Dyson diskattiin BMW Mastersissa - Golfpiste.com

13.5.–20.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[10][7]
KilpailuaSuomalaista

13.5.–20.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[10][7]
KilpailuaSuomalaista
European Tour - Kilpagolf

Dyson diskattiin BMW Mastersissa

Simon Dyson ei saa diskauksen vuoksi kaipaamiaan lisätienestejä Shanghain turnauksesta. Kuva: All Over Press

Englannin Simon Dysonin pelit Euroopan kiertueen ensimmäisessä finaalisarjan turnauksessa päättyivät diskaukseen. Sääntörikkomus havaittiin, kun tv-katsoja kertoi Dysonin tasoitelleen putterin lavalla puttilinjaansa Lake Malaren -kentän kahdeksannella viheriöllä. Tämä tapahtui ennen toista puttia lähellä reikää. Dyson oli ensin merkannut pallonsa ja sitten taputellut mailallaan linjaa merkkauksen jälkeen.

”Simon Dyson on diskattu BMW Masters -turnauksessa European Tourin tv-katsojalta saaman ilmoituksen perusteella toisella kierroksella. Kuvatallenteesta käy ilmi, että Simon rikkoo sääntöä 16-1a. Sen mukaan pelaaja ei saa kosketella puttilinjaansa”, Euroopan kiertueen päätuomari JohnParamor sanoi lausunnossaan.

”Hän ei lisännyt kahden lyönnin rangaistusta tulokseensa jälkeenpäin allekirjoitettuaan korttinsa. Seurauksena tästä on pelaajan diskaus.”

Tällä tapahtumalla voi olla suuret vaikutukset Dysonin lähitulevaisuuteen. Paitsi että nyt Dyson menetti realistiset mahdollisuudet taistella voitosta (seitsemän miljoonan dollarin turnaus) ja isoista palkintorahoista, hän ei tule tekemään toivomaansa isoa harppausta kiertueen ansiolistalla.

Dyson oli ennen Shanghain turnausta Race to Dubai -listalla sijalla 66, ja vain 60 parasta pääsee mukaan marraskuun lopulla Dubaissa pelattavaan kauden päätösturnaukseen, World Tour Championshipiin.

Marko Kuivasaari

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (2 kpl)

    Jack says:

    …että katsojat alkaa puuttumaan peliin ja vielä jälkikäteen. Pelaajat vois pelata ja tuomarit tuomita! Jokaisessa ryhmässä kuitenkin tuomari kävelee mukana.

    Markku Ignatius says:

    Dyson syyllistyi yhteen golfin sinänsä tyhmimpään ja turhimpaan, mutta myös eniten rikottuun sääntöön, jonka olemassaolosta ei 99 % klubigolffaajista tiedä tuon taivaallista. Varsinkin joukkuekisoissa (esim. scramblet) näkee lähes aina jonkun koskettavan aiottua puttilinjaa näyttäen sitä joukkuetoverilleen putterin lavalla. Luulisi tolla PGA/ET-tasolla pelaavan jo tuntevan edes golfin perussäännöt. ettei tollaisia aivopieruja tule kisoissa. Tuomari on siellä mukana, mutta ei se koko ajan edi joka liikettä tarkkailla. Vastuu tuntea säännöt ja pelata niiden mukaan kuuluu golfissa pelaajalle itselleen.