Vuoden 2015 ensimmäinen kilpailukierros PGA Tourilla oli Russell Henleyn heiniä. Henley, joka ei viime vuonna pystynyt kertaakaan alittamaan 70 lyönnin rajaan Kapaluan kentällä Havaijilla pelattavassa Hyundai Tournament of Championsissa, pelasi eilen tuloksen 65 (-8).
Bogiton kierros alkoi räväkästi ja Henley oli seitsemän reiän jälkeen kierrostaan jo viisi alle parin.

Russell Henley voitti viime kaudella Honda Classicin. Kuva: Getty Images.
Henley johtaa kilpailua yhdellä lyönnillä ennen Etelä-Korean ykkösnimeä Sang-moon Baeta. Kolmatta sijaa jakaa viisi pelaajaa tuloksella kuusi alle. Heidän joukossaan ovat mm. Ryder Cup -tähdet Jimmy Walker ja Patrick Reed.
Kisan voittoa puolustava Zach Johnson on avauspäivänä jälkeen sijalla kahdeksan kolme lyöntiä kärjestä.
Henley on voittanut PGA Tourilla kahdesti, mutta kärsinyt ailahtelusta. Tasaisuutta otteisiin on haettu sorvaamalla kotikutoiseen ja itseopittuun svingiin lisää toistettavuutta.
”Suurin osa tasaisesti suorittavista pelaajista tekee joka lyönnissä samat asiat ja heidän mailansa pysyy samalla liikeradalla (plane) läpi lyönnin”, Henley analysoi.
”Olen aina putannut hyvin, mutta kun olen alkanut lyödä palloa paremmin, olen pelannut parempaa golfia, ja svingini on mielestäni nyt paljon parempi ja toistettavampi.”
Tilastojen valossa Henleyn lyöminen olikin perjantaina mallikasta. Draivissa (279 jaardia) oli mittaa kymmenen jaardia keskimääräistä enemmän ja viheriöosumien prosenttia nousi lähelle 90:ää.
Sami Sarpakunnas

