Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Swingin siirto rangelta kentälle?›Re: Swingin siirto rangelta kentälle?
Melko tuoreena golffarina en vanno, että tästä olisi hyötyä. Rangella olen kuitenkin jaotellut usein mailat pariin gategoriaan S-r5 (lähestymiset) ja r4-D (avaukset). Otan esim. D:n ja vaihdan seuraavaksi vaikka P:hen tai r3 ja heti perään r9 jne. Jokainen lyönti on siis erilainen, vähänkuin kentällä. Vaihdat etäisyyttä, stanssia, pallonpaikkaa jne aina tulee joku muutos. Kun tuolla tekniikalla homma näyttää sujuvan niin yleensä se on sitten kentälläkin sujunut paremmin. Jos ei suju niin vaikeuksia on myös kentällä odotettavissa. Kuten joku tuolla mainitsi on hyvä jos lyöntien välillä on vähän enemmän aikaa, laita siis vaikka bägi vähän kauemmaksi. Teet rangestä oman pienen kenttäkierroksen ja joka lyönnille joku kohde/tavoite, siinä saattaa joskus yllättyä kuinka huonosti se oikein meni, lienee tuttua monille kentällä.
Hyvä on myös muistaa, että jos Rangella veti vaikka P:llä sellaiset 130m eikä pallo noussut oikein kunnolla ylös niin kentällä se olisi ollut todennäköisesti toppi duffi ja pallo olisi mennyt kentällä enintään 30 metriä. On aika pahaa itsensä pettämistä uskoa lyöneensä niin matalan lyönnin P:llä niin kauaksi.
Sama homma on kun harjoittelee puttaamista, siitä ei välttämättä ole kauheasti hyötyä, että ottaa esim viisi palloa ja puttaa ne kaikki suurinpiirtein samalta kohdalta. Yleensä ne pari viimeistä palloa menee parhaiten. Eihän siinä ole puttaamaan oppinut vaan ainoastaan säätämään voimaa ja suuntaa edellisten virheiden perusteella. Eikä sillä ole mitään tekemistä kenttätapahtumien kanssa. Parempi on laittaa ne viisi palloa jonoon esim metrin parin tjs. välein ja harjoittelee niillä. Tai jos harjoitusgriinillä on hyviä kallistuksia niin laittelee niitä palloja kolon ympärille eri matkojen ja eri kallistusten harjoittelemiseksi. Siinä oppii parhaiten lukemaan griiniä, ei korjaamaan edellisiä virheitä. Sama koskee tietysti myös chippi harjoittelua, joka kerta joku muutos.
Nämä nyt olivat varmaan monille aika itsestäänselvyyksiä, mutta kun kerran kysyttiin niin tuossa hieman omia kokemuksia, jotka ovat toimineet ihan hyvin.
Tätä on oman pojan (13 v) kanssa harjoiteltu tänä kesänä melko paljon ja varmaan sillä on jotain tekemistä sen kanssa, kun kundin tasoitus oli toukokuun puolessa välissä 54 niin nyt se on 14,3. Itsellä se tippunut samassa ajassa 17,4:ään.
Jos tästä oli mitään apua niin kerro, jos kokeilit. Tietysti perusasiat pitää olla suurinpiirtein kunnossa.

