Etusivu›Foorumit›Yleistä›Varaslähtö ekateellä›Re: Varaslähtö ekateellä – AB
Jälkimmäinen kommenttisi oli minulle aikain täysin käsittämätön. Ehkä et ole jäsenenä pääkaupunkiseudulla, jossa nämä lokit ovat jokapäiväistä aktiviteettia.
Jos lähtöaika on 12:50 niin lähtöaika on tasan silloin. Jos jokaisessa lähdössä on ihmisiä ja joku haluaa lähteä 5 minuuttia aikaisemmin ja heti ekalla tiipaikalla jakaa yhden ryhmän kahdeksi, on pelaaja kertakaikkiaan tyhmä. Ainoa kohta kun itse hyväksyn aikaisemman lähdön, on kun edessä on tyhjä lähtö, ja koossa on 4:n ryhmä.
Aikaisessa lähtijöiltä pitäisi poistaa kaikki oikeudet valittaa kentän nopeudesta tai ruuhkaudesta ja myös poistaa oikeus ohittaa. Pelaajat eivät yksinkertaisesti vain enää kolmannella tiipaikalla muista, että odottaminen johtuu ekan tiipaikan varaslähdöstä.
Sillä, ruuhkautuuko kenttä kolmannella vai kahdeksanlla väylällä on aika ratkaiseva merkitys pelaajan subjektiiviseen kokemukseen kentän ruuhkaudesta.

