Korhosella vaikea päivä Qatarissa - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][7]
KilpailuaSuomalaista
European Tour - Kilpagolf

Korhosella vaikea päivä Qatarissa

Mikko Korhonen ei pystynyt perjantaina parhaimpaansa. Kuva: Getty Images.

Aamuryhmässä jo kello 6.50 paikallista ja kello 5.50 Suomen aikaa Qatar Mastersin kolmannen kierroksen käynnistänyt Mikko Korhonen ei onnistunut liikkumaan tuloslistalla oikeaan suuntaan.

Tuloksen viisi yli parin (77) pelannut Korhonen tippui sen sijaan sijalle 74 ennen viimeistä kilpailukierrosta. Yhteistulos +4 merkitsee sitä, että noustakseen merkittävästi tuloslistalla on Korhosen pystyttävä huomenna painamaan kierrostulos tuntuvasti pakkasen puolelle.

”Täytyy myöntää, että aika off olin tänään. Kroppa jumissa ja huonoja ratkaisuja. Joka päivä erilainen näköjään, vaatii hieman aikaa, että (tekeminen) tasaantuu”, Korhonen kommentoi.

Päivän ensimmäinen takaisku osui kolmannelle reiälle, jolla Korhonen teki tuplabogin par-kolmosella hukatun ykköspallon seurauksena.

Neljän seuraavan reiän aikana Korhonen paikkasi tilanteen puristamalla kaksi birdietä, mutta rei’ille 8–15 hän joutui merkkaamaan viisi bogia.

”Gameplan ei pitänyt tänään. Missailin aina väärälle puolelle, josta parien tekeminen oli haastavaa ja putti ei tippunut. Mutta parannetaan huomenna”, hän päätti.

Viimeiset pelaajat käynnistävät perjantaina kierroksensa vasta 11 jälkeen Suomen aikaa, joten lopulliset tulokset kolmannen kierroksen jälkeen ovat tiedossa vasta noin 15.30.

Kisan johtoa jakavat kahden kierroksen jälkeen Branden Grace, Bernd Wiesberger ja George Coetzee tuloksella -9.

Sami Sarpakunnas

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (1 kpl)