-
JulkaisijaArtikkelit
-
Olen ajatellut tilata http://www.pinemeadowgolf.com:sta Acerin XDS wide sole ironit. Onko jollain kokemuksia Acerin mailoista / Pinemeadowin toimituksista?
Serkkuni tilasi acerin mailat viime kesäksi ja hyvin tuntui toimivan lyönti. Ajattelin itsekin vaihtaa omat mailani acerin XP professional mailoihin. Lähetys kulut on vaan aika hinnakkaat ja tiedän että viime vuonnakin kulut jaettiin isomman porukan kesken.
Terve!
Muista kun tilaat jenkeistä niin ensin lisätään toimituskulut ja sitten koko soppaan alv 22% ja tulli jotain 4,5 %. Eli kokonaishintaan n. 27% lisää.
Kannattaa muistaa.
kamojen hinta ja kuljetus
siihen lisäät 2,7% tullia
johon lisäät 22% alv
[(kamat+kuljetus)*tulli]*alv
eli [(x + y)*1,027]*1,22
soosoo.
tullista ei makseta alvia,eikä rahdista tullia…
soosoo kontio
Soita tulliin jos et usko / tiedä.
Laskukaava menee juuri noin.
Unohdin mainita edellisessä viestissä. Pinemea kasaa mailat aika huolimattomasti. Tuurista kiinni millaiset tulee.
Terve,
Oletko siis sitä mieltä että kepukat kannattaa tilata paloina ja antaa kasata vasta Suomessa?
Mitä ko. toimenpide maksaa & kuka kasailee?
Pari asiaa jotka tossa pitää huomioida.
Jos tilaat ne koottuna, niin maksat tullia ja alvia myös kokoomisesta. Alvia maksat tietysti myös Suomessa, jos teetät kokoomisen jollain virallisella pajalla, mutta ainakin työllistät jonkun kiinalaisen sijasta jotain suomalaista.
Noita osia voi löytyä jo jollain Suomesta valmiina, jolloin säästän tilaamisen vaivan. Tsekkaa esimerkiksi Laaksoselta onko sillä Acereita. Mulla löytyy esim varsia ja grippeja, mikäli haluat tilata vain pelkät lavat jenkeistä.
Sitten vielä asiaton loppukommentti;-). Piraattien ostaminen ei ole mun mielestä näpäytys Callaway hinnottelupolitiikkaa vastaan, vaan ainoastaan sen huijarin toiminnan edistämistä, joka on varastanut Callyn tuotekehitystyötä ja ottanut valumuotit Callyn mailoista. Komponenttipuolella löytyy myös toimittajia, jotka myyvät itse suunnittelemiaan tuotteita. Jos ei halua sponsoroida Annika Sörenstamin pelaamista, niin voi ostaa tuotteen, joka on laadullisesti yhtä hyvä kuin Cally, mutta jonka hinnassa ei näy brandin tekemiseen uhrattu raha. Samalla voi saada vielä itselleen sovitetut mailat.
Hyvin on toiminut tilaukset, (yht. kolme kertaa). Ei kuitenkaan kannata tilata vain muutama maila kerrallaan, koska rahti maksaa pienessä erässä suhteettomasti. Työn laatu myös ollut hyvää. Tuotteeet eivät vastaa aivan esikuviaan, esim draivereissa 10-30 cm3 eroja tilavuudessa vastaaviin aitoihin verrattaessa, mutta eihän pine mitään täydellisiä feikkejä pyrikkään myymään, vaan lähes aitoja.
Jaa että rahtikin tullataan?Tota en tiennytkään.noh,olen jäänyt kimpoissa sitten sen 2,7% tappiolle,siitä mitä olen muille välittänyt=n.15€…
tänään ei syödä päivällistä..;)
Niin joo,jos hankit komponettimailat:
a)ÄLÄ osta valmiiksi koottuja
b)ÄLÄ osta pinemeadowista
->c)ÄLÄ osta acereita.ovat hullun rumia lumilapioita…
d)osta jostain,mistä saa nättejä lapoja
e)josset halua kopioita,osta esim.golfsmithit,snake.eyesit,wishonit,DYNACRAFTIT (halpoja ja hyviä)
f)osta kunnon varret.esim:TT Lite XL on ihan hyvä(5.50$ kipale).
g)itse kokoaminen on hauskaa
h)itse kokoaminen on halpaa
laitan kohta sivuilleni kuvia kokoamisvaiheista..
Lue lisää: mikkoweb
-
JulkaisijaArtikkelit
Esillä 12 viestiä, 1 - 12 (kaikkiaan 12)
Esillä 12 viestiä, 1 - 12 (kaikkiaan 12)