Golfyrittäjä Reijo Riihimäki tuomittiin maksamaan satojatuhansia euroja - Golfpiste.com

17.2.–24.2. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[6][3]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Golfyrittäjä Reijo Riihimäki tuomittiin maksamaan satojatuhansia euroja

Reijo Riihimäki hävisi velkariidan käräjäoikeudessa. Kuva: Golfpiste

Helsingin käräjäoikeus antoi tuomionsa kahta golfkenttää pyörittävän Riihimäen velka-asiassa.

Hattula Golf oy:n toimitusjohtaja Reijo Riihimäki on Ylen uutisen mukaan hävinnyt Helsingin käräjäoikeudessa riita-asian, joka koski lähes miljoonan euron yksityislainaa. Käräjäoikeus velvoitti Riihimäen ja hänen kanssaan velan taanneen henkilön maksamaan velkojalle noin 680 000 euroa sekä viivästyskorot ja oikeudenkäyntikulut.

Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.

Riihimäki lainasi tammikuussa 2021 tuntemaltaan yrittäjältä noin 965 000 euroa. Lainan oli määrä tulla maksetuksi kokonaisuudessaan vuoden 2022 loppuun mennessä.

Velasta lyhennettiin myöhemmin vajaat 282 000 euroa, mutta merkittävä osa jäi maksamatta. Velkoja vei asian käräjäoikeuteen, jossa kiisteltiin jäljellä olevasta pääomasta, koroista ja saatavan kokonaismäärästä.

Oikeudelle toimittamassaan vastineessa Riihimäki myönsi velkasuhteen, mutta katsoi velan määrän olevan epäselvä. Asiaa yritettiin sovitella vuonna 2024, mutta sovittelu päättyi tuloksettomana. Tämän jälkeen käsittely jatkui riita-asiana. Velan vastaajana on myös Riihimäen poika.

Riihimäki ei kommentoinut tuoretta tuomiota Ylelle.

Riihimäen talousvaikeuksista uutisoitiin jo viime vuonna. Häneen kohdistui useita velkomustuomioita, ja vireillä ollut lähes 700 000 euron saatava oli tuolloin jo käräjäoikeuden käsittelyssä.

Samaan aikaan Kanta-Hämeen Hattulaan suunniteltu senioriasumishanke on viivästynyt. Riihimäki ja Hattulan kunta ovat tehneet esisopimuksen maa-alueen kaupasta Lehijärven rannalta golfkeskuksen läheltä, mutta kaupan toteutuminen on siirtynyt useaan otteeseen. Kunta on myöntänyt hankkeelle lisäaikaa.

Riihimäen omistaman Kajaanin Golfin taustalla ollut kenttäyhtiö hakeutui konkurssiin syksyllä 2024. Kenttä on sittemmin jatkanut toimintaansa uuden yrittäjän voimin.

Kainuussa Riihimäen omistama Paltamo Golf oy haki alkuvuonna 100 000 euron lainaa Paltamon kunnalta. Kunnanhallitus hyväksyi lainahakemuksen, ja asia etenee valtuuston päätettäväksi. Lainan vakuudeksi on esitetty ensisijainen kiinnitys yhtiön omistamaan klubitalorakennukseen, joka sijaitsee kunnan omistamalla vuokratontilla.

Tuore käräjäoikeustappio ajoittuu tilanteeseen, jossa Paltamon kunnanvaltuuston on määrä ottaa kantaa lainan myöntämiseen. Vaikka tuomio koskee Riihimäen henkilökohtaista velkaa eikä suoraan Paltamo Golf oy:tä, se voi herättää valtuutetuissa kysymyksiä kokonaisriskistä.

Käytännössä yrittäjän taloudellinen asema ja yritystoiminta ovat usein sidoksissa toisiinsa. Valtuuston on punnittava, nähdäänkö tuomio yksittäisenä henkilökohtaisena asiana vai laajempana riskitekijänä.

Paltamossa golfkenttä on paikallisesti merkittävä toimija, ja lainan tarkoituksena on turvata toiminnan jatkuminen ja kehittäminen. Päätöksessä joudutaan tasapainoilemaan elinvoiman tukemisen ja taloudellisen vastuun välillä.

Lue seuraavaksi: Pelit jatkuvat Kajaanissa, kun kenttäkaupoista päästiin yhteisymmärrykseen

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje