Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›vajaiden lyöntien sietämätön vaikeus›Re: Tyhmä kysymys, mutta ….
fukke diise saisse kirjoitti: (24.10.2007 19:02:11)
ts kirjoitti: (24.10.2007 18:03:22)
Näkisin asian niin, että tuo flippaus / crossaus / duffaus / toppaus lusikka-haarukka -mysteerio johtuu nimenomaan siitä, että vartaloa ei uskalleta kiertää tarpeeksi mentäessä läpi osuman.Mun mielestä kyse ei ole uskalluksesta, vaan virheellisen svinginliikkeen mukaisen lihasmuistin aiheuttamasta ristiriidasta.
Kyllä mä väitän, että pelkotiloista tossa on kysymys. Kuinkahan hemmetin monta sataa pelaajaa mäkin oon nähny, jotka lopettaa liikkeen osumaan tultaessa kun pelkäävät sen muuten menevän pitkäks. Aika monta tuli tuon kautta korjattuakin kuluneena kesänä. Ei ole ihmisen mielelle ymmärettävää, että isompi liike johtais pienempään lopputulokseen pallon lennossa. Yhtä loogista, kun käskettäis painamaan kaasua kun auto on törmäämässä seinään. Ja mistä nää sitten johtuu onkin pitkä tarina, mutta muutama griinin yli lyöty toppi on hyvä alku saada itselleen nu oireet… tästä ehkä talvella lisää.
fukke diise saisse kirjoitti: (24.10.2007 19:02:11)
ts kirjoitti: (24.10.2007 18:03:22)
Se keskipakois/keskeisvoima ei nimittäin vieläkään ole se, joka purkaa ne kulmat. Ainakaan mun toimistotuolilla 😉 Kulmat purkaantuu sisäkehän liikenopeuden muutoksen seurauksena. niin puteissa, chipeissä kuin pitkissäkin lyönneissä.Sitten taas täydessä golflyönnissä kulmat eivät purkaannu sisäkehän liikenopeuden muutoksen seurauksena. Sisäkehän liikenopeus hidastuu kulmien purkautumisen seurauksena (siis ranteisiin syntyvät momentin vaikutuksesta).
Tämä on sen vuoksi tärkeää, että ensimmäisessä tapauksessa tuo sisäkehän hidastus täytyisi ajoittaa aloittamalla jarrutus juuri oikeaan aikaan, ja siihen ei pysty Erkkikään muuta kuin rangella.
Sulla ei taida olla toimistotuolia 😉
Se sisäkehän jarrutus on automaatio, niinkuin se oli BH:llakin. Lantio pystyy kiihdyttämään nopeutta ns. 0-tilanteeseen asti, jonka jälkeen sen kiertymiseen pitäisi astua paljon edellistä vaihetta isompi lihasvoima mukaan esim jalkojen potkun muodossa. Toisaalta kun lantio on kiertynyt auki, sen nopeus putoaa lähes nollaan, eli tuo sisäkehän hidatuvuuden käyrä jyrkkenee entisestään.
Nämä asiat tapahtuvat ennen kuin mailan kulmanopeuden kasvu saavuttaa merkittävän jyrkkyyden !! Siis sekvenssikäyrissä lantion kierron hidastuminen kulkee hyvin pitkään kulman purkautumisen edellä. Jos kulman purkautuminen olisi tuo voima joka hidastaa sisäkehää, sen tulisi näkyä mittauksissa juuri päinvastoin, tai ainakin samanaikaisuutena.

