-
JulkaisijaArtikkelit
-
Nimetön
Moi, Mulla olisi siis TM 200 Steel w4 nuppi ja driverista irroitettu Prolaunch Blue (R) varsi. Nyt olisi ideana yhdistää nuo kaksi komponenttia. Kysymykseni on: mistä päästä vartta lyhennän ja kuinka paljon ? Tavoitteena swingipaino D4-D5. Onko tuossa nupissa .350 tippi ?
PPE kirjoitti: (2.11.2009 7:52:30)
Moi,Mulla olisi siis TM 200 Steel w4 nuppi ja driverista irroitettu Prolaunch Blue (R) varsi. Nyt olisi ideana yhdistää nuo kaksi komponenttia.
Kysymykseni on: mistä päästä vartta lyhennän ja kuinka paljon ? Tavoitteena swingipaino D4-D5.
Onko tuossa nupissa .350 tippi ?
Luultavasti TM 200 Steelissä on .350 reikä, mutta tuollaiset mittailuthan selviää helposti kun käy ostamassa paikallisesta rautakaupasta sellaisen hienon työvälineen kuin työntömitta / mauseri. Niissä on yleensä ihan jokaisessa jopa ihan tuumienkin mittailu, jos ei halua tehdä kamalasti konvertointeja.
Prolaunch Blue:n jos haluaa tökätä väyläpuuhun sitä kannattanee hieman lyhentää tippi-päästä (eli sieltä ohuemmasta). Alla linkki tippaus-suosituksiin 65 painoisella varrella jollainen tiettävästi ajurissa on ollut.:
Grafalloy: Pro Launch 65 – Specs & Trimming
Swingipainon säätäminen voikin sitten olla jo hieman isompi juttu noin kevyellä varrella noin korkealle tasolle. Voi olla että nuppiin saa lisäillä jo aikamoisen kasan lyijyä. Netin swingipainolaskureilla voit laskeskella sen suuruusluokkaa, mutta tarvitset niihin laskelmiin nupin painon.
NimetönMoi,
Enpä usko, että pelkkä tuuman tippaus on riittävä toimenpide. Varmaankin toisesta päästä pitää napsaista 1-2 tuumaa pois, jotta kokonaispituus asettuisi siine 41-42 tuuman tietämille.
//Pete
-
JulkaisijaArtikkelit
Esillä 3 viestiä, 1 - 3 (kaikkiaan 3)
Esillä 3 viestiä, 1 - 3 (kaikkiaan 3)

