Sinivalkoinen trio on jatkanut hienoja otteitaan myös upean toisen kierroksen jälkeen.
Suomalaiset ET-pelaajat ovat pelaamassa kenties kaikkien aikojen turnausta pääkiertueella. Kun kärkiryhmä on edennyt lauantain kierrosta kolme reikää, koko jatkoon päässyt kolmikko on kiivennyt kilpailussa jo kahdeksan joukkoon.
Yhden birdien tehnyt Kalle Samooja (-9) jakaa nyt neljättä sijaa, lyönnin päässä kärkipaikkaa jakavista Italian Guido Migliozzista, Skotlannin Stephen Gallacherista ja Tanskan Rasmus Højgaardista. Heistä kaksi jälkimmäistä pelaa Samoojan kanssa päivän viimeisessä ryhmässä.
Seitsemän reikää pelannut ja neljä birdieä tilastoinut Mikko Korhonen (-8) on jaetulla kuudennella sijalla ja niin ikään neljä birdieä kahdeksan reiän jaksossa tehnyt Sami Välimäki (-7) on lyönnin Korhosta perässä jaetulla kahdeksannella tilalla.
Virheettömästi kierrostaan pelannut suomalaistrio on siten tehtaillut Al Mouj -kentän etuysillä lauantaina jo yhteensä yhdeksän birdieä.
Kierros päättyy noin kello 14 Suomen aikaa.
Golfissa ei saisi puhua huonosta tuurista, mutta Samoojalla on kyllä ollut sitä ekaan 8 reikään. Voisi olla kierrostaan helposti kolme alle ja kisan kärjessä.
Samooja pelaa nyt parasta golfia mitä olen nähnyt hänen kinä pelaavansa, toivottavasti pää (head) kestää. Völimäellä myös oli jo toi top-7 eli ei ole eka top-10 kyseessä. Veikkaan maalijärjestys Välimäki Korhonen Sammooja. Al muoj on viritetty hyvään kuntoon! Hjøørgard voittaa tai Kuido Miglozzi