Tiger osaa sittenkin vielä pelata - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - Major

Tiger osaa sittenkin vielä pelata

Tiger Woodsin pirteät peliesitykset ovat keränneet tähden ympärille valtavan yleisömassan. Kuva: Getty Images

Maailman kuuluisimman urheilijan, Tiger Woodsin edesottamukset Mastersissa ovat olleet turnauksen myönteisimpiä asioita. Woods on reagoinut huonoihin ja vähän parempiin suorituksiin kuin menestysvuosinaan, mikä osaltaan voidaan tulkita hyvänä merkkinä. Siinä sivussa pelikin on sujunut varsin mallikkaasti.

Kolmesta kierroksesta ei voi vetää liian suuria johtopäätöksiä, mutta Tiger pelasi Augustassa ensimmäisen kerran kaksi peräkkäistä kuutosella alkavaa kierrostulosta kymmeneen vuoteen. Hän voitti tuolloin (2005) viimeisimmän neljästä vihreästä takistaan.

”Olisin voinut pelata tänään huomattavasti kovemman tuloksen”, Woods sanoi lauantain lehdistötilaisuudessa. ”Ainakin kaksi lyöntiä olisi ollut varaa pudottaa pois.”

68 on Woodsin paras viikonlopun kierrostulos Mastersissa sitten vuoden 2011, jolloin hän pelasi finaalipäivänä lyönnin verran paremmin. Kolmannet kierrokset eivät ole olleet Tigerille major-turnauksissa koskaan helppoja: 15 edellisessä majorissaan Woods ei ollut pystynyt alittamaan 70 lyönnin rajaa kertaakaan lauantain kierroksella.

”Peli on sujunut päivä päivältä paremmin. Koko viikko on sujunut hyvin, ottaen huomioon lähtökohdat. Ihmisillä ei ole käsitystä, kuinka kovan työn takana tämä on ollut – tulla tänne, pelata major-turnauksessa, ja olla kärjen tuntumassa… Huomenna on pakko pelata kova tulos. Ainakin olen antanut itselleni mahdollisuuden.”

Woods pelaa tällä viikolla kauden kolmatta ja keskeyttämänsä Farmers Insurance Openin jälkeen ensimmäistä turnaustaan kahteen kuukauteen. Hän osui lauantaina ensimmäisen kerran Sergio Garcian kanssa samaan ryhmään sitten vuoden 2013 Players Championshipin, jolloin kaksikko ajautui sanaharkkaan. Itse kierroksella heidän välillään ei näkynyt mitään poikkeavaa.

”Minusta tästä on nostettu paljon suurempi haloo kuin se on meille itsellemme”, Garcia sanoi. ”Välimme ovat ihan hyvät. Ihmiset odottivat kierroksestamme kaaosta, mutta tämä on kaukana siitä. Loppujen lopuksi kysymys on vain golfin pelaamisesta.”

Woods ja Garcia pelasivat lauantaina 22. kerran samassa ryhmässä PGA Tourin alaisessa kilpailussa. Nämä yhteenotot ovat Woodsin eduksi 15-3-4. Garcia pelasi kolmannella kierroksella tuloksen 71, ja hän on sijalla 18.

Mikäli Woods sijoittuu yksin kolmannelle tilalle Mastersissa, se avaa hänelle paikan myöhemmin tässä kuussa pelattavaan reikäpelin MM-turnaukseen.

Marko Kuivasaari

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje