Hyo Joo Kim (-21) joutui kiperään paikkaan Phoenixissä pelatun Founders Cupin finaalikierroksella. Kimin pallo ajautui puun alle 10. reiällä, mutta asetuttuaan lyöntiasentoon hän huomasi päänsä yläpuolella ampiaispesän. Pelaaja kysyi tuomarilta vapautusta kiusallisesta paikasta, mutta lupaa ei tullut.
”Pelkäsin, että ampiaiset pistävät minua”, Kim sanoi. ”Ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin niellä pelkonsa, ja lyödä siitä paikasta niin hyvin kuin mahdollista.”
Kim paikkasi lyhyen lyönnin väylälle, ja teki hetken kuluttua bogin. Tästä alkoi hänen matkansa kohti turnauksen voittoa. Kolmen peräkkäisen birdien jälkeen Kim teki birdiet vielä 15. ja 18. reiällä jättäen toiseksi sijoittuneen Stacy Lewisin kolmen lyönnin päähän.
”10. reiän tapahtumilla oli iso merkitys. Tajusin että nyt ei ole sijaa paineille tai pelolle. Annoin vain mennä”, Kim totesi.
”En keskittynyt miettimään aamulla voittoon liittyviä asioita. Olin lähdössä pelaamaan Stacy Lewisin kanssa, ja ajattelin, että minulla riittää paljon opittavaa häneltä. Yritin tehdä tulokkaana vain hyvän vaikutuksen häneen.”
Lewis jakoi tunnustusta nuorelle korealaiselle.
”Kim pelaa todella jämäkästi. Edes 10. reiän hämmennys ei sekoittanut häntä. Aina kun onnistuin putissani, hän laittoi oman puttinsa sisään, ja lisäsi painetta.”
Kimin potentiaali on ollut tiedossa jo hetken aikaa. Hän pelasi ensimmäisen major-turnauksensa viime vuoden Evian Championshipissä, ja voitti saman tien. Kahdeksan kisaa Korean kiertueella voittaneen pelaajan odotetaan nousevan naisten maailmanlistalla kahdeksannelta tilalta neljänneksi.
Founders Cupin voitto oli korealaisille jo viides tämän kauden kuudessa turnauksessa. Uuden-Seelannin Lydia Ko voitti Australian avoimet, mutta hänkin on syntyjään korealainen.
Iihee Lee, Pornanong Phatlum ja Mi Hyang Lee jakoivat kolmatta sijaa tuloksellaan -16.
Ko (-15) jakoi kuudetta sijaa mm. päivän kovimmasta kierrostuloksesta (64) vastanneen Ruotsin Anna Nordqvistin kanssa. Ensin mainittu on alittanut parin 27 viimeisimmällä kilpailukierroksellaan. Tämä putki käynnistyi viime vuoden päätöskisan ensimmäisellä kierroksella.
Marko Kuivasaari

