Re: Supergolf Oy:n vastaus Tilanderin tuuletukseen! - Golfpiste.com

4.11. – 11.11. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][6]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitYleistäSupergolf Oy:n vastaus Tilanderin tuuletukseen!Re: Supergolf Oy:n vastaus Tilanderin tuuletukseen!

#396927 Ilmoita asiaton viesti

Tulee taas nenanakkeja, mutta en voi olla kommentoimatta tata keskustelua.

Suomen golf ja suomalainen golf on todella ihmeellisessa tilassa ja sita on muinoin ollut rakentamassa paasaantoisesti taysin kieroon kasvaneet ’mina ensin’-ihmiset. On kerrassaan huikeata lukea ihmisten (toki nimimerkkien varjosta) kommentteja siita miten vain tietynlainen urheilun harrastaminen on ’sita oikeaa’ harrastamista ja muuta ei tule suvaita. Muulle ei ole kertakaikkiaan tilaa! Supergolfin tyyppiselle firmalle ei siis pitaisi olla mitaan asiaa suomalaisessa golf-skenessa, koska silla solvataan osakkeenomistajaa. Ei hyvaa paivaa. Kylla ne hitaat kierrokset on EDELLEEN sen golfkentan oma asia/vika, jos siella paastetaan uusia ja korkeahandarisia pelaajia ruuhka-aikoina ryhmina kentalle EIKA marshall-systeemia olla laitettu toimivaksi. Taman tietaa jokainen, vaikka ei pelaisikaan golfia paasaantoisesti Suomessa. Taa on ihan sama joka puolella, niin taallakin. Ja toimivan marshall-systeemin nakyminen peliajoissa on todistettu asia, joka nakyy kentilla, jossa se toimii. Siis ympari maailman.

Eli enemman kun pohtisin tuntikaupalla miten osakkeenomistajien etuja voisi parantaa erottamalla esim talle parempiosaselle (joopa joo…) porukalle osa ravintelista (let me faking laugh!), niin oisko parempi miettia miten maksimoitte kenttanne rahahanat teidan suuntaan? Yksi naista on avata kenttanne kaikille pelaajille ja panna se marshall-systeemi toimimaan. Tasta on hyvia esimerkkeja maailma vaarallaan. Vai pelkaatteko, etta oma pelinopeus ei siihen riita (enhan mina mutta kun ne muut!) ja joku vanhempi herrasmies golf-autossa kera marshall-latkan tulee teille sanomaan, etta vois vahan kiria, kun edellinen ryhma on karkaamassa nakopiirista…?

Kun mina huomasin tallaisen firman kun Supergolfin olemassaolon, tervehdin sita ilolla (TERVE!). Vihdoinkin Suomessa ollaan paasemassa edes vahan eroon siita sisasiittoisesta golf-piirista ja ’me ollaan parempia ihmisia’ -leimasta. Supergolf on tuulahdus jostain paremmasta… Mutta ei. Naa Suomen golfin muinaisjaanteet, dinosaurukset, tulee ja haukkuu sen lyttyyn, kun ne saattaa tuoda omaan soppaan karpasia.

Koko systeemi on kun suoraan 1900-luvun alusta ja hyvin etova tallaiselle sivustakatsojalle. Siis systeemi, ei maa, jottei tule taas vaarinkasityksia 😉