-
JulkaisijaArtikkelit
-
Golf ravintoloissa on valtavia eroja, joten kysellään positiivisen kautta suosituksia.
Oleellista on minusta maku/laatu.
Arvokkaista raaka-aineista saadaan ruoka epäonnistumaan, jos ei ole osaamista tai intohimoa.
Minusta listalla voisi olla vain 2 annosta, jota vaihdellaan ja ehkä yksi pakollinen burger.
Tämä takaisi ruualle vaihtuvuuden, tämä koskee myös tapahtumaruokailuita.Liha tai kala tai kana sekä kasvisruoka. Keskittyy tekemiseen, niin aineksista saa hyvää ruokaa.
Ohessa muutamia, joissa ruoka on yleensä hyvin tehty. Ei ole missään järjestyksessä.
En huomio burgereita, koska niiden tekeminen ei vaadi ruuanlaitto-osaamista. Ehkä kotona
Nordcenter
Pickala sekä taukokioski
Talman taukokioski
Sarfvik
Linna golfin kilpailuiden aamupala.
Kytäjän, kilpailuiden jälkeiset lounaat.
Vuosaari, paljon ulkopuolisia asiakkaita, joten ruoka vaihtuu sekä lounas on kohtuuhintainen ja maukas.
Vuosaari golfin ravintolassa on paljon elementtejä, joita toivoisi näkevän muuallakin.Millaisia suosituksia tulee muilta.
Jätin tarkoituksella pois huonot kokemukset, koska golf ravintolat ovat harvoin yli kolmea vuotta, jos ruoka ei ole maistuvaa
Tämän kesän osalta paras on ollut Pickala Rock. Söin molemmilla pelikerroillani, ja sekä alkuruuat, pääruoka ja jälkkärit olivat erinomaisia. Muiden kenttien osalta lisäisin Unon listaan Hirsalan, Tapiola golfin ja Lappeenrannan. Kaikissa näissä golf-ravintoloissa ruoka oli hyvää.
Vierumäen Cooke tarjosi viikonloppuna maukkaan lounaan seisovastapöydästä ja hintakin perus lounaspaikan tasolla.
Ålands golf clubin pihvi pari kesää sitten oli paras mitä golf ravintoloissa olen koskaan syönyt.
Tämän kauden parhaat Rock ja Hyvigolf. Joko mulla oli nälkä tai sitten siellä oli tosi hyvä ruoka.
-
JulkaisijaArtikkelit
Esillä 5 viestiä, 1 - 5 (kaikkiaan 5)
Esillä 5 viestiä, 1 - 5 (kaikkiaan 5)

