Tamminen ja Bakker cut-rajan paremmalla puolella Dubain finaalissa - Golfpiste.com

20.5.–27.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][20]
KilpailuaSuomalaista

20.5.–27.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][20]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - Ladies European Tour

Tamminen ja Bakker cut-rajan paremmalla puolella Dubain finaalissa

Noora Tamminen voi jo valmistautua kolmanteen kauteensa LET:llä. Kuva: Getty Images

Noora Tamminen ja Krista Bakker jakavat Ladies European Tourin kauden finaalikisassa sijaa 44 ensimmäisen kierroksen jälkeen tuloksella 72 (par).

Tamminen teki kierroksellaan kolme birdieä ja kolme bogia, Bakker puolestaan kaksi birdietä ja bogia.

Ensi viikolla pelattavaan LET:n karsintafinaaliin valmistautuva Bakker pääsi mukaan kilpailuun varasijalta. Kisa on Bakkerille viimeinen ohut oljenkorsi pelioikeuden uusimiseen rahalistasijoituksen kautta. Tasaisessa kilpailussa vain kahden lyönnin kiri riittäisi nostamaan Bakkerin ja Tammisen sijalta 44 sijalle 14.

Kisan kolmas suomalainen on Minea Blomqvist-Kakko, joka jakaa sijaa 69 keskiviikon jälkeen. Jatkopaikka kolmen kierroksen mittaisessa kilpailussa on kuitenkin vain lyönnin päässä.

Minea Blomqvist-Kakko käytti kierrokseensa 74 lyöntiä, eli kaksi yli parin. Minni oli 12 reiän jälkeen kierrostaan jo viisi yli, mutta kolme peräkkäistä birdietä rei’illä 14–16 paikkasivat alkukierroksen bogeja.

Kisaa johtaa keskiviikon jälkeen Ruotsin Carin Koch tuloksella 66 (-6). Kiertueen rahalistaa johtava Englannin Charley Hull jakaa toista sijaa tuloksella viisi alle.

Hullin rahalistan voitosta haastava Ranskan Gwladys Nocera on kahden lyönnin päässä (-3), joten asetelma kahdelle jälkimmäiselle kierrokselle on herkullinen. Palkintorahaa finaalissa jaetaan siten, että kaksikosta se, joka voittaa finaalin, vie nimiinsä myös rahalistan.

Sami Sarpakunnas

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje