Aihe: Draivitilastoa - Golfpiste.com

14.4.–21.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[12][12]
KilpailuaSuomalaista

Draivitilastoa

Etusivu Foorumit Yleistä Draivitilastoa

Esillä 21 viestiä, 1 - 21 (kaikkiaan 21)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • USPGA draivitilaston tämänhetkinen top 20 ja draiverimerkit: Top20 Matkat jaardeja. 1 — Tiger Woods 308.0 — Nike 2 — Hank Kuehne 306.8 — TaylorMade 3 — Sergio Garcia 306.1 — TaylorMade 4 — John Daly 305.7 — TaylorMade 5 — Brandt Jobe 304.8 — TaylorMade 6 — Geoff Ogilvy 304.7 — TaylorMade 7 — Robert Allenby 303.6 — TaylorMade 8 — Scott Hend 298.9 — Callaway 9 — Brenden Pappas 298.7 — TaylorMade 10 — Joey Sindelar 298.3 — TaylorMade 11 — Chris Smith 297.8 — TaylorMade 12 — Stuart Appleby 297.5 — TaylorMade 13 — Vijay Singh 294.9 — TaylorMade 14 — Ernie Els 294.4 — Titleist 15 — Carlos Franco 294.0 — Callaway 16 — Retief Goosen 293.4 — TaylorMade 17 — Alex Cejka 292.8 — Callaway 17 — Kenny Perry 292.8 — TaylorMade 19 — Fred Couples 292.3 — TaylorMade 20 — Fredrik Jacobson 292.2 — Titleist TaylorMade = 14 Callaway = 3 Titleist = 2 Nike = 1 Merkkien osalta melko yksitoikkoista luettavaa…

    Entäs sitten?

    Tilastoista voi helposti päätellä, että Taylor Made on valmis maksamaan pitkälyöntisille pelaajille siitä, että nämä antaisivat ymmärtää lyöntiensä pituuden olevan pelkästään mailasta kiinni.

    Säästäväinen asiakas hoksaakin tästä, että tällä firmalla on löysää rahaa, ja kysyykin siksi aina Taylor Made -kauppiaaltaan alennusta, vaikka sitten mainosbudjetin momenteilta…

    Niin se varmaan täytyy olla, ei näytä entisten tupakkatehtailijoidenkaan rahat riittävän muualle kuin tenniskentille.

    Tuotteissa tuskin on suuriakaan MERKITTÄVIÄ eroja. Paitsi korvien välissä.

    Mistä nää tiedot on peräsin?

    Millä mallilla Daly pelaa?

    Jaahas, Paksis on selvästikin hommaamassa uutta ajuria. Sullahan on tosin tuo runkokin niinkuin Dalyllä ;=)

    Miltä otannalta nuo keskipituudet on otettu. Tämän kauden kaikista kierroksistako ? Olisi mukava nähdä myöskin väyläosumat. Niiden keskinäistä suhdettahan sitä oikeastaan pitäisi pelaajan ominaisuudessa tuijottaa, jos nyt ylipäätänsä haluaa jotakin tuijottaa. Mailan- ja varsivalmistajan näkökulmasta taas asia ei ole tietenkään niin tärkeä.

    BTW, ei se Mikko hirveän kaukana ole.

    DCI

    Dalyn draiveri on TM:n R510 7,5*.

    DCI

    Varmaan useammin on draivi pituuksien johtajat paremmin sijoittuneina kuin väylälle useammin osuvat. Pebble Beachissa US Openissa kolme tarkinta olivat sijaluvuilla 32 37 ja 46, kun kolme pisintä olivat 1., 2. ja 8.

    Ei tää Daly sitten Dunlopeilla kauaa pelannutkaan.

    Lue lisää: Lion News

    DCI

    Juu luulis kyllä pelaavan Dunlopilla. Ainakin Buick-kisan jälkeen luin, että hänellä olisi TM. En sitten tiedä mistä tieto on alunperin saatu. Sopimus pitäisi kyllä olla voimassa jo ja olisi pitänyt olla jo tuolloin.

    Perkee tuohan näyttäisi kuin olisi tämän golfpisteen draivi tilastoa, kaikkihan meistä piskaa puheiden mukaan tuon 250 ainakin rullat mukaan niin ollaan sitten tiikerin mitoissa .

    Noi mailasopimuksethan käsittävät yleensä 10 mailaa ja daly otti aluksi R580 käyttöönsä muistaakseni, kun oli siis jo dunlopilla. Tieto on golf digestin sivuilta equipment osiosta winners circle.

    Daly pelasi aluksi Dunlopilla, mutta poksautteli lapoja kuulemma siihen tahtiin rikki, että vaihtoi TM:ään. Normaalisti hän käyttää R580 XD:tä vaihdellen 8,5 ja 9,5 loftien välillä. R510 oli muistaakseni yhdessä kisassa.

    Vartena on useinmiten ollut Penley ETA 75, mutta nykyään myös Aldila NV 75.

    Mielenkiintoista, että naikilla lyö pisimmät avaukset mutta huipuista vain yksi käyttää ko. mailaa !?!

    Oh, hoh, pojat eivät parjäisi edes Clunhousen ’Pisin draivi’ -karsinnoissa.

    Saattaa toki tuolla lyönnin voimallakin olla jotain merkitystä? Taitaa tuo tiikeri lyödä ysillä siinä missä muut kasilla? Tässä kuvitelmassa olen ainakin elänyt, en sitten tiedä olenko taas väärässä… Oli miten oli, mullon Yonex 🙂

    Voisiko joku tietäväinen kertoa kuinka draivien pituustilastot lasketaan? Kaikki avaukset vai pelkästään driverillä lyödyt vai kuinka???

    Mun käsitys aiheesta on se, että tosiaankaan jokaista avausta ei mitata, se vaatisi turhan paljon resursseja jo PGA:nkin organisaatiolta. Vaan; joka kisassa valitaan mitattavaksi kaksi väylää, sellaisia, jotka pelaajat avaavat yleensä draiverilla. Ne kulkevat aina vastakkaisiin suuntiin, jolloin saadaan myötätuuli- ja vastatuulitulos, ja näistä otetaan keskiarvo, joka sitten on kyseisen kierroksen driving distance. Turnauksessa siis mitataan vain 8 draivia per pelaaja, joista tulee 4 tulosta.

    Väyläosumaprosentin mittauksesta en sitten osaa sanoa, mutta oletan että niissä katsotaan yksisilmäisesti kaikki par4 & par5-avaukset mailasta riippumatta.

    Noinhan se menee ja kyllä niillä drive distancekin väylillä otetaan mitat ylös vaikka avaisi rauta 5.

    Vielä tosta tigerin lyönti pituudesta, niin se itse on sanonut, jos pelaisi kovemmalla pallolla, pidemmällä ja löysemmällä varrella, niin helposti tulisi muutaman kymmen metri lisää.

    DCI

    Ootko miettiny sitä, että aivan salettiin jokainen tourpelaaja saisi samalla tavalla sen parikymmentä lisämetriä. Se mikä tässä tiikerissä on erikoista on se, että jätkä pelaa tuumaa lyhyemmällä kepillä kun muut yleensä. Jos hän siis ottaisi 45′ mittaisen mukaan niinkuin muutkin, niin sitten se pituuslisä olisi erikoista ja onkin.

Esillä 21 viestiä, 1 - 21 (kaikkiaan 21)
Vastaa aiheeseen: Vastaus #383514 kohteessaDraivitilastoa

Etusivu Foorumit Yleistä Draivitilastoa