Re: Toimivatko golfosakkeiden jälkimarkkinat? - Golfpiste.com

13.5.–20.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[10][7]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitYleistäToimivatko golfosakkeiden jälkimarkkinat?Re: Toimivatko golfosakkeiden jälkimarkkinat?

#397509 Ilmoita asiaton viesti
Jii

Yritän vähän selventää ajatustani golfosakkeiden jälkimarkkinoiden heikosta toimivuudesta. Tarkoitan tällä sekä osakkeiden olematonta kysyntää, hinnatonta tarjontaa sekä toteutuneiden kauppahintojen salaamista markkinoilla.

Markkinat kyllä sopeutuvat – ennemmin tai myöhemmin. Hitaampi sopeutuminen vain on usein tuskallisempaa.

Vain TALOUDELLISESTI ajatellen osakkeen omistamisen tai vuokraamisen täytyy olla keskimäärin kannattavaa. Tämä edellyttää vähintään 20-25 kierrosta kaudessa.
Jos kierrokset ’omalla’ kentällä tulevat halvemmiksi GF:llä, 10-kortilla, pelilipuilla, SuperGolfeilla tms niin eihän se SITOUTUMINEN kannata. Eikä osakkeen omistaminen eikä pelioikeuden vuokraaminen.

Osakkeella pelaamisesta on synnyttävä säästöä tai vuokraamisesta tuottoa. Osakkeen vuokraushinnan täytyy olla suurempi kuin hoitovastike. Jos vuokra jää alle hoitovastikkeen, niin osakkeen arvo on NEGATIIVINEN. Tällöin osakkeen (onnistunut) lahjoittaminen on suorastaan businesta. Minusta osakkeen antaman säästön/tuoton pitäisi olla noin 5% osakkeen markkinahinnalle (vertaa asuntoon).

Esimerkiksi näin:
hoitovastike 600
vuokrataso 800
säästö /tuotto 200
Osakkeen arvo 4.000 euroa.

Ehkä minä ymmärsin väärin nuo pörssin liki sata osakkeiden myyntitarjousta 0-hintaan. Omistajat ovatkin jo arvioineet käyvän vuokratason olevan noin hoitovastikkeen suuruisen ja ovat valmiita luopumaan ilmaiseksi osakkeistaan!

Milloin pörssiin tulee ensimmäinen tarjous, jossa pettynyt osakkeenomistaja lupaa maksaa osakkeen vastaanottajalle siirtyvistä vastuista?