Etusivu›Foorumit›Yleistä›Golfyhtiön osakkaiden yhdenvertaisuus›Re: Taustaa keskustelulle
Ballmarker kirjoitti: (18.2.2009 6:17:58)
fukke diise saisse kirjoitti: (16.2.2009 17:14:32)
Silloin voi esim. päättää kongressikeskuksen rakentamisesta, jota vain golfin pelaamisesta kiinnostunut (ja siinä mielessä osakkeen ostanut) osakas ei voi millään estää.Kun kongressikeskus on sitten rakennettu, täytyy se saada tuottamaan myymällä kenttä täyteen yritystapahtumia, ja vain golfin pelaamisesta kiinnostunut (ja siinä mielessä osakkeen ostanut) osakas ei enää mahdukaan kentälle.
Ja jos kongressikeskus ei tuotakaan, sen ylläpitokulut voidaan kattaa hoitovastikkeesta, jonka suuruuteen vain golfin pelaamisesta kiinnostunut (ja siinä mielessä osakkeen ostanut) osakas ei voi vaikuttaa, jos haluaa yrityksen pysyvän pystyssä.
Tässä oli yksi esimerkki siitä, miten pelioikeudettomien perustajaosakkaiden ja pelioikeutettujen pelaajien intressit menevät ristiin.
Eriäviä mielipiteitä tulee varmasti myös myöhemmistä yhtiön lainoista, niiden käyttötarkoituksesta ja rahoituksesta. Samoin yhtiövastikkeista.
Ei kysymys ole huijatuksi tulemisesta vaan siitä, että osakkailla ei ehkä olekaan juuri mitään sananvaltaa yhtiön asioista myöhemmin päätettäessä. Heillä on vain oikeus pelata ja maksaa sen mitä muut päättävät.
Kaikki varmaan ymmärtää, että tuo Fukken esimerkki on hyvin kärjistetty, eikä se ’kongressikeskuksen’ rakentaminen noin yksinkertaisesti hoidu.
Yhtiöjärjestys määrittää yhtiön toimialan ja toiminnan laajuuden puitteet. Yhtiöjärjestys tulee olla muotoiltu niin, että se mahdollistaa kaiken toiminnan, mitä yhtiö harjoittaa. Jos ei näin ole, vaaditaan yhtiöjärjestyksen muutos 2/3 enemmistöllä. Vaikka 2/3 enemmistöllä muutos tehtäisiinkin, saattaisivat vähemmistönsuojanormistot astua kuvioihin ja estää ’kongressikeskuksen’ rakentamisen.