Aihe: Pajahommissa tuli vastaan tällainen tapaus - Golfpiste.com

13.1.–20.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[5][2]
KilpailuaSuomalaista

Pajahommissa tuli vastaan tällainen tapaus

Etusivu Foorumit Välineet Pajahommissa tuli vastaan tällainen tapaus

Esillä 5 viestiä, 1 - 5 (kaikkiaan 5)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Sain tänään yhden mailan korjattavaksi. Mailan valmistaja on yksi eniten arvostamiani merkkejä, mutta koska valmistajalla ei ole tähän soppaan osaa eikä arpaa niin jätän merkin tieten tahtoen kertomatta jotten hyvän merkin mainetta mustaa julkisella foorumilla. Tuo maila oli hankittu rautasettiä täydentämään yksittäiskappaleena, mutta koska myyjän hyllyssä ei sattunut olemaan tuuman normia pidempää rautakasia, niin fiksuna tyyppinä myyjä oli pistänyt varteen jatkopalan. Ei siinä mitään, jatkopalat ovat parhaimmillaan hyvinkin käyttökelpoisia pulikoita. Tämä tapaus oli vähän villimpi. Jatkopala oli murjottu vain 2-3 mm varren sisään eikä sitä oltu edes yritetty liimata paikalleen. Eipä tuo 2-3 mm sisäkkäisyys olisi varmaan liimaamallakaan ollut kestävä ratkaisu, mutta eipä tuo oikein pysynyt paikallaan grippiteipin ja gripin voimin. Mailan omistaja kertoi tuon varren jatkon olleen ammattilaisen tekosia. Just.

    Mika Hekkanen kirjoitti: (21.7.2011 22:30:29)
    Sain tänään yhden mailan korjattavaksi.
    Mailan valmistaja on yksi eniten arvostamiani merkkejä, mutta koska valmistajalla ei ole tähän soppaan osaa eikä arpaa niin jätän merkin tieten tahtoen kertomatta jotten hyvän merkin mainetta mustaa julkisella foorumilla.

    Tuo maila oli hankittu rautasettiä täydentämään yksittäiskappaleena, mutta koska myyjän hyllyssä ei sattunut olemaan tuuman normia pidempää rautakasia, niin fiksuna tyyppinä myyjä oli pistänyt varteen jatkopalan.
    Ei siinä mitään, jatkopalat ovat parhaimmillaan hyvinkin käyttökelpoisia pulikoita.

    Tämä tapaus oli vähän villimpi. Jatkopala oli murjottu vain 2-3 mm varren sisään eikä sitä oltu edes yritetty liimata paikalleen. Eipä tuo 2-3 mm sisäkkäisyys olisi varmaan liimaamallakaan ollut kestävä ratkaisu, mutta eipä tuo oikein pysynyt paikallaan grippiteipin ja gripin voimin.

    Mailan omistaja kertoi tuon varren jatkon olleen ammattilaisen tekosia. Just.

    Ammattilaisen varmasti, mutta toimiala ei ole mailanrakennus vaan kusetus.

    Surullinen tapaus, mutta sellaista on vapaus. En tiedä kuinka paljon prot joutuvat opettelemaan mailojen rakentelua ym. ennenkuin aloittavat oman yritystoimintansa. Luulisin, että valmiuksissa kyseisiin hommiin voi olla hyvinkin suuria eroja. Jos on vain ( ei tarkoitus vähätellä tässä ) opetellut pelaamaan hyvin golfia ( ei kuitenkaan tarpeeksi hyvä pärjätäkseen kilpailevana ammattilaisena ), mutta ei ole koskaan tehnyt mitään teknistä käsityö- tai vastaavaa hommaa ja asenne omaan työhön on ns. kaupallinen, niin tälläista voi varmasti tapahtua.

    Itse olen aina vaihtanut gripit ja varret itse. Se ei todellakaan ole mitenkään vaikeaa metallialan ammattilaiselle ja työpaikalta on löytynyt tarvittavat apuvälineet ja tarvittaessa olen tehnyt niitä itse.
    Suurin osa mailojen korjaus- ja rakenteluhommista pitäisi onnistua autotalliolosuhteissa keneltä vaan, jolla ei ole peukalo täysin keskellä kämmentä ja kellä golfarilla muka on? Neuvoja ja tietoa kyseisiin hommiin löytyy netistä yllinkyllin.

    tinatuoppi kirjoitti: (23.7.2011 19:36:48)
    En tiedä kuinka paljon prot joutuvat opettelemaan mailojen rakentelua ym. ennenkuin aloittavat oman yritystoimintansa.

    En tiedä, kuka tuon jatkopalan oli asentanut.
    Kyseessä voi siis olla välinekaupalla ansaitseva henkilö eikä välttämättä golfpro.

    Kuitenkaan kukaan golfpro tai mailakauppias ei saisi tehdä tuollaista jälkeä, sen verran tulee olla ymmärrystä välineistä.

    Muistan nähneeni jossain työpaikkailmoituksen, jossa haettiin golfkentälle (tai välinekauppaan, tms.) kesätyöntekijää. Työkuvauksessa oli jotain sen suuntaista kuin ’välineiden huoltoa’. Olisiko kyseessä voinut olla kesäpoika? Joka tapauksessa laaduntarkkailu on pettänyt pahasti, oli kyseessä kesätuholainen eli ei.

Esillä 5 viestiä, 1 - 5 (kaikkiaan 5)
Vastaa aiheeseen: Vastaus #304062 kohteessaPajahommissa tuli vastaan tällainen tapaus

Etusivu Foorumit Välineet Pajahommissa tuli vastaan tällainen tapaus