Suomalaiset kokivat melkoisen takaiskun Turkissa meneillään olevassa naisten Euroopan kiertueen kilpailussa, kun 18 reiän jälkeen neljäntenä ollut Noora Tamminen kompuroi maanantain kierroksella.
Tamperelaislähtöinen pelaaja löi toisena päivänä tuloksen 82, mikä kuitenkin riitti viemään hänet niukasti kisan jatkokierroksille. Kokonaistilanteessa viisi yli oleva Tamminen jakaa 55. sijaa mm. Linda Henrikssonin kanssa.
Suomalaisista korkeimmalle tuloslistalla nousi Ursula Wikström (+2), joka on turnauksen puolivälissä sijalla 33.
Minea Blomqvist-Kakko (73-81), Marika Voss (77-79) ja Elina Nummenpää (83-81) eivät selvittäneet cut-rajaa.
Palkintoarvoltaan 500 000 euron Turkish Airlines Ladies Openin kärkipaikalla jatkaa Melissa Reid (-12). Skotlannin Pamela Pretswell on englantilaista kolme lyöntiä jäljessä. Ranskan Gwladys Nocera (-8) on kolmantena.
Ruotsin Camilla Lennarth (-4) on parhaana pohjoismaalaisena sijalla kahdeksan.
Marko Kuivasaari


Minea tossa juuri mainitsi että on harjoiteltu paljon jne. Ja lopputulos on totutun kaltainen. Tosin ei noi muutkaan näköjään osaa pelata, no ei yllätä. Olisiko aika valmennukseen sisällyttää punttisali ja kallonkutistaja kun tuntuu toi pää morjestelevan noille Suomen pelaajille golfissa. Kun ei kaali kestä niin ei se harjoittelu silloin auta mitään!!!!!!!
Kommenttisi naisten surkeasta tasosta ei nyt oikeasti kerro mitään itse asiasta, vaan enemmän omista asenteista ja mielikuvista… Siis oikeasti Suomen naisgolfissa on korkea taso, päätourilla ja kakkostourilla lähes kymmene suomalaista, siis onhan se huikeata…! Golf on vaan oikeasti sellainen laji, jossa hyvän ja huonon päivän ero voi olla suuri, eikä joka kisassa voi olla aina kärjessä… Pelashan Jack Nicklauskin The Openissa joskus 81, ja Tiger on pelannut 81, Monty tais pelata perääkkäiset kiekat 64-84 ja 74…. Kun tämän ymmärtää niin ymmärtää myös sen että Suomen naisgolfarit voivat ihan minä päivänä räjäyttää pankin ja ottaa sen Major-voiton, kuten esim. Liselotte Neumann v.1988 voittamalla naisten US Openin! Ja naisten harjoittelussa on varmasti jo nämä punttisalit ja urheilupsykologit ym., tulokset tulevat kyllä!