Re: Lumigolfissa meidän mahdollisuus.. - Golfpiste.com

20.10.–27.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[9][8]
KilpailuaSuomalaista

Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Suomalainen ylivertaisuus›Re: Lumigolfissa meidän mahdollisuus..

#234965 Ilmoita asiaton viesti

ts kirjoitti: (10.10.2007 11:38:12)

Jylan kirjoitti: (10.10.2007 11:24:18)

Jos joku nuori lahjakkuus haluaa menestyä kilpagolfissa, niin hänellä on taatusti avoinna mahdollisuudet vaikka kuinka korkealle. Jopa suhteellisen pienellä taloudellisella tuella. Oma motivaatio on kaikkein tärkeintä. En usko että löytyy yhtäkään esimerkkiä palaajasta, jonka ’menestysura’ olisi tyssännyt taloudellisten syiden takia.

Mulla istuu tossa vieressä yks.

Jos hän viitsisi lähteä treenaamaan muutamaksi tunniksi, vaikkapa duunin jälkeen. Suomessa pystyy harjoittelemaan vielä kuukauden, eikä olosuhteet ole juurikaan sen huonommat kuin esim. Skotlannissa.

Talveksi sitten duuniin ja sen ohella pelaamaan etelään. Tai sitten vaikka opiskelemaan sellaista alaa jonka puitteissa löytyy duunia etelän golfkentiltä ja edelleen sen ohella harjoittelemaan.

Niin lahjakasta nuorta ei olekaan, josta kehittyisi PGA-tason ammattipelaaja ilman harjoittelua. Harjoitusmäärän voi suhteuttaa siihen että erilaisille pro-toureille kelpuutetaan vain ehkä n. 1.000 pelaajaa koko maailmassa. Todella raivokkaasti sinne pyrkiviä yrittäjiä löytynee ainakin 5 miljoonaa. Eli ammattilaiseksi pääsee lopulta vain noin 1/5000 lupaavasta nuoresta. Siis, pitää tehdä töitä paremmin kuin ne muut 4.999 kokelasta.

Minäkin tunnen muutamia suomalaisia juniorihuippuja, FGT-voittajia ja maajoukkueen edustuspelaajia, jotka eivät ole pystyneet nousemaan kuin satunnaisiin Challenge-tour kisoihin. Pelitaso ei ole kuitenkaan vielä riittänyt viemään eteen päin. Sellainen käsitys niistä on tullut ettei menestys olisi sen parempi vaikka takana olisi irtonaista rahaa miljoonittain.

Mutta kovalla työllä, periksi antamattomalla asenteella pärjää – JOS lisäksi löytyy äärimmäisen paljon luontaista lahjakkuutta.

ts kirjoitti:

Jylan kirjoitti: (10.10.2007 11:24:18)
Esimerkiksi suomalaisia nuoria on pelannut ja harjoitellut jenkkien yliopistoissa, samoissa joista parhaat lahjakkuudet ovat siirtyneet ammattilaisiksi.

Ne suomalaiset on myös siirtyneet ammattilaisiks. Ja tuohon jenkkilässä oloon on kulunu semmonen 15.000 euroa vuodessa.

Toivotaan että pärjäävät ammattilaisina. Heidän kohdallaan mahdollinen menestys ei ainakaan ole jäänyt rahasta eikä opetuksen laadusta kiinni. Tuo sijoitus ei kuitenkaan ole mennyt hukkaan. Saattaa olla että kannattaisi käydä opiskelemassa ja maksaa tuo 15.000 euroa/vuosi, jopa ilman golfia.