Etusivu›Foorumit›Kilpagolf & harjoittelu›Svingi vs Skoori›Re: Svingi vs Skoori
Ja svingi vs. score-keskusteluun liittyen mulla on yks kokeilu mielessä, jonka ajattelin vielä tällä kaudella tehdä. Tai oikeastaan kaksi.
1) Kierrän rundin niin, että pisimmälle kantava maila bagissa on r7. Katon millanen tulos tulee. Kaikki pitkillä raudoilla ja puumailoilla tehdyt ’riski-lyönnit’ jää veke. Sit näkee että miten se näkyy kierroksen scoressa.
2) Kierrän rundin niin, että bagissa on hybridi-4, sw ja putteri. Ja tsekkaan tuloksen. Tässä pitäs mun mielestä nähdä sen vaikutus, mikä on vähien maila-vaihtoehtojen aiheuttama suurempi toistojen määrä yksittäisellä mailalla. Ja erityisesti yksittäisen lyönnin lyöntivarmuus paranee. Veikkaan että vaikka kierrostulos on ( /voisi olla ) huonompi, mutta oppii lyömään monipuolisemmin ja varmemmin h4:lla ja sw:llä.
Tai ehkä teillä on jo kokemusta tästä ? Onko muilla intoa kokeilla ja vaihtaa kokemusta tästä ? Mä jotenkin ( ehkä naiivisti) kuvittelen että (2) vaihtoehdolla vois saada 95 rikki.