Suomalaisten ei tarvitse juurikaan jännittää korttinsa puolesta, mutta loppukauden isoissa kisoissa on paljon voitettavaa - Golfpiste.com

20.1.–27.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[9][8]
KilpailuaSuomalaista

20.1.–27.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[9][8]
KilpailuaSuomalaista
DP World Tour - Kilpagolf

Suomalaisten ei tarvitse juurikaan jännittää korttinsa puolesta, mutta loppukauden isoissa kisoissa on paljon voitettavaa

Kalle Samooja palasi viime viikolla kilpailutauolta terävästi ollen Tsekin kilpailussa 30:s. Kuva: Getty Images.

Syyskuussa Euroopassa pelataan viisi ja lokakuussa neljä DP World Tourin kilpailua. Marraskuun puolivälissä käväistään Etelä-Afrikassa ennen 20.11. huipentuvaa Dubain finaalia. Elokuussa kalenterissa on vielä pelaajien suuresti arvostama Sveitsin kisa kuvankauniissa Crans Montanan alppimaisemissa.

Suomalaisten ääneen lausuttu tavoite on pelata finaalissa. Sinne huolitaan kuitenkin vain kiertueen pistelistan 50 parasta. Minimitavoite on tietenkin kortin uusiminen. Tällä hetkellä pelioikeuden saa pistelistan 123 parasta.

Suomalaisittain tilanne on pelioikeuden suhteen hyvä. Sami Välimäki on turvassa voittajakategoriallaan, samoin kesäkuussa Saksassa voittoa tuuletellut Kalle Samooja.

Myös Mikko Korhosen ja Tapio Pulkkasen tilanne näyttää pelioikeuden suhteen valoisalta. Korhonen on pistelistan 79:s, Pulkkanen taas nousi Tsekin hienon onnistumisen myötä sijalle 85. Pisteiden valossakin näyttää epätodennäköiseltä, että suomalaiset ulos pullahtavat, jos peli lainkaan loppukaudesta kulkee.

Jäljellä on kuitenkin isoja kisoja, joiden myötä tilanteet pistelistalla tulevat vielä elämään vahvasti.

sijoitus Race to Dubai -listallapelaajapisteet
1.Rory McIlroy2993,1
35.Kalle Samooja (pelioikeus 2023 varma)737,3
79.Mikko Korhonen459,7
85.Tapio Pulkkanen435,1
94.Sami Välimäki (pelioikeus 2023 varma)409,1
123. (viimeinen pelioikeuden saaja)Renato Paratore288,7
124. George Coetzee 287,8

Sveitsin kahden miljoonan euron kisan jälkeen 1,75 miljoonan euron pikkukisoja (2750 pistettä) on jäljellä kolme ja 3,0 miljoonan keskisuuria kisoja (4250 pistettä) neljä. Alfred Dunhill Championshipissä (5500 pistettä) potissa on viisi, Nedbank Challengessa kuusi (6000 pistettä) ja Rolex Seriesiin kuuluvassa Wentforthin klassikkokisassa, BMW PGA Championshipissä (8000 pistettä), peräti kahdeksan miljoonaa. Finaalissa kisataan kymmenen miljoonan palkintorahoista (12 000 pistettä).

Tällä viikolla Sveitsissä suomalaisista ovat mukana Korhonen ja Samooja, ensi viikolla Tanskan Himmerlandissa vain Pulkkanen, joka urakoi tällä tietoa kaikki syyskuun kilpailut.

Sveitsissä osallistujalista on kova, sillä monille pelaajille tämä kisa on se, jota he eivät herkästi väliin jätä.

Kisa on venynyt jatkorei’ille kahdeksan viime vuoden aikana peräti kuudesti. Vuonna 2019 voitto ratkaistiin peräti viiden pelaajan uusinnassa, ja mukana oli myös Kalle Samooja.

Lue seuraavaksi: Tapio Pulkkanen venyi jälleen loistavaan esitykseen Prahan turnauksessa

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje