sätkyihin tuosta avun löytänyt. Kysehän monellekaan ei ole puttitekniikasta, että tuolla pärjäisi paremmin normaalitilanteessa, vaan nimenomaan vuosien varrella kehittyneen neuromuskulaarisen häiriön vaikutusten vähentämisesstä.
Siinä mielessä tuntuu aika hassulta, että kun sairastuneet ovat löytäneet avun, se otetaan heiltä pois. Ja sairaudestahan tuossa oikeesti on kysymys.
Yön yli mietittyäni tätä asiaa tulin siihen lopputulemaan, että sääntö ei tule koskemaan juurikaan suomalaisia pelaajia, sillä kun suomalaisen putti jää lyhyeksi, se menee ja ostaa uuden draiverin.
ts kirjoitti: (29.11.2012 7:22:17)
Ja sairaudestahan tuossa oikeesti on kysymys.-1
Minulla on napaputteri, ostettu viime kesänä. Omasta mielestäni 0-3 metriset uppoavat varmemmin. Tuen putterin vartalooni. Toisaalta taas pitemmissä puteissa tuntuu että pituuskontrolli on vaikeampi. Pelaan vähän fiiliksen mukaan sekä lyhyellä tai pitkällä putterilla, välillä toimii toinen välillä toinen. Pelikierroksella on mukana vain jompikumpi.
Mä oon kerran kokeillut harkkagreenillä luuta-tikkua, mutta se tuntui kömpelöltä.
Normaalimittaisesta putteristani huolimatta mulla uppoo 0-senttimetriset aina.
No nyt tuli tarkasteltua RA:n sivuilla olevia kuvasarjoja kielletyistä ja sallituista puttiotteista. Toivottavasti ohje tulee olemaan selkeä.
Kuvasarjan perusteella ei saa yläkättä tai edes yläkäden kyynärvartta kiinnittää eli ankkuroida kehoon. Mutta vatsan seudulle lantion yläpuolelle saa ankkuroida miolemmat kyynärvarret. Näinhän moni puttaa lyhyemmällä putterilla. Mikä ero näissä on? Ensin mainitussa, siis pitkällä putterilla, syntyy muka pistemäinen ankkurointikohta jota keskipisteenä mailaa heilutetaan. Minusta kummassakin puttiotteessa ja tekniikassa kiertokeskiö on kuitenkin lähempänä selkärankaa, jossa kierto tapahtuu ellei putata puhtaasti käsillä. Lyhyellä putterille mailan liike on jonkin verran ns. vapaampi mutta olennaista eroa ei ole. Kyllä tässä on käynnissä ajojahti…
mixtum kirjoitti: (29.11.2012 10:19:57)
Minulla on napaputteri, ostettu viime kesänä. Omasta mielestäni 0-3 metriset uppoavat varmemmin. Tuen putterin vartalooni. Toisaalta taas pitemmissä puteissa tuntuu että pituuskontrolli on vaikeampi. Pelaan vähän fiiliksen mukaan sekä lyhyellä tai pitkällä putterilla, välillä toimii toinen välillä toinen. Pelikierroksella on mukana vain jompikumpi.Pitälti samoilla linjoilla sun kanssa. Putterivalikoimasta löytyy napaputteri jota käytän lähinnä reenaamiseen. Ja se reenaminen tänäpäivänä tarkoittaa että sillontällöin otan mukaan harkkarundille. Ei ole koskaan ollut mukana kun on numerolappu on rinnassa. Jaa että miksi? No, napaputterin käyttö muistuttaa kuinka hartioiden tulisi käyttäytyä. Normi putterin käyttö sen jälkeen taas helpompaa. Kovistapojista ainakin P.Michelson käyttää napaputteria treeneissä, ja luulen että pitkälti tämän takia. Kuvasarjasta ei selvinnyt Snead tyylin puttaaminen vaikka kuvia oli vaikka mitä. Itse käytän sitä jos on pitkä putti. Olen samaa mieltä että pituuskontrolli on vaikeampaa pitkällä.
Se että ne ollaan kieltämässä ei mua hetkauta. Voin edelleen hyvällä omallatunnolla ottaa silloin tällöin sen harkkarundille.periferia kirjoitti: (29.11.2012 16:17:57)
No nyt tuli tarkasteltua RA:n sivuilla olevia kuvasarjoja kielletyistä ja sallituista puttiotteista. Toivottavasti ohje tulee olemaan selkeä.
Siis toisin kuin tämän ketjun otsikossa annetaan ymmärtää, mitään puttereita ei tulla kieltämään. Sen sijaan kiellettyjä ovat vartalosta tukea ottavat puttiotteet.
Ballmarker kirjoitti: (30.11.2012 13:25:58)
periferia kirjoitti: (29.11.2012 16:17:57)
No nyt tuli tarkasteltua RA:n sivuilla olevia kuvasarjoja kielletyistä ja sallituista puttiotteista. Toivottavasti ohje tulee olemaan selkeä.
Siis toisin kuin tämän ketjun otsikossa annetaan ymmärtää, mitään puttereita ei tulla kieltämään. Sen sijaan kiellettyjä ovat vartalosta tukea ottavat puttiotteet.
Siksi siinä otsikossa onkin kysymysmerkki.
Saas muuten nähdä kuinka moni käyttää pitkää tai napaputteria 1.1.2016 jälkeen, se juju kun on nimenomaan ankkuroinnissa…
KL kirjoitti: (30.11.2012 17:22:06)
Ballmarker kirjoitti: (30.11.2012 13:25:58)
periferia kirjoitti: (29.11.2012 16:17:57)
No nyt tuli tarkasteltua RA:n sivuilla olevia kuvasarjoja kielletyistä ja sallituista puttiotteista. Toivottavasti ohje tulee olemaan selkeä.
Siis toisin kuin tämän ketjun otsikossa annetaan ymmärtää, mitään puttereita ei tulla kieltämään. Sen sijaan kiellettyjä ovat vartalosta tukea ottavat puttiotteet.
Siksi siinä otsikossa onkin kysymysmerkki.
Saas muuten nähdä kuinka moni käyttää pitkää tai napaputteria 1.1.2016 jälkeen, se juju kun on nimenomaan ankkuroinnissa…
Eiköhän ainakin Matt Kuchar käytä ja ihan samalla tyylillä kuin tähänkin asti. Todennäköisesti hänellä ei ole kuitenkaan toureilla kovin monta pitkän kepin kolleegaa kolmen vuoden kuluttua.
-
JulkaisijaArtikkelit
Esillä 24 viestiä, 1 - 24 (kaikkiaan 24)
Esillä 24 viestiä, 1 - 24 (kaikkiaan 24)

