Re: –> ts - Golfpiste.com

4.–11.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[12][19]
KilpailuaSuomalaista
#285025 Ilmoita asiaton viesti
KL

ts kirjoitti: (1.12.2010 20:58:30)

KL kirjoitti: (1.12.2010 20:50:49)

ts kirjoitti: (1.12.2010 19:35:29)

KL kirjoitti: (1.12.2010 19:14:36)

Mitä tulee väärään tietoon säännöistä, niin kuten edellä on jo todettu, vastuu on kuulijalla. Sen sijaan tahallaan ja tietoisesti annettu väärä tieto säännöistä voi joskus kääntyä antajaa vastaan pelin hengen rikkomisen muodossa. Tästä on joitakin asiaa hyvin läheltä liippaavia deccareita olemassa.

Mihin deccareihin viittaat tuolla?

Ensimmäisenä tuli mieleen 9-2/12, jossa ei varsinaisesti ole kyse sääntöjen vääristelystä, vaan tahallisesta väärästä informaatiosta vastustajalle. Siinä on mielestäni analogiaa tähän keskusteluun, eli tahallisesta toiminnasta vastustajan harhauttamiseksi (eikä ole kyse neuvosta):

9-2/12 Conscious Failure to Correct Opponent’s Misunderstanding of State of Match; What Constitutes Wrong Information

Q: In a match, B is 1 up on A playing the 14th hole. A and B take 6’s at the 14th hole, but B, assuming A scored a 5, says: “We are now all square.” A says nothing although he knows that both have scored a 6 and he is still 1 down.

At the end of the 17th hole, B, believing he is 2 down, concedes the match, although in fact he is only 1 down. Is A subject to penalty under Rule 9-2 for giving wrong information?

A: No. Rule 9-2 deals with giving wrong information as to the number of strokes taken at a hole and would include acquiescence by the player (whether oral or tacit) in a misstatement by his opponent of the number of strokes taken by the player. Wrong information does not include acquiescence by the player in a misstatement by his opponent of the result of a hole or the state of the match.

However, A’s conscious failure to correct B’s misunderstanding of the state of the match is so contrary to the spirit of the game that the Committee should disqualify A under Rule 33-7 and reinstate B.

Mä suorastaan odotin tota vesi kielellä.:)

Tuossa kun on kyse reikäpelistä, jonka osalta nimenomaan väärän tiedon antaminen on säännöissä kielletty reikäpelin luonteesta johtuen.

Aivan totta, väärän tiedon antaminen on kiellettyä. Olennaista minusta tuossa deccarissa onkin se, ettei tuota väärän tilanneilmoituksen oikaisua katsota ko. säännön vastaiseksi teoksi, vaan nimenomaan ’contrary to the spirit of the game’, jossa ’game’ mielestäni tarkoittaa golfia yleensä eikä pelkkää reikäpeliä. Ainakin haluan sen tarkoittavan lajin luonteen kannalta…