-
JulkaisijaArtikkelit
-
Tässä eräs urheiluvälineketju tarjoaa ilmaista jalka-analyysia ja sen pohjalta tehtyjä yksilöllisiä pohjallisia. Kengän sopivuus tietty on tärkeää ja siitä pitää maksaakin, mutta onko tuo pohjallisten hinta, 50€, hukkaan heitettyä rahaa vai saako sillä jotain todellista lisäarvoa ja hyötyä? Pohjallisten hinta kun on lähes sama kuin tarjottavien Addujen.
Ei 50 euroa ole kova hinta analyysistä kun samalla kertovat, millaiset jalat ovat. Samanlaisia analyysejä tehdään muualla muutamalla satasella.
Kannattaako on toinen kysymys. Jos jalkapohjiin sattuu normikengillä niin silloin suosittelen. Mulla meni pari viikkoa ennenkuin jalka tottui uuteen, voimakkaaseen jalkatukeen mutta nyt pohjalliset tuntuvat hyviltä.
Itse kävin jalka-analyysissä ja sain yksilölliset pohjalliset, joita käytän golfkengissä. Nykyään ei ole jalkapohjat enää kipeät pitkienkään kiekkojen jälkeen. Itse suosittelen. Tietenkin se vaikuttaa, onko jalkojen holvi alkanut voimakkaasti laskeutumaan ja kuinka pahoja virheasentoja on nilkoissa. Eikös jossain lukenut, että joillain yksilöllisissä pohjallisilla on palautusoikeus.?
Anyway, pieni hinta jalkojen hyvinvoinnista minun mielestäni.
tos kirjoitti: (7.9.2009 15:10:34)
Kannattaako on toinen kysymys. Jos jalkapohjiin sattuu normikengillä niin silloin suosittelen.Samoin jos on nilkan, polvien, lonkkien tai selän kanssa ollut ongelmia / on edelleen, niin suosittelen käymään. Oikea jalan asento kengän sisällä on ’melko’ tärkeä.
Jos nyt alkup. kyssärissä viitataan tuohon useimmissa ostoskeskuksissa treidaaavan ketjun markkinoimaan pohjalliseen, niin IMHO eipä kannata liikoja kuvitella kostuvansa tuosta ’analyysistä’. Masiinaa käyttää ko. liikkeen myyjä, joka tietysti saattaa olla vertaistensa joukossa suorastaan eliittiä, mutta snadisti kevyemmän ammattitaidon omaava kuin esim. pediatriseen fysioterapiaan erikoistunut fysioterapeutti. Tällaisen taiteilijan voipi tavata lääkäriaseman tahi fysikaalisen hoitolaitoksen lähistöllä.
Itselläni on nilkoissa rakenteellinen vika/ominaisuus, joka aiheutti kroonisen plantaarifaskiitin. Ammattilaisen tekemän analyysin perusteella rakennetut pohjalliset hoitivat muutamassa kuukaudessa tuon ongelman unholaan (jees, hinta oli 120 e pohjallisilla but who cares).
Kävin myös säästömielellä tuossa kauppakeskusversiossa ja niinhän siinä kävi, ettei urheilukaupan myyjäjunnu löytänyt analyysilaitteillaan tuota nilkkani poikkeavaa ominaisuutta. Ei edes sen jälkeen, kun tästä hänelle kerroin. Sanomattakin lienee selvää ettei noita kauppakeskuspohjallisia pystynyt virittämään edes ohjeiden perusteella korjaamaan nilkkani virheasentoa. Nuo pohjalliset voidaan muotoilla jalkapohjan muotoon, mutta mitään muuta niihin ei voida tehdä.
Eli konsepti sopii terveille jaloille ja aiheuttaa varmastikkin toimivan plaseboefektin kukkaron kevenemisen avittamana.
edeliseen kommentiin voisin lisätä vielä omakohtaisen kokemukseni:
tuo pohjallinen ei oikeasti kykene säilyttämään muotoaan ei pysy näinollen riitävän tukevana, vaikka se kouluttamaton planttu saisikin tehtyä huödyllisen muotoisen pohjallisen
Mikä on raja-arvo toimivan plaseboefektin saavuttamiseen? 50 ei toiminut mutta 120 jo toimi. Voiko olla että esim. 99 vielä toimisi vai pitääkö olla yli satasen hintalappu?
rautakoura kirjoitti: (8.9.2009 12:28:09)
Mikä on raja-arvo toimivan plaseboefektin saavuttamiseen? 50 ei toiminut mutta 120 jo toimi. Voiko olla että esim. 99 vielä toimisi vai pitääkö olla yli satasen hintalappu?
Toinen vaihtoehto on teetättää ne ammatilaisella mitkä käyttävät toisenlaista tekniikkaa.
Elikäs jalka painettiin sellaiseen ’kipsivalumuottiin’ jossa oli jotain ainetta sisällä. Tämä muotoutui jalkapohjan mukaan. Viikon päästä haettiin pohjalliset ja niitä käytettiin pari viikkoa. Sitten takaisin kyseiselle miehelle ja hän pikkaisen hio sieltä sun täältä mistä se pohjallinen painoi ja taas pari viikkoo testiä. Se oli sitten siinä. Samat pohjalliset minulla on vieläkin ja ne on tehty n. 10 vuotta sitten. Käytän niitä yksiä ja samoja kaikissa kalosseissa. Maksoin muistaakseni silloin 100 euroa.
Eli kyllä se silloin aikoinaan vaati 100 euron hintalapun.Miksi ostaa paskaa kun saa hyvääkin.
NimetönTäysin turhaa jos ei ole ongelmia jalkojen kanssa – jos on ongelmia, niin tottakai kannattaa kokeilla kun ei ton enempää maksa, ja jos ja kun huomaa että oli puoskarit asialla, niin sitten ammattilaisen puheille – makso mitä makso!!
Veikkaan että perus jalkapohjakipuiluun voi auttaa pohjallisen vaihto geelipohjalliseen. Jos jalkaterien lihakset ovat heikossa kunnossa niin kannattaako ’vikaa’ korjata entistä enemmän tukevilla pohjallisilla vai kannattaisiko alkaa treenaamaan niitä jalkateriä. Nykyäänhän ei suositella tuettuja lenkkikenkiäkään jokapäiväisiksi käyttökengiksi, varsinkaan lapsille.
Itse kävin pari vuotta sitten urheiluliikkeen ’analyysissä’ ja tulos oli etten tarvitse yksilöllisiä pohjallisia. Analysoija ei ollut kyseisen liikkeen myyjä joten luotin hänen sanaansa. Kehui vielä askellustani virheettömäksi ja jalkojen asentoa hyväksi.
Itse olen teettänyt noin 3 kpl:eet noita footbalancen pohjallisia ja ovat olleet tuon 50e arvoiset.Minulla on ylibronaatiota kummassakin jalassa.Käytän normi ja golf kengissä noita pohjallisia.Jos käytän kenkiä muutaman päivän ilman pohjallisia niin jalat tulevat todella kipeiksi,mutta kun pohjalliset ovat kengissä niin kipua ei esiinny.Tästä voinee päätellä että noista on hyötyä.Niin ja tosiaan kesportissa tekevät noita ja hinta sisälsi aina tuon analyysin.
Kävin itse fysioterapeutilla jalkateräanalyysissä, jossa mies tutki nilkat, polvet ja selän, sekä tämän lisäksi tutki jalat peilien avulla sekä kuvasi kävelyni. Maksoi n. 70e ja vaikka minulla onkin ’lättäjalat’ niin tulokset sanoivat, ettei tukipohjallisia tarvita muussa urheilussa, kuin juoksussa, ja siinäkin riittää kevyesti ylipronaatiotuetut juoksukengät.
Ja vinkkinä sellainen, että tämä fysioterapeutti avasi nilkkani lukot, ja sanoi että jos pohjalliset tehtäisiin niin että lukkoja ei ole avattu, tulisi se mitä varmimmin tukemaan nilkkani väärään asentoon. Kannattaa siis jättää oman fysiikan korjaaminen ammattilaisille, niin v****taa vähemmän vanhempana.Peesaan Mozzea, Viitisen kesää sitten kävin setäni suosituksesta teettämässä korkeita jalkaholvejani tukevat pohjalliset. Jalkojen, lähinnä jalkaterien väsyminen kierroksien jälkeen oli merkillepantava vaiva. Toki siihen liittyi väärästä päästä purkautuva svingi, jossa kuormitus lähinnä etujalan nilkkaan oli nykyistä huomattavasti suurempi. Molemmat jalkaterät väsyi ja kierroksen jälkeen jalkapöytää särki.
Marssin Instrumentariumiin Mikonkadulla ja teetin pohjalliset. Hinta oli muistaakseni ekan parin osalta noin 170€, nyt niitä on kolmet (lisätilaukset n. satasen). Lisätilauksiin ei tarvitse edes käydä liikkeessä. Kaveri on muuttanut toisen firman palvelukseen sitten ensihankinnan, mutta luotan hänen ammattitaitoonsa edelleen.
Ensimmäisillä testeillä pohjalliset istui kuin kinnnas, eikä muutosta tähän herkkuun tullut missään vaiheessa. Ongelmia sen sijaan tuotti riittävän laakean lestin löytäminen pelikenkiin, mutta sekin onnistui. Monet nykyiset kävelykengät on kelpaamattomat pohjallisrakenteensa vuoksi, kun tukipohjallisia ei eri suuntiin kaarevan lestin vuoksi voi niissä käyttää.
Pari vuotta sitten selkävaivat alkoi piinata ja kävin tutkimuksissa. Pituuseroa löytyi jaloista sen verran, että fyssari suositteli korjausta. Laatupohjallisten korjaus onnistui vaivaa vastaavasti. Korjaus maksoi muutaman kympin.
Markettiversioit on aika lerppua tavaraa verrattuna tällaisiin rehteihin apuvälineisiin, joita käytän. Niihin ei yleensä saa varsinaisiin vaivoihin korjausta ja istuvuus vaihtelee huomattavasti riippuen siitä, kuka ne tekee. Jos järjestelmän markkinointimies tutkii ja tekee pohjalliset, niin ne on hyvät ja tietenkin ne on paremman tuntuiset jalkaa vasten kuin monet alkuperäispohjalliset, etenkin, jos jalkaholvit on korkeat, mutta ’vaivaisiin’ jalkoihin suosittelen fyssarilla käyntiä ja perusteellista tutkimusta.
-
JulkaisijaArtikkelit