Finnish Openin voitto karkasi David Nyfjällin mukana Ruotsiin - Golfpiste.com

15.9.–22.9. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][20]
KilpailuaSuomalaista

15.9.–22.9. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][20]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - Nordic League

Finnish Openin voitto karkasi David Nyfjällin mukana Ruotsiin

David Nyfjäll on Finnish Open -voittaja vuosimallia 2026. Kuva: Juha Hakulinen

Kärkikymmenikköön kiilasi neljä suomalaista.

Ruotsin David Nyfjällin vastustamaton loppukiri toi hänelle Finnish Open by Footjoy -kilpailun voiton Hill Side Golfissa. Nyfjällin voittotulos kolmen kierroksen kilpailussa oli –17 (69–62–65). Hän kuittasi voitostaan 9 000 euroa.

Päätöspäivään lähdettäessä useammalla suomalaispelaajalla oli voitonmahdollisuudet, mutta paras terä jäi lauantaina uupumaan. Parhaiten suomalaisista pärjäsi lopulta Roope Kakko, joka jakoi kuudetta sijaa tuloksella –14.

Kärkikymmenikköön suomalaisista sijoittuivat myös nuoren polven amatöörit Rasmus Lindberg (–13), Saku Ellilä (–13) ja Konsta Jutila (–12).

Uransa toisen Nordic League -voiton ottanut Nyfjäll nautti suuresti pelaamisesta Hill Side Golfissa.

”Tämä oli todella hauska turnaus. Tänään oli selkeästi haastavin päivä. Kahtena ensimmäisenä päivänä ei tuullut ollenkaan, mutta tänään tuuli yltyi. Birdie-reiät olivat kuitenkin edelleen birdie-reikiä, ja siellä oli paljon birdiejä tarjolla”, lauantaina seitsemän birdieä tehnyt Nyfjäll kertoi.

Nyfjällin kausi oli ennen Suomen-osakilpailua sujunut hyvin, ja voitto toi kaivatun piristysruiskeen siihen.

”Tätä olen odottanut. Olen ollut monessa kilpailussa kärkikamppailussa, mutta nyt oli hienoa saada voitto itselleen.”

Tämä oli todella hauska turnaus.

Voitto ei suinkaan ollut ruotsalaispelaajan ensimmäinen ykköstila Suomessa, sillä hän kertoi voittaneensa kansainvälisen juniorikilpailun Vierumäellä vuonna 2013.

Parhaaksi suomalaiseksi yltänyt Kakko jäi harmittelemaan päätöspäivän ratkaisureikiä.

”Tarjosin itselleni 16:lla ja 17:llä parimetriset birdie-paikat, ja laitoin ne ohi. Tein sen ihan itse. En saanut mieltä rauhoittumaan kunnolla. 17:llä oli ihan onneton yritys. Se jäi harmittamaan. Yleensä olen ollut hyvä, kun on pitänyt alkaa putteja ratkaisuhetkillä upottamaan”, Kakko harmitteli.

Kärkiryhmässä Nyfjällin ja jaetulle toiselle sijalle sijoittuneen Sebastian Petersenin (–15) kanssa pelannut Ellilä viritteli takaysillä vielä kiriä tehtyään eaglen ja kaksi birdieä peräkkäin, mutta sen pidemmälle kiri ei tällä kertaa riittänyt.

”Itselläni oli vaikeampi päivä tänään. Kaverit pelasivat hienosti, eivätkä tehneet virheitä. Viikko oli kuitenkin kokonaisuudessaan hyvä”, kertoi Ellilä.

Nordic League jatkuu ensi viikolla Ruotsin Växtorpissa.

Lue seuraavaksi: Finnish Openissa vahva Suomi–Ruotsi-asetelma finaalipäivänä

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje