Etusivu › Foorumit › Kilpagolf & harjoittelu › Scramble-tasoitukset – kun vain pienimmän HCP:n slope huomioidaan
-
JulkaisijaArtikkelit
-
Viime vuosina on yleistynyt scramble kilpailuissa käytäntö, jossa joukkueen slope-tasoitus ei voi olla suurempi, kuin joukkueen pienimmällä tasoituksella pelaavan slope. Tämä ominaisuus tuli viime muistaakseni vuonna myös NexGolf-järjestelmään. Kilpailuinfossa tästä ilmoitetaan useasti lauseella: ’Tasoituslyöntien määrä on x% yhteenlasketuista slopetasoituksista, kuitenkin enintään pienemmän hcp-pelaajan slope’ Mielestäni tämä on väärin pienillä tasoituksilla pelaavia kohtaan. Jos pienitasoituksiset (lähinnä tasoitusryhmä 1) haluavat pärjätä kilpailuissa, tulee heidän muodostaa joukkue siten, ettei joukkueen slope kärsi tästä säännöstä. -Vaikea selittää paremmin, mutta ymmärrätte varmaan mistä on kysymys. Esim 1: 3 henkinen joukkue, 15% tasoituksista: SLOPE HCP 1, HCP 25 ja HCP 30. Tällöin, joukkue saa tasoituksekseen SLOPEN 1, pienimmällä pelaavan mukaan, vaikka ilman tätä ’sääntöä’ se olisi noin 8 luokkaa (en muista laskettiinko ensin tarkat tasurit yhteen ja sit * 0,15). Pelattaessa tällä kokoonpanolla ylläoleva kuvitteellinen joukkue on yleensä aika vahvasti tuon HCP 1 pelaajan varassa, eikä kahden muun pelaajan lyöntejä valita kuin aivan satunnaisesti, lähinnä joitain putteja ja chippejä. Nettotulos on väkisinkin maksimissaan hyvin lähellä paria, hyvin pelatessaan ehkä pari alle. Esim 2. 3 henkinen joukkue, 15% tasoituksista: SLOPE HCP 1, HCP 2 ja HCP 4. Tällä joukkueella pelitasoitus on 1, laskettiin se ilman tuota ’sääntöä’ tai ei. Nämä kaverit voivat taktikoida jokaisella lyöntivuorolla, kenen tahansa lyönti voidaan valita. Koko kierroksen lyönnit jakautuvat luonnollisesti huomattavasti tasaisemmin kuin edellä. Nettotulos on harvoin parissa, kotikentälläni näiden joukkueiden bruttotulokset ovat vähintään -5 luokkaa, joskus jopa nähty 10 ja 11 alle tuloksia. Summa summarum: pienitasoituksiset eivät voi valita peliseuraansa kenestä tahansa, vaan ovat pakotettuja valitsemaan suurinpiirtein samantasoisia kilpailussa pärjätäkseen. Tämä on ikävä asia, esimerkiksi välillä allekirjoittanutkin olisi halunnut kilpailla tasaväkisesti joukkuepeleissä vaikkapa vanhempiensa kanssa, mutta tällä ’säännöllä’ se ei ole mahdollista. On toki muistettava, että scramblet ovat hupipelejä, eikä varsinkaan niitä tule ottaa liian vakavasti. Mitä mieltä arvon palstatoverit ovat tästä?
-a- kirjoitti: (18.5.2012 10:00:20)
Summa summarum: pienitasoituksiset eivät voi valita peliseuraansa kenestä tahansa, vaan ovat pakotettuja valitsemaan suurinpiirtein samantasoisia kilpailussa pärjätäkseen. Tämä on ikävä asia, esimerkiksi välillä allekirjoittanutkin olisi halunnut kilpailla tasaväkisesti joukkuepeleissä vaikkapa vanhempiensa kanssa, mutta tällä ’säännöllä’ se ei ole mahdollista.Itsellä on tasoitus siinä neljän pinnassa ja olen käynyt voittamassa scramblekisoja perheenjäsenten kanssa joilla on tasoitukset siellä 20-30 välissä. Viimeksi eilen. Jos tuota sääntöä ei olisi niin oltaisiin voitettu jollain kymmenellä lyönnillä…
Mä en tajuu, mitä taktikointia scrämpylässä on. Kaikki lyö siitä, mikä valitaan ja joku – yleensä se scr- tai singlehändäri painaa pallon tikun juureen tai kauimmas tiiltä… Toista olis pelata vaikka greensome.
Kyllä tämä järjestelmä on oikeudenmukaisempi kuin puhdas läpilasku.
Erityisesti se poistaa sen keinottelun jossa kaksi matalaa singeliä poimii tasoituksen kolmekymmentä mukaansa. Jokainen ymmärtää mitä jälkeä kaksi singeliä saa scramblessä aikaan vs esim. kolme viidentoista händärillistä. Hyvä käytäntö siis, vaikka ymmärrän kirjoittajan pointin mainitsemassaan erityistapauksessa. Golfkirjoissa mainitaan muuten, että scramblen tyyppisissä peleissä pelaajien tulisi olla samasta tasoitusluokasta ( esim 1-10, 10-20 ja 20-36). jolloin korjausta ei tarvita.-a- kirjoitti: (18.5.2012 10:00:20)
Esim 2. 3 henkinen joukkue, 15% tasoituksista: SLOPE HCP 1, HCP 2 ja HCP 4. Tällä joukkueella pelitasoitus on 1, laskettiin se ilman tuota ’sääntöä’ tai ei. Nämä kaverit voivat taktikoida jokaisella lyöntivuorolla, kenen tahansa lyönti voidaan valita. Koko kierroksen lyönnit jakautuvat luonnollisesti huomattavasti tasaisemmin kuin edellä. Nettotulos on harvoin parissa, kotikentälläni näiden joukkueiden bruttotulokset ovat vähintään -5 luokkaa, joskus jopa nähty 10 ja 11 alle tuloksia.
Jos pelaajien tasoitukset ovat nuo esittämäsi, niin perin kehnosti on poikain pitänyt pelata, jos ei päästä vähintään 8 alle parin.
Mitä tulee tuohon laskentaan, niin hcp 1 pelaaja (A) on noin 100 kertaa parempi kuin hcp 10 pelaaja (B). Tarkoittaa siis sitä, että A pelaa niin helvatin paljon tasaisemmin, paremmin ja luotettavammin kuin B. Tällainen pelaaja kun laitetaan hcp 25 ja hcp 30 kanssa scrambleä pelaamaan, niin noista muista pelaajista ei ole muuta iloa kuin tasoituslyönnit. Siksi tuo sääntö ja ihan hyvä onkin.
P.S. Scramble on hupia.
-a- kirjoitti: (18.5.2012 10:00:20)
Esim 2. 3 henkinen joukkue, 15% tasoituksista: SLOPE HCP 1, HCP 2 ja HCP 4. Tällä joukkueella pelitasoitus on 1, laskettiin se ilman tuota ’sääntöä’ tai ei. Nämä kaverit voivat taktikoida jokaisella lyöntivuorolla, kenen tahansa lyönti voidaan valita. Koko kierroksen lyönnit jakautuvat luonnollisesti huomattavasti tasaisemmin kuin edellä. Nettotulos on harvoin parissa, kotikentälläni näiden joukkueiden bruttotulokset ovat vähintään -5 luokkaa, joskus jopa nähty 10 ja 11 alle tuloksia.Jopa? Siis tuon verranhan nyt pitääkin kolmen hengen scramblessä pelata. -5 on jo suhteellisen huono suoritus.
Kuten todettu Scramble on ihan hauskaa hupia. ’Oikean’ tasoituksen saaminen scramblejoukkueille on melkoisen haastava tehtävä. Jos mietittäisiin OP:n ongelmaa vaikkapa näin. Eli scramble joukkueessa lähdetään periaatteessa parantamaan parhaimman pelaajan tulosta. Jos joukkueen tasoitus olisi enemmän kuin parhaimman pelaajan tasoitus saisi tämä joukkue mielestäni kohtuutonta etua.
Pelasimme joskus kauan aikaa sitten Hattulassa scrambleä. Meidän joukkueessamme oli kaksi kasin händäriä. 20% yhteenlasketusta händäristä antoi meille kolmosen pelitasoituksen. Emme pärjänneet joukkueelle jossa oli scratch pelaaja ja 32 tasoituksinen juniori. Heidän pelitasoituksensa oli 6. Kysinen joukkue voitti kisan. Olisi muistaakseni voittanut vaikka heidän tasoituksensa olisi ollut nolla.
-
JulkaisijaArtikkelit
Etusivu › Foorumit › Kilpagolf & harjoittelu › Scramble-tasoitukset – kun vain pienimmän HCP:n slope huomioidaan

